Wołomin dotknięty "plagą" nielegalnych odpadów. Burmistrz: jesteśmy w stanie kryzysu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna
"Gminę Wołomin dotknęła plaga nielegalnych śmieci"
"Gminę Wołomin dotknęła plaga nielegalnych śmieci"TVN24
wideo 2/4
"Gminę Wołomin dotknęła plaga nielegalnych śmieci"TVN24

- Gminę dotknęła plaga podrzucania nielegalnych śmieci, nieczystości i odpadów - poinformowała na piątkowej konferencji burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan. Na jednej z działek należącej do Skarbu Państwa odkryto składowisko z kilkoma tysiącami beczek z "niewiadomą substancją". Odpady mają grozić zanieczyszczeniem pobliskiej rzeki Czarnej. Poseł PO Jan Grabiec ustalił, że kontrola starosty, "wysoko postawionego w PiS" nie wykazała w lutym żadnych nieprawidłowości.

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan alarmuje o "podejrzanych i potencjalnie niebezpiecznych odpadach", które odkryto na posesji jednej z firm działających na terenie gminy. Dron wyłapał kilka tysięcy beczek z nieznaną dotąd substancją, choć jej właściciel nie ma zezwolenia na ich składowanie. Radwan zgłosiła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i zaalarmowała też służby ochrony środowiska. Na razie bez efektów.

- Jesteśmy w stanie kryzysu kompetencyjnego, ale też takiego, co dalej z tym fantem zrobić, jak zabezpieczyć zdrowie, życie, bezpieczeństwo mieszkańców gminy Wołomin - przyznała burmistrz. I dodała: - Tych nielegalnych wysypisk śmieci na terenie powiatu jest coraz więcej.

Wcześniej burmistrz informowała w mediach społecznościowych o trzech przypadkach nielegalnie podrzuconych odpadów w miejscowościach: Duczki, Stare Grabie i Leśniakowizna. Zapewniła, że i w tych przypadkach urzędnicy alarmowali odpowiednie służby. Oceniła, że coraz gorsza sytuacja "napawa lękiem". Dlatego swoją pomoc zaoferowali posłowie: Jan Grabiec, Andrzej Rozenek oraz przedstawiciele marszałka.

Poseł PO: pojemniki z nieznaną substancją składowane nielegalnie

Poseł PO Jan Grabiec odniósł się do informacji składowisku z nieznaną substancją na posesji jednej z firm. Jak dotąd, ani poseł ani burmistrz nie zdradzili jednak dokładnej lokalizacji. - Mówimy tutaj o dużym obszarze, na którym znajduje się 4, 5 tysięcy pojemników wielkości kilku beczek z niewiadomą substancją w środku - sprecyzował jedynie Grabiec.

Zaznaczył, że znajdują się tam nielegalnie, "bowiem zezwolenie, które ma właściciel tej firmy, nie dotyczy składowania tam odpadów w ogóle". - Nie wiemy, co znajduje się w halach - zauważył poseł.

Teren znajduje się w bliskim sąsiedztwie rzeki Czarnej, która wpada do Zalewu Zegrzyńskiego, i która wpada no Narwii. - Poniżej tego ujścia rzeki Czarnej znajduje się ujęcie wody dla Warszawy, ujęcie wodociągu północnego, z którego zaopatrywana jest znaczna część Warszawy w wodę pitną - wyjaśnił.

Poseł zauważył też, że nielegalne składowanie tego typu substancji może grozić pożarem, a ich utylizacja kosztuje miliony złotych. - Mamy do czynienia z zagrożeniem życia i zdrowia ludzi. Dlatego oczekujemy natychmiastowych działań ze strony służb. Nie tylko Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale również ze strony policji i prokuratury - wskazał. I dodał: - Natychmiast policja musi zabezpieczyć ten teren. Natychmiast teren musi zostać przejęty przez służby państwowe, musi być monitorowany (...) żeby nie dochodziło do zacierania dowodów, do niszczenia tego składowiska - zaapelował.

Kontrola starosty z PiS niczego nie wykazała

Kontrola na terenie posesji mała być przeprowadzana przez starostę w lutym. Zdaniem posła "to dziwne", że "nie zauważono tysięcy beczek". Grabiec podkreślił, że oczekuje od starosty "stanowczych działań". Wskazał też, że tę funkcję pełni "osoba wysoko postawiona w PiS". - Może z tego względu, że jest członkiem rady nadzorczej portu w Gdańsku, może nie ma czasu zająć się sprawami własnego powiatu - zastanawiał się Grabiec. - Ale to go w żaden sposób nie usprawiedliwia - podkreślił.

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Sejmiku Województwa Mazowieckiego ocenił, że "mamy do czynienia z niepokojącą i niebezpieczną sytuacją na działce, która należy do Skarbu Państwa". - Trudno zaakceptować ucieczkę od odpowiedzialności instytucji, które są związane ze Skarbem Państwa. I ponad wszelką wątpliwość wydawano w tej sprawie decyzje w Starostwie Powiatowym w Wołominie. Chciałbym w związku z tym zadać panu staroście - być może - kilka niewygodnych pytań. Po pierwsze, czy jest gotów ujawnić wszystkie protokoły z kontroli, które w tym miejscu zostały przeprowadzone w lutym tego roku - wskazał.

Toksyczne substancje wyrzucane w Wołominie

O sprawie zanieczyszczenia gleby w pobliżu rzeki Czarnej informowała w czwartek "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, pod Wołominem miało dojść do serii "toksycznych odkryć". Pod koniec kwietnia w miejscowości Stare Grabie, gdzie ktoś podrzucił 11 pojemników typu mauzer z niezidentyfikowaną substancją. Wokół nich miał być wyczuwalny zapach chemiczny. Początkiem maja w miejscowości Duczki porzucono z kolei kolejnych 22 mauzerów. Nieznana substancja dostała się do gruntu. Po zbadaniu próbek służby podały, że chodzi o niebezpieczny odpad, "silnie żrący, trujący i mutogenny". Kolejny sygnał dotyczył miejscowości Leśniakowizna, gdzie policjanci śledzili ciężarówkę z nielegalnymi odpadami. Kierowca doprowadził funkcjonariuszy do posesji, na której znajdowało się składowisko z odpadami zapakowanymi już do transportu.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna

Źródło zdjęcia głównego: Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina, Facebook

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP