Rusza akcja społecznego opisywania niepublikowanych dotąd fotografii Warszawy

27 listopada ruszy wielka akcja społecznego opisywania fotografii
Okolica ul. Granicznej przed wojną to nie tylko tramwaje - opowiada Piotr Otrebski, varsavianista
Źródło: Marcin Gula /tvnwarszawa.pl i archiwum Piotra Otrębskiego

Muzeum Warszawy zaprasza wszystkich chętnych do identyfikacji i opisania ponad pięciu tysięcy archiwalnych zdjęć, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Przedstawiają m.in. zniszczenia Warszawy i jej odbudowę po II wojnie światowej. Będzie je można opisać na przygotowanej do tego platformie online. Dla autorów najlepszych opisów przewidziano nagrody.

Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Kolejne negatywy i odbitki są nieustająco digitalizowane i opisywane. Identyfikacja znajdujących się na fotografiach osób i miejsc wymaga wiedzy i indywidualnej pamięci. Dlatego muzeum organizuje nową akcję.

"W czasach, kiedy sztuczna inteligencja wyręcza człowieka na każdym kroku, wyjątkową wartością pozostaje ludzka pamięć, indywidualna wiedza i lokalna wrażliwość. W związku z tym Muzeum Warszawy zaprasza do opisywania fotografii swoją publiczność" - czytamy w komunikacie muzeum zachęcającym do wzięcia udziału w akcji.

27 listopada ruszy wielka akcja społecznego opisywania fotografii
27 listopada ruszy wielka akcja społecznego opisywania fotografii
Źródło: Muzeum Warszawy

- Każdy z nas dysponuje indywidualną pamięcią o przeszłości. Nierzadko spotykamy się z tym, że to właśnie nasza publiczność przekazuje nam fascynującą wiedzę na temat historii naszego miasta czy obiektów z naszej kolekcji. Dlaczego więc nie zaprosić ich do pracy nad naszym wspólnym dziedzictwem? – pyta retorycznie Karolina Puchała-Rojek, kuratorka wystaw Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.

W ramach społecznego opisywania fotografii wybrane zostały te dokumentujące zniszczenia Warszawy i jej odbudowę po II wojnie światowej autorstwa Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, a także Edwarda Hartwiga – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Na identyfikację czekają również kolorowe slajdy z czasu transformacji stolicy w latach 90. XX wieku jego autorstwa.

Jak wziąć udział w akcji?

27 listopada zostanie uruchomiona platforma, na której będzie można zobaczyć i opisać wybrane zdjęcia. Akcja ma charakter gry – za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody.

Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Kolejne negatywy i odbitki są digitalizowane i opisywane. W związku ze społecznym opisywaniem 2 grudnia o godz. 14:00 w Kinie Syrena odbędzie się spotkanie ze specjalistą do spraw ikonografii Piotrem Głogowskim, który opowie wszystkim chętnym o metodach pracy z archiwalnymi zbiorami.

Więcej informacji dotyczącej akcji znajduje się na stronie Muzeum Warszawy. Społeczne Opisywanie Fotografii odbędzie się na niderlandzkiej platformie dostępnej tutaj>> (język polski można wybrać w górnym prawym rogu strony).

Czytaj także: