Śródmieście

Śródmieście

Studenci UW okupują balkon rektoratu

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego protestują przeciw zmianom w szkolnictwie wyższym. Kilkadziesiąt osób weszło do Pałacu Kazimierzowskiego, gdzie znajduje się siedziba rektora uczelni. Na balkonie wywiesili transparenty. Noc spędzili w środku budynku.

Dworzec Centralny zabytkiem. Wpis jeszcze "przed wakacjami"

Warszawa Centralna ma zostać zabytkiem. Według informacji "Gazety Stołecznej", wojewódzki konserwator Jakub Lewicki jeszcze w czerwcu ma wpisać dworzec do rejestru i tym samym, objąć go ścisłą ochroną. Zyskają ją też przystanki kolejowej linii średnicowej - Powiśle i Ochota.

"To nasze święto wolności". Toast w rocznicę wyborów

Na placu Konstytucji, w pobliżu legendarnej kawiarni Niespodzianka liczna grupa osób spotkała się, by wznieść "toast za wolność". To już dziesiąta taka akcja. Mieszkańcy spotykają się w tym miejscu regularnie - 4 czerwca w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Śpiewak chce parku na placu Defilad. "To 1. punkt w naszym programie"

- Latem nie da się tu wytrzymać, bo jest jak w piekarniku. Zaś zimą mamy tu ogromny smog. To miejsce jest nieludzkie - tak o placu Defilad mówił w poniedziałek Jan Śpiewak. Podkreślił, że powinien tu powstać Park Centralny i to przedsięwzięcie będzie pierwszym punktem jego programu wyborczego.

Święto Dziękczynienia. Prezydent zapalił 150-letnią świecę

Procesja z relikwiami świętej siostry Faustyny Kowalskiej przeszła w niedzielę z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie odbyła się msza święta z udziałem władz państwowych. Tegoroczne obchody XI Święta Dziękczynienia przebiegały pod hasłem "Dziękujemy za niepodległość".

Remont tej ulicy planowali od kilku lat. Wreszcie dobiegł końca

Zakończył się długi i budzący niemało kontrowersji remont ulicy Marka Edelmana w Śródmieściu (przed dekomunizacją - Lewartowskiego). Mieszkańcy mają do dyspozycji "dwa razy więcej miejsc postojowych, szerszy pas zieleni, a także znaczne usprawnienie ruchu" - wyliczają urzędnicy dzielnicy.

Plany zagospodarowania powstają latami. Siedem lat na jeden dokument

90 miesięcy, czyli ponad siedem lat - tyle czasu trwało średnio uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które zostały przyjęte w tym i ubiegłym roku. O tempo prac miejskich planistów zapytał w interpelacji radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura.

Półnagi spacerował mostem Łazienkowskim

Półnagi mężczyzna "spacerował" w czwartek wieczorem po moście Łazienkowskim. Interweniowali policjanci, którzy dostali aż osiem zgłoszeń. Nagranie dostaliśmy na warszawa@tvn.pl i Kontakt 24.

Młodzieżowy Sejm "na uchodźstwie"

Nie przy Wiejskiej, ale na Uniwersytecie Warszawskim spotkają się młodzi deputowani z całej Polski. O godzinie 11 na stołecznej uczelni rozpoczęło się posiedzenie Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Kancelaria Sejmu po przeniesieniu obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży na wrzesień wydała komunikat do młodych polityków, którzy wezmą udział w posiedzeniu na UW. "Nie dajcie się mamić, że to dobra oferta" - napisano.

Ile lat potrzeba na remont toalety?

Kolejki do plastikowej toalety, sto metrów od Grobu Nieznanego Żołnierza i pomnika smoleńskiego to codzienny widok w zabytkowym, reprezentacyjnym Ogrodzie Saskim. Zarząd Zieleni zapewnia, że jeszcze w tym miesiącu ogłosi przetarg na remont starego szaletu, który lata temu zamknięto na cztery spusty. Ale to nie pierwsza taka deklaracja.

W czwartek 27 procesji. Autobusy pojadą objazdami

W czwartek, 31 maja warszawskimi ulicami przejdą liczne procesje z okazji Bożego Ciała. Natomiast w niedzielę, 3 czerwca przy Świątyni Opatrzności Bożej organizowane są obchody Święta Dziękczynienia. Nie obędzie się bez zmian w organizacji ruchu i objazdów komunikacji miejskiej.

Będą naziemne przejścia przy rondzie Dmowskiego. Przetarg

Drogowcy ogłosili przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla naziemnych przejść dla pieszych na rondzie Dmowskiego. Projekt zakłada stworzenie czterech zebr, które ułatwią dojście do przystanków tramwajowych. Zarząd Transportu Miejskiego zakłada, że jeśli przetarg pójdzie zgodnie z planem, mogą one powstać w przyszłym roku.

Trzaskowski o ulicy Kaczyńskiego: mogłaby być

- Nie wykluczam, żeby w Warszawie mogła być ulica Lecha Kaczyńskiego, tylko ona nie powinna być narzucana, przez pana namiestnika wojewodę - powiedział w TVN24 Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta stolicy.

Pałac w centrum podupada. "Zagrożenie zniszczeniem"

Zarośnięty, pomazany, z ukruszonym gzymsem i sypiącym się tynkiem - tak prezentuje się Pałac Błękitny przy placu Bankowym. Konserwator zabytków uznał, że zabytkowi grozi zniszczenie i nakazał przeprowadzenie prac zabezpieczających. Właściciel zapewnia, że część wykonał, a generalny remont zapowiada, gdy spółka odzyska płynność finansową.

Sąd uchylił zmiany nazw kolejnych zdekomunizowanych ulic

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił we wtorek zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery dotyczące zmian nazw 13 ulic w Warszawie, w związku z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną. W poniedziałek uchylił zaś zarządzenia dotyczące 12 ulic.