Osiemnastowieczna rzeźba świętego Jana Nepomucena z miejscowości Cholewy w powiecie warszawskim zachodnim trafiła do rejestru zabytków. - Stanowi cenne materialne świadectwo minionych czasów i należy do interesujących przykładów barokowej rzeźby sakralnej - podkreśla konserwator.
Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, datowana na lata 1710-1740 (wiek figury ustalony w konsultacji z prof. M. Wardzyńskim) rzeźba posiada "wysoką wartość artystyczną", o czym świadczą poprawne proporcje i anatomia postaci, wprawny modelunek odkrytych części ciała oraz zindywidualizowane rysy twarzy.
"Późnobarokowa forma rzeźby przejawia się zarówno w sposobie ujęcia ciała ludzkiego (upozowanie świętego z zastosowaniem kontrapostu oraz elementów figura serpentinata), jak również w sposobie opracowania szat postaci (realistyczne opracowanie, udrapowanie fałd materii, w sposób, który potęguje wrażenia ruchu i tym samym zdynamizowanie figury)" - opisuje konserwator.
PRZECZYTAJ: "Wyznacznik wysokiego statusu właściciela". Sensacyjne znalezisko z terenu Warszawy
Zwraca również uwagę, że rzeźba posiada wartości naukowe, wynikające z możliwości pogłębienia studiów nad sztuką warszawską doby baroku i jej recepcji na terenie Mazowsza oraz badań nad tradycją fundacji religijnych okolic Warszawy.
Kult męczennika
Konserwator przypomina również, że kult św. Jana Nepomucena (Jana Welflina z Pomuka, ur. ok. 1340-1350, zm. 1393), praskiego kapłana, męczennika i patrona Królestwa Czeskiego rozpowszechnił się na ziemiach polskich w XVIII w., w szczególności po jego beatyfikacji, która nastąpiła w 1719 r. oraz późniejszej kanonizacji, przeprowadzonej w 1729 r.
Kult męczennika stał się popularny zwłaszcza na sąsiadującym z Czechami Śląsku, ale także na innych ziemiach polskich, m.in. na Mazowszu. Przypisuje się mu wstawiennictwo przed powodzią i nawałnicami, stąd też jego wizerunki stawiano na mostach, przy rzekach i terenach zagrożonych wylewami rzek.
Kapliczka w Cholewach stanowi ważny przykład i źródło do badań zarówno rzeźby barokowej, jak i ikonografii oraz kultu św. Nepomucena. Przedmiotowy obiekt stanowi także cenne materialne świadectwo minionych czasów i należy do interesujących przykładów barokowej rzeźby sakralnej.
Autorka/Autor: kz/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków