Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Aktywiści nie zgadzają się z propozycją ratusza w sprawie wycinki drzew wzdłuż Wisły

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
dg\kwoj
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Taka rola prezydenta - muszę brać pod uwagę argumenty wszystkich stron"Urząd Miasta
wideo 2/2
Trzaskowski zabrał głos w sprawie wycinki drzew

Miasto zaproponowało kompromis, jednak protestujący przeciwko wycince drzew aktywiści i mieszkańcy uznali, że propozycja złożona przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego nie może być uznana za realne rozwiązanie problemu. Dziś kolejna runda rozmów z przedstawicielami ratusza.

W piątek w ratuszu odbyło się spotkanie władz miasta, aktywistów, specjalistów oraz niektórych radnych poświęcone planowanej przebudowie Wybrzeży Helskiego i Szczecińskiego i związanej z tym wycince drzew. Ratusz zaproponował rozwiązanie: rezygnacja z wycinki 60 drzew i usunięcie z projektu parkingu wzdłuż parku Praskiego.

"Natura 2000 to dla nas priorytet"

Po pierwszej rundzie rozmów z przedstawicielami ratusza mieszane uczucia ma inicjator protestu mieszkańców, radny Pragi Północ Grzegorz Walkiewicz.

- Dobrze, że takie rozmowy z prezydentem Trzaskowskim się odbyły. Jednak trudno traktować propozycje miasta jako kompromis. Rezygnacja z wycinki 60 drzew to po prostu usunięcie niedbalstwa projektowego, a nie realne rozwiązanie – uważa Walkiewicz.

Według radnego, te 60 drzew, których zachowanie zaproponowało miasto, nie znajduje się w chronionym obszarze Natura 2000.

Protest przy Wybrzeżu HelskimLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

- Postulowaliśmy przesunięcie przesłony przeciwfiltracyjnej (przesłony chronią wody podziemne - red.) bliżej krawędzi jezdni. To by pozwoliło uniknąć wycinki w obszarze Natura 2000. Wobec zastrzeżeń dotyczących uzgodnień wodno-prawnych, zaproponowaliśmy też prezydentowi technologię kompromisową, zmianę samej metody wykonywania przesłony na odcinkach z najcenniejszymi drzewami i wykonanie zabezpieczenia skarpy bez ich wycinania. Wszystkie te rozwiązania pozwoliłyby oszczędzić drzewa w pasie 8, 9 metrów albo nawet całą zieleń po zachodniej stronie ulicy – tłumaczy radny.

Tuż po spotkaniu z Trzaskowskim zwołano nadzwyczajne posiedzenie rady dzielnicy Praga Północ. Podczas niej przyjęto stanowisko, w którym wycince sprzeciwił się cały skład rady.

W poniedziałek o godzinie 17 rozpocznie się druga część rozmów z ratuszem. Grzegorz Walkiewicz podkreślił, że priorytetem delegacji, której jest przedstawicielem, będzie kwestia ochrony obszaru Natura 2000. Stwierdził również, że nikt nie chce opóźniać inwestycji.

- Chodzi o znalezienie takich rozwiązań inżynieryjnych, które nie wpłyną znacząco na projekt - dodał.

Autor:dg\kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl