Popularny skrót na Kamionku "zamknięty w nieskończoność". Co z remontem kładki?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mostek nad Kanałem Wystawowym został zamknięty w październiku 2022 roku
Mostek nad Kanałem Wystawowym został zamknięty w październiku 2022 roku Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mostek nad Kanałem Wystawowym został zamknięty w październiku 2022 roku Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Remont niewielkiej kładki przy Jeziorku Kamionkowskim w Parku Skaryszewskim od kilku lat jest problemem dla władz dzielnicy. Zdaniem mieszkańców, gdyby jeździły tędy samochody, nikt nie pozwoliłby sobie na "zamknięcie mostku w nieskończoność". Teraz pomysł remontu odrzucono w budżecie obywatelskim. Powód? Samo zrobienie projektu zajęłoby dwa lata.

O tym, że mostek wciąż pozostaje zamknięty, przypomniał dziennikarz piszący m.in. dla "Rynku Kolejowego" Jakub Madrjas. "Gdyby tędy jeździły autka, nikt nie pozwoliłby sobie na zamknięcie mostu w nieskończoność. Pieszy zawsze może pójść naokoło, autko nie. Pieszy to obywatel drugiej kategorii. Brum brum" - napisał na Twitterze w odpowiedzi na informację o odrzuceniu projektu przebudowy kładki w budżecie obywatelskim.

Projekt pod nazwą "Budowa mostku pieszo-rowerowego nad Kanałem Wystawowym w ciągu ul. Międzynarodowej w dzielnicy Praga Płd." został zgłoszony w budżecie obywatelskim na 2024 rok. Jak opisała jego autorka Aleksandra Głowacz, chodziło o budowę mostku w miejscu uszkodzonej i obecnie zamkniętej przeprawy nad Kanałem Wystawowym przy ujściu do Jeziora Kamionkowskiego. Pomysł zakładał uzyskanie dokumentacji projektowej oraz budowę w trybie "zaprojektuj i wybuduj".

Projekt modernizacji odrzucony w budżecie obywatelskim

Z mostku mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy, którzy chcieliby dostać się od ulicy Grochowskiej do Parku Skaryszewskiego. To także przeprawa dla osób przemieszczających się od ulicy Waszyngtona do Grochowskiej. Realizacja miała zająć osiem miesięcy, a koszt modernizacji - według szacunkowych wyliczeń - wyniósłby około 990 tysięcy złotych.

Projekt został jednak odrzucony. Dlaczego? Jak wskazano w uzasadnieniu, "zgodnie ze stanowiskiem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ) z 28 lutego 2023 r., modernizacja kładki (...) wiąże się z przebudową infrastruktury kanalizacyjnej oraz energoelektrycznej przebiegającej pod mostkiem". MWKZ zleca wkopanie infrastruktury w teren. To z kolei wiąże się z uzgodnieniem warunków technicznych z gestorami sieci, Państwowym Gospodarstwem Wodnym, ale także z MWKZ, co w efekcie podniesie koszty, które - jak stwierdzono - znacznie przewyższają te zakładane w budżecie obywatelskim.

"Jeżeli PGW Wody Polskie wniosą uwagi, procedurę uzgadniania należy powtórzyć. W związku z powyższym inwestycja jest niemożliwa do zrealizowania w jeden rok - przewidywany czas potrzebny na zrobienie projektu to około dwa lata" - wskazano.

Wymiana nawierzchni nie pomogła

Kładka pozostaje zamknięta od października 2022 roku. Jak zauważył rzecznik Pragi Południe Andrzej Opala, aby stwierdzić, czy mostek jest całkowicie bezpieczny dla pieszych i rowerzystów, należało przeprowadzić jego badania. "W roku 2019 dokonano wymiany drewnianej nawierzchni, a w maju 2021 dokonano naprawy uszkodzonej skarpy oraz dostosowano niweletę chodnika od strony ulicy Grochowskiej do aktualnego poziomu mostku. Wydawało się, że te prace zwiększyły bezpieczeństwo poruszania się po nim. Niestety, posadowienie fundamentów mostku okazało się niestabilne, co spowodowało jego sukcesywne osiadanie i przechylanie się. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników zmuszeni byliśmy zamknąć przeprawę" - przekazał w nadesłanej do naszej redakcji odpowiedzi.

Mostek nad Kanałem Wystawowym (zdjęcie z października 2022 roku)Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mostek nad Kanałem Wystawowym w katastrofalnym stanie. Zostanie zamknięty

Rzecznik wskazał też, że ze względu na biegnące pod kładką magistralę Veolii (złączona z mostkiem metrowa rura z ciepłą wodą dla Saskiej Kępy) i kabel telemetryczny (uzbrojenie MPWiK), koszt remontu jest niezwykle wysoki. "Sam projekt będzie kosztowny, gdyż musi zakładać wykonanie prac górniczych. Konieczne są badania geologiczne gruntu. Wymaga to ponadto wielu zgód i pozwoleń, skompletowania dokumentacji, np. u konserwatora zabytków (któremu podlega park Skaryszewski), decyzji wodno-prawnych Wód Polskich, decyzji środowiskowych i konieczność uzgodnień w Veolią" - wymienił w odpowiedzi.

Koszt remontu to trzy miliony złotych. "Inwestycja czeka na realizację"

"Ze względu na brak środków, inwestycja czeka na realizację. Bardzo wstępne szacunki wskazują, że koszt modernizacji sięgnie około trzech milionów złotych i ma tendencję wzrostową" - przekazał Opala.

Jak zaznaczył, na razie w grę wchodziło tylko uruchomienie przeprawy zastępczej. "70 metrów od zamkniętej kładki uruchomiliśmy bezpieczne przejście rzez kanałek (...). Korzystam z niego osobiście na spacerach rodzinnych i wózek z dzieckiem oraz dwie osoby dorosłe mieszczą się bez trudu. Wykonaliśmy nowe i wyremontowaliśmy zniszczone chodniki dojazdowe do kładki zastępczej" - opisał.

Dlaczego odrzucono projekt w budżecie obywatelskim? "Pomysł mieszkańca nie mógł zostać zrealizowany, gdyż samo zebranie wszystkich potrzebnych zgód, wykonanie projektów i przeprowadzenie przetargów na wykonanie będzie trwało dłużej niż rok, a budżet obywatelski zakłada, że projekt musi być zrobiony w ciągu jednego roku" - wyjaśnił rzecznik. I podkreślił: "Wbrew wszelkim doniesieniom medialnym nie mamy żadnej umowy z deweloperami".

Autorka/Autor:katke/tam

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl