Miało być Muzeum Bitwy Warszawskiej. Na razie prezydent wręczył pamiątkowe tablice

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Andrzej Duda o tablicach z okazji stulecia bitwy warszawskiej
Andrzej Duda o tablicach z okazji stulecia bitwy warszawskiej
TVN24
Andrzej Duda o tablicach z okazji stulecia bitwy warszawskiejTVN24

W Sulejówku prezydent Andrzej Duda wręczył samorządowcom tablice upamiętniające bitwę warszawską 1920 roku. A obiecywanego od kilku lat muzeum jednej z najważniejszych bitew w historii Europy jak nie było, tak nie ma. Planowano, że placówka będzie gotowa na setną rocznicę wydarzenia, ale budowa nawet nie ruszyła.

Tablice prezydent Andrzej Duda wręczył w czasie środowej wizyty w Sulejówku. Uroczystość odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego, którego budowa dobiega końca.

"Prezydent zainaugurował w ten sposób nowy projekt upamiętniający zwycięską bitwę i wszystkich, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej obronili wolność i suwerenność Rzeczypospolitej" - informuje Kancelaria Prezydenta RP.

- Są takie momenty w naszej historii, które z całą pewnością mają absolutnie prowspólnotowy charakter, w tym stulecie bitwy warszawskiej - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia tablic. - Mają one również charakter w ogromnym stopniu apolityczny, co ma niezwykle istotną wagę - dodał.

Jak podała kancelaria, tablice "Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku" prezydent wręczył przedstawicielom samorządów i instytucji wszystkich województw, na których terenie znajdują się miejsca związane z bitwą. W trakcie środowych uroczystości informowano o wręczeniu 23 tablic (trafiły m.in. do władz Rypina, Wołomina, Płońska czy Nasielska), ale łącznie ma być ich 90.

Wątpliwy konkurs i poprawki

Tyle że na setną rocznicę miało być gotowe muzeum poświęcone temu wydarzeniu w Ossowie. W 2017 roku taką nadzieję wyraził wczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Przekonywał, że "godne uczczenie (bitwy) jest naszym absolutnym obowiązkiem". - Mam nadzieję, że ten projekt zostanie wykonany zgodnie z założeniami ideowymi i na setną rocznicę bitwy warszawskiej będziemy mogli tę konferencję wraz z państwem przeprowadzić tam na miejscu - mówił w sierpniu 2017 roku.

MON informowało wtedy, że budowa muzeum rozpocznie się wiosną 2018 roku.

Minister się zmienił, ale nowy - Mariusz Błaszczak - podtrzymał te deklaracje. W sierpniu 2018 roku zapewniał, że na setną rocznicę bitwy warszawskiej muzeum będzie gotowe.

Także wtedy informowaliśmy o konkursie na projekt muzeum. Biura architektoniczne dostały zaledwie 10 dni na złożenie propozycji. Skorzystała tylko jedna pracownia, na czele której stoi Czesław Bielecki, architekt bliski PiS-owi - był nawet kandydatem wspieranym przez tę partię w wyborach na prezydenta Warszawy 10 lat temu. Do tak przeprowadzonego konkursu wątpliwości zgłosiło Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Już pod koniec 2018 roku pojawiły się wątpliwości, czy muzeum uda się wybudować na czas. Koszty okazały się wyższe niż planowano. Inwestor, czyli Muzeum Wojska Polskiego, chciało wydać na pierwszy etap inwestycji - fundamenty i stumetrowe maszty - ponad 28 milionów złotych. Jednak w przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, która opiewała na ponad 130 milionów złotych. Ówczesny dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława zgłaszał wątpliwości, czy w związku z tym uda się wybudować muzeum do 2020 roku.

Potem okazało się, że projekt trzeba zaktualizować. Jak pisała "Gazeta Stołeczna", przetarg na poprawienie projektu biura Bieleckiego... wygrało biuro Bieleckiego, choć jego oferta nie była najtańsza.

Konkurencyjna propozycja

W ubiegłym roku pojawiła się konkurencyjna propozycja budowy muzeum w Radzyminie. List intencyjny podpisali burmistrz Krzysztof Chaciński i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Inicjatywa nie wyszła poza plany.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl