Najnowsze

Zmarł wybitny tenor Kazimierz Pustelak

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
NACKazimierz Pustelak zmarł w sobotę

W sobotę w wieku 91 lat zmarł tenor i wieloletni dziekan Wydziału Wokalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie Kazimierz Pustelak. O śmierci artysty poinformował na swojej stronie internetowej Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Kazimierz Pustelak przez ponad pół wieku był związany z warszawskim Teatrem Wielkim, wystąpił w prawie 1200 spektaklach na tej scenie, tworząc niezwykle bogatą paletę kreacji tenorowych.

Artysta urodził się 14 lutego 1930 roku w Nowej Wsi na Podkarpaciu. Swoją karierę zaczął w Chórze Polskiego Radia w Krakowie, gdzie wcześniej studiował pod kierunkiem prof. Czesława Zaremby. Jego debiut sceniczny odbył się w Operze Krakowskiej w 1957 roku.

Solista

W swojej karierze zdobył wiele prestiżowych nagród. W 1960 roku wyjechał do Włoch. Tam otrzymał stypendium w centrum doskonalenia śpiewaków operowych przy mediolańskiej La Scali, gdzie przygotował sześć partii operowych i uczestniczył w wykonaniach fragmentów oper Rossiniego na scenie Małej Scali. Był laureatem konkursów na międzynarodowych konkursach wokalnych: zdobył Srebrny Medal w Moskwie (1957) i Złoty Medal w Tuluzie (1960).

Od 1961 był solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Występował w operach Moniuszki i Szymanowskiego. Był Jontkiem w "Halce" i Stefanem w "Strasznym dworze", a także Pasterzem w "Królu Rogerze" oraz Leńskim w "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego. Zagrał również Księcia Mantui w "Rigoletcie" Verdiego, Hrabiego Almavivę w "Cyruliku sewilskim" Rossiniego, Rudolfa w "Cyganerii" Pucciniego oraz tytułowego bohatera w "Opowieściach Hoffmanna" Offenbacha. Pustelak występował na całym świecie, także na kontynencie azjatyckim i amerykańskim.

Wykładowca

Od 1971 roku był wykładowcą warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie na Wydziale Wokalnym, którego dziekanem był przez 10 lat.

Za swój dorobek artystyczny Pustelak wyróżniony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1964), Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1977) i I stopnia (1992). W 2007 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

W środę informowaliśmy o śmierci Sylwestra Chęcińskiego:

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NAC

Pozostałe wiadomości