Koniec porodówki w szpitalu Orłowskiego? Rodzące odsyłane do innych placówek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mapy stolicy znika porodówka w szpitalu im. prof. Orłowskiego przy Czerniakowskiej. Na razie na czas remontu, który potrwa co najmniej do marca, ale prawdopodobnie porody fizjologiczne już nie wrócą do placówki. Ciężarne kierowane są do Szpitala Bielańskiego, na Żelazną i na Karową.

Porodówka w Oddziale Klinicznym Ginekologii i Położnictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) nie działa od 17 września. Dzień wcześniej dyrektor szpitala Leszek Kliś wydał zarządzenie o zaprzestaniu "udzielania świadczeń zdrowotnych" w zakresie porodów fizjologicznych (siłami natury – przyp. red.), położnictwa i patologii ciąży: "pacjentki zgłaszające się do Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej szpitala należy kierować do a) SP ZOZ (Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej) Szpital Bielański im. Ks. Jerzego Popiełuszki, b) Szpitala Klinicznego im. Ks. Anny Mazowieckiej, c) Centrum Medycznego "Żelazna".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Została tylko ginekologia

Wciąż działa za to oddział ginekologiczny, który został przeniesiony na czwarte piętro szpitala. – Będzie tam, dopóki nie zakończymy remontu, który potrwa od października co najmniej do marca. Przynajmniej do końca roku będziemy wymieniać instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną, a kolejne miesiące zajmie wyposażanie oddziału – mówi tvnwarszawa.pl dyrektor Kliś. Dodaje, że do remontu placówka przygotowuje się od pół roku, kiedy Ministerstwo Zdrowia przyznało jej pieniądze na remont, a wojewoda zgodę na tymczasowe wstrzymanie prac oddziału.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Zespołu Komunikacji i Promocji CMKP, które jest dla szpitala organem założycielskim, tłumaczy, że ciężarne pacjentki zostały skierowane do Szpitala Bielańskiego, który posiada oddziały położniczo-ginekologiczne w dwóch lokalizacjach - przy Cegłowskiej na Bielanach i przy Inflanckiej. - Dostępność do świadczeń zdrowotnych zostanie zachowana, gdyż Szpital Bielański ma najwyższy, trzeci poziom referencyjności. W tym szpitalu odbywają się około trzy tysiące porodów rocznie. W związku z tym, że Szpital Bielański jest placówką wielospecjalistyczną, kobiety w ciąży i po porodzie będą mogły liczyć na bardziej kompleksową opiekę, gdyż znajdują się tu między innymi oddział endokrynologii, nefrologii ze stacją dializ, chirurgii naczyniowej oraz neurochirurgii – wylicza Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska.

Z kolei wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśla, że zawieszenie działania porodówki w Szpitalu Orłowskiego zostało uzgodnione z władzami miasta. – Jesteśmy gotowi przyjąć część pacjentek w placówkach przy Cegłowskiej i przy Inflanckiej, które od lipca, po połączeniu Szpitala "Inflancka" ze Szpitalem Bielańskim, tworzą Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. W stolicy jest 17 porodówek, więc zniknięcie z mapy jednej z nich z pewnością nie zagrozi bezpieczeństwu rodzących – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Dwa porody na dobę to za mało

Dodaje, że porodówka w Szpitalu Orłowskiego była jedną z tych mniej obleganych. – O ile w 2019 roku odebrano tam tylko 1600 porodów, w 2021 roku było ich już zaledwie 700. Tymczasem dyrektorzy szpitali szacują, że poniżej 700 porodów rocznie oddział staje się nierentowny – dodaje prezydent Kaznowska.

- Rzeczywiście, w zeszłym roku oddział przyniósł siedem milionów złotych straty – przyznaje dyrektor Leszek Kliś. – Te 700 porodów w 2021 roku daje średnią dwóch porodów dziennie. Dla tych dwóch porodów trzymaliśmy w gotowości trzech ginekologów, dwóch anestezjologów i sześć położnych, nie wspominając o salowych. Jeden etat anestezjologa to dla szpitala 700 tysięcy złotych rocznie. Dlatego nie wiem, czy po remoncie wrócimy do przyjmowania porodów fizjologicznych. Na pewno zostanie "dyżurne" łóżko porodowe, ponieważ wciąż będzie tu działać fizjologia ciąży. Z racji tego, że pracuje u nas konsultant wojewódzka w dziedzinie okulistyki profesor Iwona Grabska-Liberek, jesteśmy placówką, do której z całego kraju trafiają ciężarne z dużą wadą wzroku. Poza tym obecnie jako jedyny szpital w Warszawie prowadzimy oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM) dla noworodków – tłumaczy dyrektor Kliś.

Porodówka w Szpitalu Orłowskiego cieszyła się słabym zainteresowaniem rodzących również ze względu na warunki. – Daleko nam do nowoczesnych, niemal hotelowych sal innych stołecznych porodówek. Szpital nie był remontowany od 20 lat, a rodzące leżały w czteroosobowych salach ze wspólną łazienką, podczas gdy w innych placówkach mogły liczyć na sale dwu-, a nawet jednoosobowe. Po remoncie we wszystkich salach chorych będą łazienki, ale nadal trudno nam będzie zaoferować luksusowe warunki – przyznaje dyrektor Kliś. Dodaje, że budynek został wybudowany w 1926 roku z przeznaczeniem na kasę chorych pracowników naukowych, a nie na szpital.

Położne bez informacji

O czasowym zawieszeniu oddziału wiedziałby tylko personel i pacjentki, gdyby nie sygnał od położnych - w poniedziałek napisały do Forum Pielęgniarstwa i Położnictwa (FPiP), którego współzałożyciel Gilbert Kolbe nagłośnił sprawę na Twitterze.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl położne ze Szpitala Orłowskiego mówią, że o zawieszeniu oddziału dowiedziały się z nieoficjalnych rozmów.

– Chociaż o zamknięciu kliniki słyszało się od lutego, nikt z dyrekcji szpitala z nami na ten temat nie rozmawiał. Nie powstało wtedy ani jedno oficjalne zarządzenie czy pismo, a wersje zmieniały się nawet codziennie. Pierwotnie mieli nas zamykać całkowicie, innym razem była informacja o zamknięciu jedynie sali porodowej, oddziału patologii ciąży oraz położnictwa, innym razem mówiono, że w planach jest jedynie remont i sytuacja będzie chwilowa. Zaczęłyśmy się niepokoić, kiedy część położników zmieniła pracę – twierdzą. A jedna z położnych dodaje, że jasność przyniosło dopiero zarządzenie dyrektora z 16 września.

- Wciąż niejasne jest za to, czy nadal będziemy tu pracować. Niedawno ze wszystkich położnych pracujących na porodówce, na ginekologii i na bloku skompletowano zespół mający zostać na Czerniakowskiej. Część ma zostać rozdysponowana do Bielańskiego. A co z resztą? Tylko na etatach jest 76 położnych. Czy przez remont mają zostać bez pracy – pyta jedna z położnych ze Szpitala Orłowskiego, zastrzegająca anonimowość.

Dyrektor Kliś potwierdza, że w oparciu o umowę o pracę szpital zatrudnia 76 położnych. Razem z tymi zatrudnionymi na kontrakcie jest ich jednak 150. – To liczba, jaką zastałem przychodząc do szpitala w 2021 roku – rozkłada ręce dyrektor. I zaprzecza, jakoby nie informował położnych o remoncie.

- Nie przedłużyłem jedynie umów zlecenia - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Położne twierdzą inaczej: - Na razie wypowiedzenia dostały dwie koleżanki. Żadna z pozostałych nie dostała przeniesienia i nie ma o tym nawet mowy. Nie wiemy, jakie są plany wobec nas – rozkłada ręce położna.

Autorka/Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl