Zieleń zamiast parkingów. Taki ma być Muranów XXI wieku

Pomysły na MuranówWydział architektury PW

Muranów powinien się zmienić, żeby odpowiadał potrzebom obecnych mieszkańców – twierdzą władze Śródmieścia. Pierwszy krok w tym kierunku zrobiły – poprosiły młodych architektów o przygotowanie pomysłów na rewitalizację osiedla. W wizjach przewijają się nowe place, deptaki, a nawet dodatkowa zabudowa.

Muranów to jedno z najbardziej charakterystycznych osiedli stolicy. Zrealizowane głównie według projektu Bohdana Lacherta powstało na gruzach tuż po II wojnie światowej. - Wtedy to był rodzaj sypialni dla osób osiedlających się w Warszawie. Teraz mieszka tam już trzecie pokolenie, a wewnętrzna przestrzeń Muranowa powinna odpowiadać także ich potrzebom i wpasować się w wymogi XXI wieku - przekonuje Paweł Suliga, wiceburmistrz Śródmieścia.

"Zapuszczony teren"

Jego zdaniem na Muranowie konieczna jest rewitalizacja, czyli w dużym skrócie przekształcenie przestrzeni, żeby była bardziej przyjazna mieszkańcom.

– To jeden z najbardziej zapuszczonych terenów w Śródmieściu. Muranów powinien wzbogacić się o funkcje odpowiadające osiedlu mieszkaniowemu w centrum miasta – zaznacza Suliga. – Chodzi o nową zabudowę, opracowanie zielni i małej architektury, a także dodanie usług i ogólne uporządkowanie przestrzeni - dodaje.

Dyskusję o tym, jak to zrobić, urzędnicy postanowili rozpocząć od zaangażowania studentów wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. Podzieleni na trzy zespoły przyjrzeli się sytuacji w śródmiejskiej części osiedla i przygotowali swoje propozycje zmian.

Centrum Kulturowe

"Muranów – Centrum Kulturowe" – pracę pod tą nazwą przygotowały Katarzyna Anwajler, Aleksandra Herbik, Dominika Oleksa i Małgorzata Pietras. Wzięły pod lupę obszar pomiędzy ul. Andersa, Nowolipki, al. Jana Pawła II i al. Solidarności. Zaproponowały między innymi, żeby znajdujący się w centralnej części owalny parking zmienił się w plac z drzewami, tryskającą z nawierzchni wodą i miejscem na wydarzenia kulturalne.

Zaproponowały również wzbogacenie przestrzeni o nowe place zabaw czy szklarnie. Do tego w parterach niektórych budynków znalazłoby się miejsce na lokale z usługami. W wizji jest również wariant z nadbudową budynków, które znajdują się wzdłuż al. Jana Pawła II, al. Solidarności i przy Andersa.

ZOBACZ PROJEKT W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI

Cztery place

Pozostałe dwie grupy postanowiły urządzić przestrzeń, która znajduje się z kolei pomiędzy ul. Nowolipki, Andersa, Anielewicza i al. Solidarności.

Koncepcję "Cztery place" przygotowali Aleksander Maciak i Marta Osowiecka. Tutaj przede wszystkim wyłania się pomysł wypełnienia podwórek między budynkami dodatkowa zielenią, deptakami czy placami zabaw. Za to ich zdaniem powinny zniknąć miejsce parkingi z tych miejsc. Zmiany czekałyby również ulicę Anielewicza – autorzy zaproponowali, by została przesunięta lekko na północ na wysokości Muzeum Polin, by zwolnić przestrzeń pod nową zabudowę usługową.

ZOBACZ PROJEKT W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI

Zielony szlak

Drugi pomysł na ten rejon zaproponowały Dominika Piesiewicz i Klaudia Prasek. Nazwały go "Zielony szlak". Oś ma stanowić ulica Pawia, a po jej bokach, między budynkami mieszkalnymi miałyby powstać strefy, gdzie można wypocząć, a także place zabaw. Architekci zaproponowali też otwarcie dla mieszkańców zielonego terenu Pawiaka, gdzie znalazłoby się miejsce na spływająca po kamieniach wodę. A na pobliskich podwórkach place zabaw i więcej zielni. W tym wydaniu również od strony Anielewicza pojawiłaby się dodatkowa zabudowa.

ZOBACZ PROJEKT W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI

Co teraz z tymi pomysłami? – Traktujemy to jako wstęp do zmian. 24 czerwca w Stacji Muranów odbędzie się dyskusja z mieszkańcami, autorami prac i ekspertami na temat tego, jak powinien zmienić się ten rejon – wyjaśnia Suliga.

I dodaje, że dzielnica docelowo chce rewitalizować Muranów. – W ciągu kilku lat chcemy zdobyć na to środki i dokonywać zmian stopniowo – podkreśla wiceburmistrz.

CZYTAJ TEŻ: "Szklana" wyspa obok Wenecji. To stąd nazwę wziął Muranów

Historia Muranowa
Historia MuranowaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszaa.pl

Andrzej Rejnson

Źródło zdjęcia głównego: Wydział architektury PW

Pozostałe wiadomości

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl

To było klasyczne oszustwo "na policjanta". Mężczyzna podający się za policjanta wmówił kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone. Ta wypłaciła oszczędności i zostawiła w umówionym miejscu. Mężczyzna je odebrał. Nie wiedział, że został nagrany.

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej od 2017 roku warszawscy urzędnicy wiedzieli, że przejście na Woronicza, gdzie we wtorek zginęły dwie osoby, jest skrajnie niebezpieczne dla pieszych. Jak zauważa ekspert, autorzy audytu wykonanego na zlecenie ratusza dokładnie przewidzieli czarny scenariusz, który stał się faktem. Urzędnicy zapowiadają zmiany w tym miejscu, dlaczego nie zareagowali wcześniej?

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny sanepid po analizie jakości wody w Jeziorku Czerniakowskim poinformował, że można się tam kąpać. W ubiegły czwartek zakazano kąpieli.

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Źródło:
PAP

Na Bemowie rozpoczęło się drążenie tuneli ostatniego odcinka drugiej linii metra. W pierwszym etapie prac tarcza Anna ma do pokonania nieco ponad 1060 metrów. W ten sposób połączy dwie nowe stacje: Karolin i Chrzanów.

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Źródło:
PAP