Zwycięstwo nie tylko ocaliło młodą polską niepodległość, ale też ochroniło Europę przed sowiecką nawałą

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
Bitwa warszawska to wielkie zwycięstwo odrodzonej Polski (wideo bez dźwięku)
Bitwa warszawska to wielkie zwycięstwo odrodzonej Polski (wideo bez dźwięku) Narodowe Archiwum Cyfrowe
wideo 2/3
Bitwa warszawska to wielkie zwycięstwo odrodzonej Polski (wideo bez dźwięku) Narodowe Archiwum Cyfrowe

W dniach 13-15 sierpnia obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli decydującego starcia wojsk polskich z bolszewickimi. Bitwa rozegrała się na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Sowieci zostali pobici i musieli się wycofać. Polska obroniła swoją młodą niepodległość. Uchroniła też Europę przed koszmarem bolszewizmu. Batalia ta określana jest osiemnastą przełomową bitwą w historii świata.

Dwa tysiące żołnierzy, 92 statki powietrzne, nowy sprzęt wojskowy. We wtorek defilada.

11 listopada 1918 roku był dla Polski dniem zwycięstwa - odzyskaliśmy niepodległość. Spokój nie trwał jednak długo, gdyż już siedem dni później przywódca bolszewickiej Rosji, Włodzimierz Lenin, wydał rozkaz o rozpoczęciu operacji "Wisła". Polska była dla Rosjan celem taktycznym. Rosyjscy bolszewicy liczyli na wsparcie ze strony komunistów, którzy starali się wywołać rewolucję w Niemczech i na terenie państw, które powstały w wyniku rozpadu Austro-Węgier.

ZOBACZ: Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie. We wtorek przekazanie kluczy.

Sowieci wykorzystali rozejm, by przygotować się do inwazji

Walka rozpoczęła się w lutym 1919 r. i trwała do października. Przerwały ją trzymiesięczne rozmowy pokojowe. Była to jednak tylko "zasłona dymna" dla faktycznych zamiarów Rosjan, którzy w tym czasie snuli plany inwazji na Polskę. Bolszewicy podstępnie wykorzystali czas zawieszenia broni. Armii Czerwonej udało się zadać ciężkie straty wojskom "białego generała" Antona Denikina. Był dowódcą antykomunistycznej "białej armii", która zwalczała opcję bolszewicką podczas rosyjskiej wojny domowej w latach 1917-1923.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że gdybyśmy wyrwali z rąk burżuazji polskiej jej burżuazyjną armię szlachecką, wówczas rewolucja klasy robotniczej w Polsce stałaby się faktem. A pożar ten nie dałby się ograniczyć ścianami polskimi. Jak wzburzony potok rozlałby się po całej Europie Zachodniej. Tego doświadczenia rewolucji z zewnątrz Armia Czerwona nie zapomni. I jeżeli kiedykolwiek burżuazja europejska wezwie nas do nowej walki, to Armia Czerwona potrafi ją pogromić, zaś rewolucję w Europie wesprzeć i rozprzestrzenić.

Drugim krokiem ze strony armii rosyjskiej było zmuszenie ukraińskiego przywódcy Semena Petlury do wycofania się z terytorium Polski. W kwietniu 1920 roku rząd polski zawarł porozumienie z Petlurą - w zamian za uznanie przez Ukrainę praw Polski do Małopolski Wschodniej (zwłaszcza do Lwowa) Polska uznała rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej. Podpisano też wspólną konwencję wojskową.

ZOBACZ: "Stół Piłsudskiego" zabytkiem. Przy nim w 1920 roku marszałek planował kontruderzenie znad Wieprza.

"Warszawę obudzi grzmot dział" – pisał "Kurjer Warszawski" w numerze z 15 sierpnia 1920 roku. Miasto szykowało się na bitwę. Do stolicy zbliżała się Armia Czerwona i choć mocno uszczuplił ją opór stawiany po drodze przez polskie wojska, to wciąż był groźna. Nikt nie miał wątpliwości, że pod Warszawą rozegra się najważniejszy bój wojny polsko-bolszewickiej. 

Polacy wkraczają, Sowieci atakują

7 maja 1920 r. siły polsko-ukraińskie wkroczyły do Kijowa. W tej sytuacji Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę, dowodzoną przez Michaiła Tuchaczewskiego, jednego z najzdolniejszych dowódców sowieckich. Zdecydowany atak Tuchaczewskiego miał na celu zdobycie Warszawy, jednocześnie armia konna Siemiona Budionnego zaatakowała Polaków w rejonie Lwowa, a korpus kawalerii Gaj-Chana miał opanować północne Mazowsze, aby w ten sposób otoczyć i ostatecznie pokonać siły polskie.

Prognozy dla Polski nie były pozytywne. Stolica wydawała się nie do obrony. Jednak w czasie kiedy Armia Czerwona zbierała siły do ostatecznej bitwy, Polacy przegrupowali wojska. Marszałek Józef Piłsudski już w pierwszej połowie lipca planował doprowadzić do wielkiej bitwy.

ZOBACZ: Amerykańskie media o Bitwie Warszawskiej: sto lat temu Polacy powstrzymali marsz bolszewików na Zachód.

W przełomowych momentach sierpnia 1920 roku, pomimo wcześniejszych ogromnych strat, liczebność Wojska Polskiego przekroczyła 900 tysięcy żołnierzy.

Pogrom pod Osowcem, Białymstokiem i Kolnem

Bitwa Warszawska toczyła się na przedpolach stolicy w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. Rozegrana została zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego, generał Tadeusz Rozwadowski, pułkownik Tadeusz Piskor i kapitan Bronisław Regulski.

Chwila śmierci księdza Skorupki jest punktem zwrotnym bitwy pod Ossowem i w dziejach wojny 1920 roku. Do tej chwili Polacy uciekali przed bolszewikami, odtąd uciekali bolszewicy przed Polakami.

"Warszawa - serce Polski - musi stać się grobem bolszewickiego najeźdźcy!"

15 sierpnia kaliski 203. Pułk Ułanów zdobył sztab 4. armii sowieckiej w Ciechanowie. Był to jeden z ważniejszych strategicznie momentów tej bitwy. Wraz ze sztabem armia polska przejęła kancelarię armii rosyjskiej, magazyny oraz jedną z radiostacji, która stanowiła centrum łączności z dowództwem w Mińsku. Tego samego dnia trwały zacięte walki wojsk polskich z Armią Czerwoną między innymi pod Radzyminem, Ossowem i Zielonką. Ostatecznie polscy żołnierze, za cenę wielkich strat, utrzymali Radzymin i inne miejscowości, odrzucając bolszewików daleko od swoich pozycji.

Ostateczną klęskę bolszewicy ponieśli pod Osowcem, Białymstokiem i Kolnem. Bitwa Warszawska pochłonęła życie 4,5 tysiąca polskich żołnierzy. Liczba zabitych w szeregach Armii Czerwonej nie jest znana. Wielu żołnierzy sowieckich dostało się do polskiej niewoli oraz było internowanych przez Niemców.

W wojnie polsko-bolszewickiej brali udział amerykańscy lotnicy z 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Jednym z jej wielkich bohaterów był późniejszy hollywoodzki producent Merian C. Cooper, twórca i producent oryginalnego hitu "King Kong".

Zwycięstwo pod Warszawą ocaliło Europę

"Cud nad Wisłą", jak zwyczajowo nazywa się tę batalię, został uznany za osiemnastą przełomową bitwę w historii świata przede wszystkim dlatego, że powstrzymał inwazję rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było to spektakularne, historyczne zwycięstwo, które zagwarantowało Europie wolność od sowieckiej propagandy. A zarazem jedno z najważniejszych zwycięstw w całej historii Polski

Z ujawnionych w sierpniu 2005 roku dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego wynika, że już we wrześniu 1919 roku szyfry bolszewików złamał porucznik Jan Kowalewski. Dzięki temu Polacy znali plany i rozkazy strony sowieckiej oraz potrafili z tego skorzystać. Zakłócali też w decydującym momencie łączność wroga. Przestroili jedną z warszawskich radiostacji na sowiecką częstotliwość i przez dwie doby wystukiwali alfabetem Morse'a fragmenty Biblii.

Autorka/Autor:pop

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Centralne Archiwum Wojskowe, domena publiczna, Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl