Miało być Muzeum Bitwy Warszawskiej. Na razie prezydent wręczył pamiątkowe tablice

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Andrzej Duda o tablicach z okazji stulecia bitwy warszawskiej
Andrzej Duda o tablicach z okazji stulecia bitwy warszawskiej
TVN24
Andrzej Duda o tablicach z okazji stulecia bitwy warszawskiejTVN24

W Sulejówku prezydent Andrzej Duda wręczył samorządowcom tablice upamiętniające bitwę warszawską 1920 roku. A obiecywanego od kilku lat muzeum jednej z najważniejszych bitew w historii Europy jak nie było, tak nie ma. Planowano, że placówka będzie gotowa na setną rocznicę wydarzenia, ale budowa nawet nie ruszyła.

Tablice prezydent Andrzej Duda wręczył w czasie środowej wizyty w Sulejówku. Uroczystość odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego, którego budowa dobiega końca.

"Prezydent zainaugurował w ten sposób nowy projekt upamiętniający zwycięską bitwę i wszystkich, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej obronili wolność i suwerenność Rzeczypospolitej" - informuje Kancelaria Prezydenta RP.

- Są takie momenty w naszej historii, które z całą pewnością mają absolutnie prowspólnotowy charakter, w tym stulecie bitwy warszawskiej - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia tablic. - Mają one również charakter w ogromnym stopniu apolityczny, co ma niezwykle istotną wagę - dodał.

Jak podała kancelaria, tablice "Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku" prezydent wręczył przedstawicielom samorządów i instytucji wszystkich województw, na których terenie znajdują się miejsca związane z bitwą. W trakcie środowych uroczystości informowano o wręczeniu 23 tablic (trafiły m.in. do władz Rypina, Wołomina, Płońska czy Nasielska), ale łącznie ma być ich 90.

Wątpliwy konkurs i poprawki

Tyle że na setną rocznicę miało być gotowe muzeum poświęcone temu wydarzeniu w Ossowie. W 2017 roku taką nadzieję wyraził wczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Przekonywał, że "godne uczczenie (bitwy) jest naszym absolutnym obowiązkiem". - Mam nadzieję, że ten projekt zostanie wykonany zgodnie z założeniami ideowymi i na setną rocznicę bitwy warszawskiej będziemy mogli tę konferencję wraz z państwem przeprowadzić tam na miejscu - mówił w sierpniu 2017 roku.

MON informowało wtedy, że budowa muzeum rozpocznie się wiosną 2018 roku.

Minister się zmienił, ale nowy - Mariusz Błaszczak - podtrzymał te deklaracje. W sierpniu 2018 roku zapewniał, że na setną rocznicę bitwy warszawskiej muzeum będzie gotowe.

Także wtedy informowaliśmy o konkursie na projekt muzeum. Biura architektoniczne dostały zaledwie 10 dni na złożenie propozycji. Skorzystała tylko jedna pracownia, na czele której stoi Czesław Bielecki, architekt bliski PiS-owi - był nawet kandydatem wspieranym przez tę partię w wyborach na prezydenta Warszawy 10 lat temu. Do tak przeprowadzonego konkursu wątpliwości zgłosiło Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Już pod koniec 2018 roku pojawiły się wątpliwości, czy muzeum uda się wybudować na czas. Koszty okazały się wyższe niż planowano. Inwestor, czyli Muzeum Wojska Polskiego, chciało wydać na pierwszy etap inwestycji - fundamenty i stumetrowe maszty - ponad 28 milionów złotych. Jednak w przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, która opiewała na ponad 130 milionów złotych. Ówczesny dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława zgłaszał wątpliwości, czy w związku z tym uda się wybudować muzeum do 2020 roku.

Potem okazało się, że projekt trzeba zaktualizować. Jak pisała "Gazeta Stołeczna", przetarg na poprawienie projektu biura Bieleckiego... wygrało biuro Bieleckiego, choć jego oferta nie była najtańsza.

Konkurencyjna propozycja

W ubiegłym roku pojawiła się konkurencyjna propozycja budowy muzeum w Radzyminie. List intencyjny podpisali burmistrz Krzysztof Chaciński i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Inicjatywa nie wyszła poza plany.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl