Od Matejki do Boznańskiej. Ponad 150 inspiracji Jacka Malczewskiego

"Jacek Malczewski. Konteksty"
Wystawa "Jacek Malczewski. Konteksty"
Źródło: Margit Dushaj
2024 to rok pod patronatem Jacka Malczewskiego na Mazowszu, a także jego 170. rocznica urodzin. Stało się to impulsem do zorganizowania wystawy "Jacek Malczewski. Konteksty" w radomskim muzeum jego imienia, która prezentuje największych mistrzów epoki w kontekście twórczości patrona.

- To najprawdopodobniej najpiękniejsze obrazy Jacka Malczewskiego na tle pozostałych wielkich artystów epoki, zaczynając od Matejki, przez Maurycego Gottlieba, Witolda Pruszkowskiego, po Olgę Boznańską - mówi dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Leszek Ruszczyk.

Wystawa składa się z ponad 150 obrazów i jest podzielona na 21 rozdziałów. Każdą część rozpoczyna twórczość Jacka Malczewskiego, która jest wstępem do pokazania, w jaki sposób osoby otaczające artystę - jego mistrzowie, przyjaciele, uczniowie - miały wpływ na jego twórczość. Wykorzystano dzieła ze zbiorów własnych muzeum, a także wypożyczone z kilkunastu polskich muzeów i od kolekcjonerów prywatnych.

"Jacek Malczewski. Konteksty"
"Jacek Malczewski. Konteksty"
Źródło: Margit Dushaj

Inspiracje drzeworytami japońskimi

Ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytanie, co mogło stanowić inspirację dla malarstwa Jacka Malczewskiego, którego pierwsze młodzieńcze obrazy były - jak to często bywa - kopiami prac innych.

Wystawa zestawia malarstwo Malczewskiego ze sztuką innych wielkich artystów tej epoki, pomagając zrozumieć, jaki wpływ na wielkich malarzy mają zmieniające się prądy filozoficzne, polityczne i artystyczne oraz ludzie, którymi się otaczają.

- Żaden twórca nie żyje i nie tworzy na bezludnej wyspie. Jacka Malczewskiego otaczało grono twórców i artystów, którzy - nie zawsze świadomie - wywierali na niego dany wpływ: zachwycali go, interesowali, fascynowali, byli wskazówkami do tworzenia własnych oryginalnych dzieł - mówi autorka i kuratorka wystawy Paulina Szymalak-Bugajska. - Część analiz, które można zobaczyć na wystawie, do tej pory nie było porównywanych i kojarzonych z dziełami Malczewskiego. Tak jest na przykład w przypadku jego inspiracji drzeworytami japońskimi, które pochodziły ze zbiorów Feliksa "Manggha" Jasieńskiego, kolegi Jacka Malczewskiego, którego portretował kilkukrotnie - dodaje.

"Jacek Malczewski. Konteksty"
"Jacek Malczewski. Konteksty"
Źródło: Margit Dushaj

Jeden z najdroższych polskich artystów

Obrazy Jacka Malczewskiego cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością, zarówno jeśli chodzi o liczbę wystaw, jak i oferty domów aukcyjnych. Ceny jego prac należą do najwyższych w Polsce. Najdroższej jak dotąd sprzedany obraz artysty pt. "Rzeczywistość" został wylicytowany do 17 milionów złotych.

Wystawa jest czynna do 5 stycznia 2025 roku.

"Jacek Malczewski. Konteksty"
"Jacek Malczewski. Konteksty"
Źródło: Margit Dushaj

Przeczytaj także: Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Zofia Bojańczyk dla Bako
Zofia Bojańczyk o 10. urodzinach Muzeum POLIN
Źródło: TVN24
Czytaj także: