"Spacer alejkami pomiędzy stertami pociętych i gotowych do wywózki drzew"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24
Wycinka drzew w Mazowieckim Parku Krajobrazowym

Wycinka drzew w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. - Od kilku miesięcy obserwuję w tej okolicy masowe wycinanie drzew, ale na początku roku pojawił się też harwester - opisuje pan Jerzy, który o problemie napisał na Kontakt 24. Nadleśnictwo Celestynów - zarządca tego terenu - wyjaśnia, że są to cięcia sanitarne, prowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się jemioły. Podaje też, że w IV kwartale 2021 roku obszar takich działań objął około 500 hektarów lasu i w tym roku ma być podobnie.

"Początek 2022 roku to początek kolejnego roku masowej wycinki lasów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Spacer alejkami i wytyczonymi ścieżkami dotychczas przebiegał pomiędzy stertami pociętych równomiernie i gotowych do wywózki drzew. Pierwsze tygodnie 2022 roku to wizyta harwestera [kombajn zrębowy czyli maszyna leśna wykorzystywana przy wycince - red.] i masowa wycinka całych połaci lasu" - napisał w ubiegłym tygodniu w wiadomości do redakcji Kontakt 24 pan Jerzy.

Do wiadomości dołączył zdjęcia, na których widać las po wycince drzew. W rozmowie z tvnwarszawa.pl doprecyzował, że zostały one wykonane w okolice Bazy Edukacyjnej MPK "Torfy" w Karczewie, niedaleko Czerwonej Drogi. - Od kilku miesięcy obserwuję w tej okolicy masowe wycinanie drzew, ale na początku roku pojawił się też harwester - zaznaczył czytelnik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Cięcia sanitarne

O wycinkę zapytaliśmy dyrekcję Mazowieckiego Zespołu Parku Krajobrazowego. - Wykonywana jest na terenie Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Celestynów. Nie jest to obszar Bagna Całowanie, ale kompleks leśny o nazwie Torfy. Nadleśnictwo wykonuje samodzielnie gospodarkę leśną na obszarze lasów skarbu państwa, a tereny leśne i rolne w parku krajobrazowym pozostawia się w gospodarczym wykorzystaniu - wskazał Robert Belina, wicedyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Te same pytania skierowaliśmy więc do Nadleśnictwa Celestynów. - W okolicy bazy edukacyjnej MPK Torfy oraz Czerwonej Drogi (Leśnictwo Torfy) Nadleśnictwo Celestynów prowadzi obecnie zabiegi pielęgnacyjne o charakterze cięć sanitarnych, na podstawie § 53 pkt. 6 Zasad Hodowli Lasu. Wykonywane prace mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się jemioły w drzewostanach sosnowych, która stanowi poważny problem dla polskich lasów - wyjaśniła Róża Brytan.

Dodała, że sosna jest dla jemioły źródłem głównie wody i soli mineralnych, a konsekwencją jej występowania jest osłabianie żywiciela: - Obserwuje się wtedy między innymi: mniejsze przyrosty słojów rocznych, mniejszy aparat asymilacyjny czy gorsze obradzanie nasion. Największy negatywny wpływ na drzewa, jemioła ma podczas suszy, kiedy zwiększa deficyt wody u żywiciela. Osłabienie fizjologiczne sosen powoduje większą ich podatność na szkodniki owadzie oraz pasożytnicze grzyby, które doprowadzają do zamierania drzew.

Nadleśnictwo Celestynów: przeprowadzono cięcia sanitarne na łącznej powierzchni około 500 ha

Nadleśnictwo przekonuje, że zaniechanie usuwania drzew opanowanych przez jemiołę prowadzi do dalszego jej rozprzestrzeniania i osłabienia drzewostanu, co "w konsekwencji mogłoby zagrozić stabilności i trwałości całego kompleksu leśnego". - Usuwanie zamierających drzew ma również duże znaczenie w kontekście ochrony przeciwpożarowej lasu oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z terenów leśnych - dodała Brytan.

- Na obszarze lasów będących przedmiotem zapytania w IV kwartale 2021 roku przeprowadzono cięcia sanitarne na łącznej powierzchni około 500 hektarów. W zależności od stanu sanitarnego lasu w danym wydzieleniu, usuwano pojedyncze drzewa lub grupy drzew. Łączna miąższość drewna pozyskanego w wyniku tych cięć to 3150 metrów sześciennych. Szacujemy, że kolejne cięcia sanitarne, które będą przeprowadzone na terenie Leśnictwa Torfy w 2022 roku, obejmą podobną powierzchnię i miąższość - podsumowała Brytan.

Zastrzegła też, że opisywane lasy objęte cięciami sanitarnymi znajdują się poza obszarem Natura 2000 Bagno Całowanie.

Pisaliśmy też o przygotowaniach do budowy pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę, które wiążą się z wycinką kilkudziesięciu drzew:

Wycinka drzew pod budowę mostu pieszo-rowerowego na Pragę
Wycinka drzew pod budowę mostu pieszo-rowerowego na PragęGrzegorz Walkiewicz

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Bucki

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl