"Większe bezpieczeństwo pacjentów". Pięć nowych karetek będzie jeździć po ulicach stolicy

Trzy z ambulansów zostały zakupione w ramach unijnego programu covidowego samorządu Mazowsza, a zakup dwóch kolejnych to zwycięski projekt w Budżecie Obywatelskim Mazowsza - poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Samorząd województwa mazowieckiego doposażył warszawską stację pogotowia SPZOZ "Meditrans". W poniedziałek odbyło się uroczyste oddanie pojazdów do użytku.

- Jak widać, wspieramy stacje pogotowia i placówki medyczne na różne sposoby i z różnych źródeł. Z jednej strony duży unijny projekt covidowy, dzięki któremu mogliśmy skierować część środków z naszego programu operacyjnego na walkę z koronawirusem, a z drugiej środki, o których decydują mieszkańcy województwa w ramach BOM - podkreśliła członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Zakup za prawie trzy miliony złotych

Trzy pojazdy zakupiono w ramach unijnego programu covidowego. To samochody sanitarne typu C marki Mercedes Sprinter 317. Wartość takiego pojazdu wraz z wyposażeniem to ponad 613 tysięcy złotych. Ambulanse wyposażono w potrzebny sprzęt medyczny: elektryczne nosze samojezdne, deski pediatryczne i ortopedyczne, krzesełko kardiologiczne czy kapnograf.

W ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zostały natomiast kupione pojazdy marki Volkswagen Crafter. To ambulans typu B o wartości ponad 596 tysięcy złotych oraz ambulans typu C wart ponad 503 tysiące złotych. Te pojazdy także wyposażono w najpotrzebniejszy ratownikom sprzęt medyczny. Umożliwiają przewiezienie czterech pacjentów w pozycji siedzącej bądź jednego w pozycji leżącej.

- Dziękuję ratownikom za ich pracę, za zaufanie i zgłaszane potrzeby. Jako radni chcemy być pomocni i liczymy na dalszą dobrą współpracę z warszawskim pogotowiem – zaznaczyła z kolei radna województwa Katarzyna Bornowska.

Do warszawskiego "Meditransu" trafiło także 60 sztuk dezynfektorów, których zakup również był możliwy dzięki projektowi covidowemu. Umożliwiają one prowadzenie dezynfekcji wnętrza ambulansu w obecności członków zespołu ratowniczego.

"Cenne wsparcie dla ratowników"

- Wyposażenie w karetki i sprzęt to bardzo cenne wsparcie dla ratowników. Przełoży się także na większe bezpieczeństwo pacjentów z Warszawy i okolic, gdzie będą służyły nowe pojazdy – wskazał Konrad Wojnarowski, radny województwa.

Karol Bielski, dyrektor WSPRiTS, podkreślił natomiast, że samorząd systematycznie kupuje nowe ambulanse. - Teraz na 80 ambulansów, aż 54 to nowe karetki, z których najstarsza ma zaledwie dwa lata. Do ratowania zdrowia i życia niezbędny jest zarówno najnowocześniejszy sprzęt, jak i bardzo dobrze wyszkoleni ratownicy medyczni i lekarze. Trzeba podkreślić, że nowe ambulanse są bezcenne nie tylko dla pacjentów, którzy potrzebują naszej pomocy, ale i dla członków zespołów ratownictwa medycznego, bo praca w nowoczesnych ambulansach jest o wiele bardziej komfortowa - powiedział Bielski.

W zeszłym roku dla stołecznego pogotowia również zostały zakupione karetki:

MEDITRANS 2
Nowe karetki kosztowały ponad pięć milionów złotych
Źródło: TVN24
Czytaj także: