Ma dopiero 16 lat i już na koncie poważne złamanie prawa. Prowadził motorower, będąc pod wpływem alkoholu i bez uprawnień. Po zakończeniu czynności policyjnych chłopaka odebrał go ojciec.
Podczas kontroli ruchu drogowego na terenie gminy Promna białobrzescy policjanci zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem.
- Okazał się nim 16-latek. Nastolatek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, jednak podczas kontroli funkcjonariusze wyczuli od niego alkohol. Po zbadaniu alkomatem okazało się że miał ponad 1,1 promila w organizmie - informuje asp. Joanna Golus z policji w Białobrzegach. - Okoliczności w jakich uzyskał dostęp do kluczyków oraz to, jak i gdzie zdobył alkohol wyjaśni policyjne postępowanie - dodaje.
Po wykonaniu wszystkich czynności z 16-latkiem przekazano go pod opiekę ojca. Nastolatkiem zajmie się teraz sąd rodzinny.
Sąd kazał napisać rozprawkę
W styczniu tego roku opisywaliśmy historię 17-latka, który także jechał pijany motorowerem. Sąd zastosował wobec niego nadzór kuratora, nadzór odpowiedzialny rodziców, połączony ze składaniem okresowych sprawozdań oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 2025 roku. Nakazał mu też napisanie rozprawki na temat szkodliwości społecznej prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości.
Nastolatkom też grożą kary
Osoby po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 roku życia odpowiadają przed sądem rodzinnym za popełnione czyny karalne, czyli przestępstwa, przestępstwa skarbowe, wszystkie wykroczenia lub wykroczenie skarbowe.
Rodzaje środków wychowawczych, które mogą zostać zastosowane wobec nieletniego: - upomnienie; - zobowiązanie do określonego postępowania (m.in. do naprawienia wyrządzonej szkody w całości lub w części, do zadośćuczynienia, do wykonania prac społecznych, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestnictwa w zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym, psychoterapii, psychoedukacji, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, do powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym, do zaniechania używania substancji psychoaktywnej); - nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego; - nadzór organizacji społecznej; - nadzór kuratora sądowego; - skierowanie do ośrodka kuratorskiego, organizacji społecznej; - zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego typu; - przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, przepadek przedmiotów służących do popełnienia czynu zabronionego; - umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej, specjalistycznej; - umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym; - umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock