Zmysłowy i mobilny pawilon na placu Defilad

fot. Studio Olafur Eliasson
fot. Studio Olafur Eliasson
Źródło: | tvn24.pl, PAP, bankier.pl
To ma być bardzo nietypowa konstrukcja – zmysłowa, mobilna i będąca źródłem przyjemności. W jakim celu ma powstać? Uświetni ceremonię rozpoczęcia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a potem będzie służyć m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Ogłoszono właśnie wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na pawilon artystyczny, który stanie na placu Defilad. To wspólne przedsięwzięcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Mobilny pawilon artystyczny

Założenie pawilonu jest nietypowe. Wyróżniać go ma mobilny charakter, możliwość łatwego rozłożenia i transportu pozwalające na prezentację obiektu w wielu miejscach, także poza Polską.

Ma być obiektem sztuki, a zarazem miejscem prezentacji artystycznych, działań edukacyjnych, spotkań. Na początku uświetni przejęcie przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej w lipcu 2011 roku. Potem wykorzystywać mają go wspólnie właśnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Narodowy Instytut Audiowizualny.

Pierwszą nagrodę otrzymali Niemcy

Konkurs był zamknięty. Organizatorzy zaprosili do udziału w nim pracownie z całego świata: Hiszpanii, Chile, Słowenii i Niemiec. Wśród nich trzy były z Polski.

Pierwszą nagrodę przyznano pracowni z Niemiec. Zdaniem jury to właśnie Studio Olafur Eliasson stworzyło projekt pawilonu, który najpełniej oddaje sens myśli przewodniej konkursu, czyli formy, która jest źródłem przyjemności.

- Tworzy przyjazną przestrzeń dla użytkowników, łamie konwencjonalne postrzeganie otoczenia, w jakim się znajdzie. Ma zmysłową, rzeźbiarską formę. Stworzy czytelny i łatwy do zapamiętania znak przestrzenny i pobudza wyobraźnię – czytamy w werdykcie jury.

O zwycięzcy zadecydowało jury, w którego składzie znalazło się, prócz przedstawicieli organizatorów, kilka osobowości ze świata kultury: Mirosław Bałka (artysta), Adam Budak (kurator sztuki), Ewa Ger (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Christian Kerez (architekt), Joanna Mytkowska (kurator sztuki), Karolina Ochab (Nowy Teatr), Katarzyna Wielga (Narodowy Instytut Audiowizualny).

Prace konkursowe można oglądać w siedzibie tymczasowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Pańskiej 3 od 15 grudnia do 30 stycznia 2011, od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00-20.00. Wstęp wolny. Dyskusja publiczna przewidziana jest na styczeń 2011 rok.

Lista uczestników konkursu:1.Centrala Grupa Projektowa (Polska)2.FRPO Rodriguez & Oriol Architecture/Landscape (Hiszpania)3.KWK PROMES (Polska)4.Medusa Group (Polska)5.Pezo von Ellrichshausen Arquitectos (Chile)6.Tobias Putrih/MOS (Słowenia)7.Studio Olafur Eliasson (Niemcy)

myk

Czytaj także: