Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

TVN Warszawa | Praga Północ

Konserwator kazał odbudować zburzoną halę na Pradze

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plWyburzona część dawnej Stalowni Praskiej

Rozebrane elementy budynków dawnej Stalowni Praskiej mają zostać odbudowane - przekazał wojewódzki konserwator zabytków. Hala została rozebrana bez zezwolenia, w czerwcu ubiegłego roku, przez właściciela.

We wtorek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o swojej decyzji za pośrednictwem profilu na Facebooku. "Prof. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielowi XIX-wiecznych budynków wchodzących w skład Stalowni Praskiej w Warszawie przy ul. Szwedzkiej 2/4 przywrócenie ich do poprzedniego stanu poprzez odbudowę rozebranych elementów (hal). Obiekty figurują w rejestrze zabytków". Jak dodano we wpisie, decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Rozebrane bez pozwolenia

Hale dawnej Stalowni Praskiej przy Szwedzkiej zostały rozebrane w czerwcu ubiegłego roku przez właściciela obiektu, czyli prywatną Uczelnię Medyczną im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jak informował wtedy stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, hale zostały rozebrane bez pozwolenia. Zapowiedział, że sprawa trafi do prokuratury, i przypomniał, że inwestor kupił teren z 50-procentową bonifikatą, którą dostał właśnie dlatego, że budynki były zabytkami.

Z kolei, jak przekonywał rektor uczelni Mirosław Cienkowski, uczelnia nie zniszczyła żadnego zabytku. - Został usunięty gruz, ponieważ mieszkali tam bezdomni i zagrażało to bezpieczeństwu ludzi. Część budynku została rozebrana. Zapadał się dach, uszkodzone były też mury. Informowaliśmy o tym inspektora nadzoru budowlanego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Do tej pory nie dostaliśmy żadnego sprzeciwu - mówił w czerwcu ubiegłego roku.

Teren Stalowni Praskiej Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie kupiła od Agencji Mienia Wojskowego w 2011 roku. Jak mówił Krasucki, zgodnie z zasadami przetargu "budynki należało utrzymywać w stanie należytym", a wszelkie zmiany uzgadniać konserwatorem i remontować.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości