"Nietypowa okazja, by zobaczyć obiekt, który zazwyczaj jest niedostępny"

Dni Otwarte Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych
Reaktor MARIA to jedyny obecnie polski reaktor jądrowy
Źródło: TVN24 Biznes i Świat

9 września będzie można zwiedzić Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie. To okazja do zobaczenia, w jaki sposób postępuje się z odpadami promieniotwórczymi i skąd biorą się one w Polsce.

"Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających" - poinformował Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku i dodał, że będzie to nietypowa okazja, by zobaczyć obiekt, który zazwyczaj jest niedostępny.

Dzień otwarty w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie odbędzie się 9 września, ale zgłoszenia chętnych do zwiedzania KSOP będą przyjmowane do 6 września.

- Po raz drugi w tym roku zapraszamy do zwiedzania KSOP. Chcemy państwu pokazać, jak postępujemy z odpadami promieniotwórczymi, i że robimy to w bezpieczny sposób. Warto to podkreślić z dwóch powodów. Po pierwsze - w związku z planowaną w naszym kraju budową elektrowni jądrowych. Po drugie - właśnie trwają poszukiwania lokalizacji na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych – powiedziała dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Aneta Korczyc.

Dzień otwarty odbędzie się w ramach XII Pikniku Militarnego w Różanie. Składowisko znajduje się na terenie zabytkowego carskiego fortu nr 3.

Dni Otwarte Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych
Dni Otwarte Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych
Źródło: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych/Facebook

Jak się zapisać?

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych poinformował, że chętni do zwiedzania KSOP mogą zapisywać się do 6 września. - Żeby wejść na teren składowiska wystarczy wysłać zgłoszenie na adres zwiedzanieKSOP@zuop.pl. Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, numer i serię dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. Należy również wskazać preferowaną godzinę wejścia - napisano.

Wejścia możliwe są w następujących godzinach: 9.30, 11, 13, 14.30. Na teren składowiska mogą wejść dzieci powyżej siódmego roku życia. W dniu zwiedzania trzeba mieć ze sobą dowód lub legitymację szkolną.

Dni Otwarte Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie
Dni Otwarte Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie
Źródło: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych/Facebook

Z kolei w forcie nr 1 w Różanie działać będą warsztaty edukacyjne - również zorganizowane przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. - Wyjaśnimy, skąd w Polsce biorą się odpady promieniotwórcze, skoro nie ma w naszym kraju żadnej elektrowni jądrowej. Każdy będzie mógł radiometrem sprawdzić i porównać poziom promieniowania emitowanego przez m.in. granit, potas czy sól. Chętni będą mogli na chwilę wcielić się w rolę pracowników ZUOP i przy pomocy doświadczeń dowiedzieć się, jak wygląda proces unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych - poinformowano.

Odpady z medycyny, przemysłu i badań

Przetwarzaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych produkowanych na terenie Polski zajmuje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Przedsiębiorstwo Państwowe. Podlega on Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

Odpady składowane na KSOP powstają w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych, w tym podczas pracy reaktora Maria, który działa w podwarszawskim Świerku.

Czytaj także: