Antonina i Jan Żabińscy patronami stołecznego zoo

Źródło:
PAP
12.04.2015 | Wspomnienia z warszawskiego ZOO. W czasie okupacji dyrektor ukrywał tam setki Polaków i Żydów
12.04.2015 | Wspomnienia z warszawskiego ZOO. W czasie okupacji dyrektor ukrywał tam setki Polaków i ŻydówFakty TVN
wideo 2/4
12.04.2015 | Wspomnienia z warszawskiego ZOO. W czasie okupacji dyrektor ukrywał tam setki Polaków i ŻydówFakty TVN

Od przyszłego roku patronami stołecznego zoo będą Antonina i Jan Żabińscy, a schroniska na Paluchu - Jan Lityński. Radni poparli projekty uchwał w tej sprawie.

W uzasadnieniu uchwały o nazwie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie napisano, że zmiana wynika z chęci uhonorowania pamięci wybitnych Polaków, długoletniego dyrektora zoo Jana Żabińskiego (1897–1974) oraz jego małżonki Antoniny Żabińskiej (1908–1971).

Uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

"Małżeństwo Żabińskich zapisało się na kartach historii Warszawy jako architekci i twórcy rozwoju ogrodu, a także jako wybitni bohaterowie, którzy podczas II wojny światowej ratowali osoby pochodzenia żydowskiego z warszawskiego getta oraz żołnierzy Armii Krajowej i udzielali im schronienia na terenie ZOO. Szacuje się, że dzięki pomocy małżonków ocalało nawet 300 ludzi. Za swoje czyny Jan i Antonina Żabińscy zostali uhonorowani w 1965 roku tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, nadawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Na terenie zoo znajduje się Willa Żabińskich (zwana też Willą pod Zwariowaną Gwiazdą), zabytkowy budynek będący niegdyś lokalem służbowym dyrektora Ogrodu Jana Żabińskiego i jego rodziny. Dziś Willa Żabińskich stanowi serce "Szlaku Pianisty". Jest miejscem otwartym dla zwiedzających, a w jej wnętrzach urządzono izbę pamięci" - wyjaśniono.

Z kolei nadanie imienia stołecznemu schronisku dla zwierząt wynika z chęci uhonorowania Jana Lityńskiego, który zmarł tragicznie 21 lutego 2021 roku, próbując uratować swojego psa.

Adoptował dwa psy

"Jan Lityński był osobą, która swoje dobro podporządkowywała dobru innych, była gotowa nieść im pomoc, wspierać ich, narażać się, by sprzeciwić się złu i budować między ludźmi dobro, a świat uczynić choć trochę lepszym. Cechowała go życzliwość dla każdego człowieka i otwartość wobec innych środowisk. Jan Lityński adoptował dwa psy z Azylu pod Psim Aniołem" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Zgodę na nadanie schronisku Na Paluchu imienia Jana Lityńskiego wyraziła w piśmie z 9 marca 2021 roku wdowa po zmarłym.

Uchwały wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku. Data została wyznaczona, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów związanych ze zmianą nazwy jednostki w trakcie roku budżetowego.

Autorka/Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Warszawski Ogród Zoologiczny

Pozostałe wiadomości

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 w wielu miejscach Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada, pojawia się grad i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl