Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Stołeczni na zielono. Warszawska policja kupi elektryczne radiowozy

Najnowsze

Autor:
mp/b/kwoj
Źródło:
tvnwarszawa.pl
KMP KielceElektryczne radiowozy jeżdżą już po Kielcach

Stołeczni policjanci szykują się do zakupu pierwszych ekologicznych radiowozów. Szukają samochodów w typie kombi, które rozpędzą się do minimum 160 kilometrów na godzinę. - Nie są kupowane z myślą o pościgach - zastrzega komenda.

W środę Komenda Stołeczna Policji ogłosiła przetarg na dostawę sześciu nowych pojazdów z napędem elektrycznym. - Przetarg obejmuje też dostawę ładowarek. Na jednostkę przypadną po dwa auta, wstępnie zaplanowaliśmy, że będą to Śródmieście, Mokotów i Wola - mówi nam Mariusz Mrozek z KSP.

Nie mniej niż 160 kilometrów na godzinę

I dodaje, że będą to małe kompaktowe samochody, przeznaczone dla komórek sztabowych i do spraw nieletnich. Radiowozy będą też służyły dzielnicowym. - To nie są samochody kupowane z myślą o pościgach - zastrzega Mrozek. - W pionach operacyjnym czy ruchu drogowego, gdzie pojawia się konieczność działań pościgowych, nadal będziemy korzystać z samochodów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi - wyjaśnia.

Policjanci mają konkretne wymagania. Nadwozie - tylko kombi. Długość całkowita - nie mniejsza niż 4,3 metra, a wysokość nie większa niż 1,5 metra. Prędkość maksymalna zamawianych samochodów nie może być niższa niż 160 kilometrów na godzinę. Pojemność baterii musi wystarczyć na przejechanie w mieście minimum 550 kilometrów.

Służby wymagają też 24-miesięcznej rękojmi oraz gwarancji bez limitu przebiegu kilometrów.

"Dobry przykład proekologicznych działań"

Połowa środków na zakup radiowozów pochodzi z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, połowa ze środków własnych policji.

- Traktujemy to jako pilotaż, zobaczymy, jak auta elektryczne będą się sprawować - zaznacza Mrozek. - Chcemy dbać o ekologię, wpisywać się pozytywny trend ograniczania ilości spalin, dołożyć swoją cegiełkę i dać dobry przykład proekologicznych działań. Tam, gdzie można stosować elektryczne auta bez straty dla efektywności służby, będziemy wykorzystywać ekologiczne rozwiązania - zapowiada policjant.

Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 10 marca, a policja ma 60 dni (od momentu upływu składania ofert) na podpisanie umowy z oferentem.

Najpierw Szczecin, potem Kielce

Warszawska komenda nie będzie prekursorem w zastosowaniu elektrycznych aut. Już w 2018 roku cztery "elektryki" zasiliły flotę Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Także ten zakup dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wspiera rozwój elektromobilności.

Wśród nowych pojazdów znalazł się Nissan e-NV200 wykorzystywany do przewozu psów służbowych. Jak informowała wtedy Policja Zachodniopomorska, nowe auta mogą wjeżdżać na tereny, gdzie zabronione jest korzystanie z silników spalinowych. Pozostałe pięć aut to osobowe Nissany Leaf.

Elektryczne radiowozy najpierw pojawiły się w SzczeciniePolicja Zachodniopomorska

Rok później, w grudniu 2019 roku, cztery elektryczne radiowozy trafiły do Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. tu także postawiono na Nissana - model Leaf II. Będą one wykorzystywane w służbie patrolowej przez policjantów pionu prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, a także komend powiatowych w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Starachowicach. "150-konny silnik pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km w 7,5 sekundy i rozwinięcie maksymalnej prędkości do ponad 140 km/h. Auto przy pełnym naładowaniu może przejechać blisko 300 kilometrów"- informowali funkcjonariusze.

Elektryczne nissany w KielcachPolicja Świętokrzyska

W 2018 roku relacjonowaliśmy przekazanie 37 radiowozów dla stołecznych policjantów:

Nowe radiowozy dla stołecznej policjiTVN24

Autor:mp/b/kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KMP Kielce