Jak poinformował w mediach społecznościowych stołeczny ogród, samiczka pudu urodziła się 16 lipca. Nie urośnie zbyt duża, ponieważ pudu południowy osiąga do ok. 40 cm w kłębie.
Konkurs na imię dla nowej mieszkanki zoo
Młoda pudu to córeczka Evy i Pitchu. Rośnie zdrowo i już można próbować wypatrywać ją na wybiegu. "A to nie lada wyzwanie, ponieważ pudu to dość nieśmiały gatunek, który niespecjalnie kwapi się do dłuższych spacerów przed ludźmi, ale warto próbować" – zaznaczyło zoo.
👶 Kochani, poznajcie malutką piękność, która przyszła na świat w Warszawskim ZOO! 😍 Samiczka pudu urodziła się 16 lipca...
Posted by Warszawskie ZOO on Tuesday, September 24, 2024
Rozpoczęło też plebiscyt na imię dla młodej pudu. Do końca tygodnia, czyli do niedzieli 29 września włącznie, można wpisywać propozycje imion pod postem zamieszczonym na Facebooku. Przypomniało też, że w tym roku wszystkie zwierzęta urodzone w warszawskim zoo otrzymują imiona na literę p. W następnej fazie plebiscytu, już w poniedziałek 30 września, opiekunowie wybiorą cztery imiona, które przejdą do głosowania półfinałowego zaplanowanego na przyszły tydzień.
Płochliwy i rzadko widywany
Pudu południowy to mały ssak z rodziny jeleniowatych występujący w Ameryce Południowej. Jest niewiele większy od swojego kuzyna, pudu północnego, co czyni go drugim najmniejszym jeleniowatym świata. Populacja pudu południowego stale się zmniejsza w wyniku utraty siedlisk. Obecnie gatunek ten znajduje się w kategorii bliski zagrożeniu.
Dorosłe samce ważą poniżej 15 kg i mają w kłębie zaledwie 30-40 cm, samice są o ok. kilograma lżejsze. Zwierzęta te mają stosunkowo długą sierść składającą się z charakterystycznych, pustych w środku włosów. Umaszczenie jest zmienne sezonowo – od rudawocynamonowego w porze ciepłej po ciemnobrązowego zimą. U młodych, jak u wielu innych jeleniowatych, występują jasne plamki na bokach ciała. Samce mają krótkie (ok. 7 cm), ostre, nierozdwojone poroże, które zrzucają w lipcu.
Dokładny zasięg pudu południowego jest dość trudny do określenia, bo ssak ten jest bardzo płochliwy i rzadko widziany.
Pudu południowy jest roślinożercą. Wyszukuje w lasach wysoko odżywcze części roślin – zjada liście, pąki i owoce z gałęzi krzewów.
Autorka/Autor: dg/PKoz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Zoo w Warszawie