W niedzielę, 15 października odbędą się wybory parlamentarne. Stołeczny ratusz uruchomił wyszukiwarkę lokali wyborczych. Każdy mieszkaniec Warszawy w prosty sposób może sprawdzić, gdzie oddać głos.
Lokale wyborcze rozpoczną w niedzielę pracę o godzinie 7.00, zakończą ją o 21.00. Odbędą się trzy głosowania w wyborach do Sejmu, wybory do Senatu i referendum; są to osobne i niezależne od siebie głosowania.
Wyszukiwarka lokali wyborczych
W Centralnym Rejestrze Wyborców można znaleźć informacje o przypisanym miejscu do głosowania. Poprawność danych można sprawdzić na trzy sposoby:
- na rządowej stronie - w aplikacji mObywatel, - lub w urzędzie dzielnicy.
Stołeczny ratusz uruchomił także wyszukiwarkę lokali wyborczych, którą można znaleźć TUTAJ>> na samym dole strony. W pierwszym polu wybieramy dzielnicę, w drugim wpisujemy ulicę (bez numeru). Wówczas pokazuje się lista z numerami od... do... Zaznaczamy opcję, która zawiera nasz adres. Po naciśnięciu pola "Wyszukaj" pokazuje nam się adres obwodowej komisji wyborczej. Lokal wyborczy można też sprawdzić na mapie.
Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu w 2023 r. znajduje się również na rządowej stronie>>. Tam można sprawdzić wszystkie adresy lokali wyborczych dla poszczególnych dzielnic. Lista zawiera też informację, czy budynki są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bezpłatna komunikacja miejska w Warszawie w dniu wyborów
Głosowanie
Pobranych kart nie wolno niszczyć ani wynosić poza lokal wyborczy.
Za ważny uznaje się głos, który ma postać znaku "x" postawionego przy nazwisku kandydata z tylko jednej listy kandydatów na posłów lub tylko jednego kandydata na senatora. Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że co najmniej dwie linie musza się przeciąć w obrębie kratki.
W przypadku karty w wyborach do Sejmu RP, jeśli wyborca umieścił więcej znaków X na tej samej liście pod uwagę bierze się nazwisko umieszczone najwyżej. Odręczne dopiski z boku kartki nie wpływają na ważność głosu.
W przypadku karty w wyborach do Senatu można wybrać tylko jedno nazwisko, przy którym stawia się znak "x", w innym przypadku głos jest nieważny.
Zweryfkowanie tożsamości wyborcy odbywa się na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Podstawowym dokumentem tego typu jest dowód osobisty. Mogą nimi być także np. takie dokumenty jak: paszport, legitymacja szkolna czy e-dowod. Osoby, które w momencie głosowania mają ukończone 18 lat, ale jeszcze nie otrzymały tego dokumentu, mogą zabrać ze sobą z kolei legitymację szkolną.
Źródło: tvnwarszawa.pl