Rowerzyści "pod lupą" policjantów. Do obserwacji wykorzystano drona

Rowerzyści łamiący przepisy
Rowerzyści byli obserwowani przez policyjnego drona (wideo bez dźwięku)
Źródło: KPP Piaseczno
Policja przeprowadziła akcję "Bezpieczny rowerzysta". Była ona prowadzona w całym powiecie piaseczyńskim. Na jednym ze skrzyżowań w Piasecznie do obserwacji wykorzystano drona. Jak informują mundurowi, wśród wykroczeń, które najczęściej popełniają rowerzyści, są jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych oraz korzystanie z jednośladu pod wpływem alkoholu.

Jak zaznaczyła w komunikacie Magdalena Gąsowska, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, wielu rowerzystów jeździ brawurowo i zapomina o sygnalizowaniu zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. - Nie jest trudno sobie wyobrazić, czym zakończy się jazda, kiedy kierowca nie zobaczy odpowiednio wcześniej, jaki manewr będzie chciał wykonać cyklista. Osoby, które w rażący sposób naruszają przepisy ruchu drogowego, niestety muszą liczyć się z mandatami - podkreśliła Gąsowska.

Jaki wykroczenia popełniają rowerzyści?

Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego wzięli "pod lupę" zachowania użytkowników jednośladów. Na jednym ze skrzyżowań do obserwacji rowerzystów wykorzystano drona. - Okazało się, że wielu z cyklistów zapomina o tym, że rower przez przejście dla pieszych należy przeprowadzić, a jazda po chodniku jest dozwolona tylko w ściśle określonych przypadkach, które jasno opisane są w artykule 33. Prawo o ruchu drogowym - wskazała Gąsowska.

Rowerzyści łamiący przepisy
Rowerzyści łamiący przepisy
Źródło: KPP Piaseczno

W ramach prowadzonej w środę akcji "Bezpieczny rowerzysta" na terenie powiatu piaseczyńskiego wylegitymowano 34 rowerzystów. 20 z nich zostało pouczonych. - Ponadto nałożono 12 mandatów karnych. Najczęstsze wykroczenia to: jazda po chodniku i przejazd przez przejście dla pieszych. Pięciu rowerzystów było nietrzeźwych - wyliczyła Gąsowska.

Dodała, że w tej statystyce niechlubną rekordzistką okazała się 55-latka, która jechała rowerem mając cztery promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

- Każde naruszenie prawa podlega nie tylko odpowiedzialności finansowej, ale przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu samych cyklistów, którzy w spotkaniu z samochodem zawsze są narażeni na większe obrażenia - podsumowała rzeczniczka piaseczyńskich policjantów.

Czytaj także: