Wodniacki ośrodek na cyplu. Przeniosą baraki strażników miejskich

Marek Piwowarski o przenosinach baraków
Marek Piwowarski o przenosinach baraków
Marcin Gula, tvnwarszawa.pl
Marek Piwowarski o przenosinach barakówMarcin Gula, tvnwarszawa.pl

Jest pomysł na zagospodarowanie baraków, które wkrótce opuści straż miejska. Stojące przy ul. Czerniakowskiej drewniaki mają zostać przeniesione na Cypel Czerniakowski i stać się bazą sportów wodnych. Na uwolnionej przestrzeni ma natomiast powstać nowy dwupoziomowy plac. Pierwsi ujawniamy jego projekt.

Stróże prawa zajmują budynki przy Wisłostradzie od 1995 roku, ale nie byli ich pierwszymi lokatorami. - To baraki po jugosłowiańskich budowniczych błękitnego wieżowca na placu Bankowym – wspomina Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusz ds. Wisły.

Strażnicy w odwrocie

Ich lokalizację wybrano wyjątkowo niefortunnie. Ku rozpaczy varsavianistów stanęły dokładnie na historycznej Osi Stanisławowskiej. W założeniu tymczasowa siedziba, jest "domem" strażników prawie 20 lat. Wyprowadzka była jednak nieuchronna i już się rozpoczęła.

- Nie wyznaczono nam ostatecznego terminu, ale część pawilonów została już opróżniona. Przenosimy się do budynków przy Kobielskiej i Sołtyka. Trwają tam ostatnie prace budowlane - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka stołecznej straży miejskiej. Przy Czerniakowskiej wciąż pracuje około stu osób. Jak będą wspominać to miejsce? – Na pewno z sentymentem, ale należy pamiętać, że nie były to obiekty biurowe gwarantujące odpowiedni standard pracy. W okresie zimowym było ciężko – przyznaje Niżniak.

Wodniacy w natarciu

Wszystko wskazuje na to, że koniec historii straży miejskiej przy Czerniakowskiej, nie będzie oznaczał śmierci samych budynków. Baraki mają zostać rozebrane i przeniesione na Cypel Czerniakowski. Zlecona przez miasto ekspertyza obejmująca krokwie i ściany, wykazała, że stan techniczny na to pozwala, choć należy brać pod uwagę konieczność wymiany części elementów ciesielskich.

Postawione bliżej rzeki drewniaki mają stać się siedzibą kajakarzy, wioślarzy, fundacji i stowarzyszeń popularyzujących aktywny wypoczynek nad Wisłą. Część budynków będzie służyć do przechowywania kajaków, łodzi czy rowerów wodnych, w innych znajdzie się miejsce na gastronomię i sklep ze sprzętem dla wodniaków.

O wizji ośrodka na Cyplu Czerniakowskim
O wizji ośrodka na Cyplu CzerniakowskimMarcin Gula, tvnwarszawa.pl / tomcat.arch.design

- Chcielibyśmy uczynić to miejscem, gdzie można animować wioślarstwo i kajakarstwo. Szczególnie to drugie intensywnie się rozwija. Działa wiele organizacji, które nie mają żadnego zaplecza nad Wisłą. Są sierotami, chodzą o jednego klubu do drugiego – opowiada Piwowarski.

Na razie nie wiadomo, kto będzie gospodarzem przystani. Jak tłumaczy pełnomocnik, rysują się dwie koncepcje. Pierwsza zakłada, że terenem będzie zarządzał w imieniu miasta jeden operator, w drugiej – będzie ich więcej, a organizacje odpowiadające za poszczególne domki będą wyłaniane w konkursach.

Miasto chciałoby ograniczyć się do uzbrojenia terenu (woda, kanalizacja, energia elektryczna), a koszty przenosin baraków przerzucić na ich przyszłych dzierżawców. Urzędnicy sondują wśród potencjalnych partnerów realność takiego rozwiązania.

Dwupoziomowy plac

Projekt przystani i nowego placu zlecono firmie tomcat.arch.design z Piaseczna, która w 2011 roku wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania Portu i Cypla Czerniakowskiego. Na początku grudnia wydano decyzję o warunkach zabudowy dla placu – to pierwszy istotny dokument w procedurze inwestycyjnej.

Skwer na przedłużeniu Kanału Piaseczyńskiego ma mieć dwa poziomy. Z górnego na dolny będzie można dostać się schodami lub ukrytą między drzewami windą. Na obu poziomach będą mogły powstać sezonowe pawilony - projekt nie przesądza o ich wyglądzie i liczbie. Na środku niższej kondygnacji zaplanowano także basen z fontanną.

Rośliny zatrzymają muł

Z górnej części placu na teren Cypla Czerniakowskiego prowadzić będzie kładka. Ale nie będzie to jedyne połączenie dla pieszych. Kilka metrów niżej znajdzie się bowiem system mniejszych mostków i przejść, a pod nimi biofiltr. Pod tą nazwą kryje się nietypowa instalacja oczyszczająca wpadającą do portu wodę z Łazienek i łuku siekierkowskiego. Biofiltr ma zapobiec zamulaniu basenu.

- Woda będzie wyprowadzana meandrującym ciekiem. W pierwszej części osadnika będą zbierać się piaszczyste osady. Inne zanieczyszczenia będą przechwytywać rośliny, które będą potem regularnie koszone. Dzięki temu, woda będzie podczyszczona, wpływając do basenu będzie miała zdecydowanie lepsze parametry – tłumaczy Marek Piwowarski.

Umowa z wykonawcą biofiltra została już podpisana i, jeśli pogoda pozwoli, pracę ruszą jeszcze w tym roku. Data przenosin baraków i budowy placu nie jest na razie znana. Urzędnicy szacują, że cała inwestycja pochłonie ok. 3,5 mln złotych.

Piotr Bakalarski

O funkcji biofiltra
O funkcji biofiltraMarcin Gula, tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP