Wycinka drzew w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. - Od kilku miesięcy obserwuję w tej okolicy masowe wycinanie drzew, ale na początku roku pojawił się też harwester - opisuje pan Jerzy, który o problemie napisał na Kontakt 24. Nadleśnictwo Celestynów - zarządca tego terenu - wyjaśnia, że są to cięcia sanitarne, prowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się jemioły. Podaje też, że w IV kwartale 2021 roku obszar takich działań objął około 500 hektarów lasu i w tym roku ma być podobnie.
"Początek 2022 roku to początek kolejnego roku masowej wycinki lasów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Spacer alejkami i wytyczonymi ścieżkami dotychczas przebiegał pomiędzy stertami pociętych równomiernie i gotowych do wywózki drzew. Pierwsze tygodnie 2022 roku to wizyta harwestera [kombajn zrębowy czyli maszyna leśna wykorzystywana przy wycince - red.] i masowa wycinka całych połaci lasu" - napisał w ubiegłym tygodniu w wiadomości do redakcji Kontakt 24 pan Jerzy.
Do wiadomości dołączył zdjęcia, na których widać las po wycince drzew. W rozmowie z tvnwarszawa.pl doprecyzował, że zostały one wykonane w okolice Bazy Edukacyjnej MPK "Torfy" w Karczewie, niedaleko Czerwonej Drogi. - Od kilku miesięcy obserwuję w tej okolicy masowe wycinanie drzew, ale na początku roku pojawił się też harwester - zaznaczył czytelnik.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Cięcia sanitarne
O wycinkę zapytaliśmy dyrekcję Mazowieckiego Zespołu Parku Krajobrazowego. - Wykonywana jest na terenie Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Celestynów. Nie jest to obszar Bagna Całowanie, ale kompleks leśny o nazwie Torfy. Nadleśnictwo wykonuje samodzielnie gospodarkę leśną na obszarze lasów skarbu państwa, a tereny leśne i rolne w parku krajobrazowym pozostawia się w gospodarczym wykorzystaniu - wskazał Robert Belina, wicedyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Te same pytania skierowaliśmy więc do Nadleśnictwa Celestynów. - W okolicy bazy edukacyjnej MPK Torfy oraz Czerwonej Drogi (Leśnictwo Torfy) Nadleśnictwo Celestynów prowadzi obecnie zabiegi pielęgnacyjne o charakterze cięć sanitarnych, na podstawie § 53 pkt. 6 Zasad Hodowli Lasu. Wykonywane prace mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się jemioły w drzewostanach sosnowych, która stanowi poważny problem dla polskich lasów - wyjaśniła Róża Brytan.
Dodała, że sosna jest dla jemioły źródłem głównie wody i soli mineralnych, a konsekwencją jej występowania jest osłabianie żywiciela: - Obserwuje się wtedy między innymi: mniejsze przyrosty słojów rocznych, mniejszy aparat asymilacyjny czy gorsze obradzanie nasion. Największy negatywny wpływ na drzewa, jemioła ma podczas suszy, kiedy zwiększa deficyt wody u żywiciela. Osłabienie fizjologiczne sosen powoduje większą ich podatność na szkodniki owadzie oraz pasożytnicze grzyby, które doprowadzają do zamierania drzew.
Nadleśnictwo Celestynów: przeprowadzono cięcia sanitarne na łącznej powierzchni około 500 ha
Nadleśnictwo przekonuje, że zaniechanie usuwania drzew opanowanych przez jemiołę prowadzi do dalszego jej rozprzestrzeniania i osłabienia drzewostanu, co "w konsekwencji mogłoby zagrozić stabilności i trwałości całego kompleksu leśnego". - Usuwanie zamierających drzew ma również duże znaczenie w kontekście ochrony przeciwpożarowej lasu oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z terenów leśnych - dodała Brytan.
- Na obszarze lasów będących przedmiotem zapytania w IV kwartale 2021 roku przeprowadzono cięcia sanitarne na łącznej powierzchni około 500 hektarów. W zależności od stanu sanitarnego lasu w danym wydzieleniu, usuwano pojedyncze drzewa lub grupy drzew. Łączna miąższość drewna pozyskanego w wyniku tych cięć to 3150 metrów sześciennych. Szacujemy, że kolejne cięcia sanitarne, które będą przeprowadzone na terenie Leśnictwa Torfy w 2022 roku, obejmą podobną powierzchnię i miąższość - podsumowała Brytan.
Zastrzegła też, że opisywane lasy objęte cięciami sanitarnymi znajdują się poza obszarem Natura 2000 Bagno Całowanie.
Pisaliśmy też o przygotowaniach do budowy pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę, które wiążą się z wycinką kilkudziesięciu drzew:
Autorka/Autor: mp/r
Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Bucki