Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku


Do 2020 roku powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W poniedziałek ogłoszono wyłonienie jego projektu. Przetarg na budowę muzeum ma zostać ogłoszony do października. Start budowy zaplanowano na wiosnę 2018 roku.

W poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca prezentacji koncepcji budowy w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Wojska Polskiego Witold Głębowicz ogłosił, że sąd konkursowy powołany przez dyrektora placówki, wyłonił projekt "obiektu memorialnego - nie tylko samego muzeum, ale także i swego rodzaju pomnika, który ma się znajdować w Ossowie". Jak dodał, ma on upamiętniać zarówno bitwę, jak i wysiłek całego społeczeństwa w roku 1920. Głębowicz poinformował, że projekt został wyłoniony w wyniku zamkniętego konkursu. - Zostały skierowane zapytania do sześciu pracowni projektowych, otrzymaliśmy jedną pracę, praca ta, wysoko oceniona przez sąd konkursowy, została przygotowana przez pracownię "Dom i Miasto" - powiedział.

W setną rocznicę

W konferencji brał udział Antoni Macierewicz. Minister obrony narodowej zwrócił uwagę, że "Bitwa Warszawska, która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata, po dziś dzień nie ma swojego pomnika". Jak ocenił, "to jest rzecz zupełnie niebywała". Zdaniem szefa resortu obrony Bitwa Warszawska tak samo dobrze oddaje dramatycznie trudne losy naszego narodu, jak i wielkość Wojska Polskiego. -Jej godne uczczenie jest naszym absolutnym obowiązkiem - podkreślił. Szef MON poinformował, że wybrane założenie ideowe "polega na odtworzeniu całej bitwy, na pokazaniu całego obszaru bitwy, ze wszystkimi wojskowymi elementami - od transzei przez wozy bojowe; a także oznaczające wielkość i ogrom tego wydarzenia i samej bitwy - dwa wielkie, mierzące 120 metrów, proporce biało-czerwone, które będą widoczne z bardzo dużej odległości" Jak mówił, Ossów miał być dla wojsk sowieckich "wrotami do Warszawy". - Mam nadzieję, że ten projekt zostanie wykonany zgodnie z założeniami ideowymi i na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli tę konferencję wraz z państwem przeprowadzić tam na miejscu - powiedział Macierewicz.

"Narodowy polski pejzaż"

Zaznaczył, że budowa muzeum, to niejedyne planowane upamiętnienie Bitwy Warszawskiej na przedpolu Warszawy i w samej Warszawie. - Będziemy chcieli też patronować zbudowaniu pomnika w Radzyminie, bo wielka bitwa o Radzymin miała znaczenie nieprzemijające, no i oczywiście w samej Warszawie, gdzie musi stanąć prędzej czy później kolumna chwały Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że wszystkie te projekty zrealizujemy lub zaczniemy do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej - mówił minister obrony. W jego ocenie nie ma takiego warszawiaka i nie ma takiego Polaka, który by nie chciał, żeby ta największa bitwa w dziejach świata, jaką Polacy przeprowadzili zwycięsko, nie została odzwierciedlona, nie została przypomniana, nie stała się częścią naszego warszawskiego i narodowego, polskiego pejzażu. - Tamci żołnierze na to zasłużyli, ale i dzisiejsi Polacy, wy państwo, na to też zasłużyliście - podkreślił Macierewicz.

Budowa w 2018 roku

Wiceszef MON Michał Dworczyk poinformował, że przetarg związany z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej i monumentu, który ją upamiętni, zostanie ogłoszony przez Muzeum Wojska Polskiego do końca października. Rozpoczęcie budowy nastąpić ma wiosną 2018 r. - Dalsze działania będą przebiegały w sposób następujący: do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule "zaprojektuj i buduj" na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy - powiedział Dworczyk. - Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata, a (...) na 100-lecie bitwy, żeby obiekt został otwarty. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy MON-u dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować - podkreślił wiceszef MON. Wedle zapowiedzi Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze, budowa oraz ekspozycja zostaną sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zobacz też: "Zaryglowane drzwi w Muzeum Techniki. Jesteśmy zdezorientowani"

[object Object]
Muzeum nieczynneMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/md/gp

Pozostałe wiadomości