Ponad 100 milionów do podziału na "projekty, które zmienią okolicę i miasto". Wystartowała 10. edycja budżetu obywatelskiego

Autor:
mg/gp
Źródło:
PAP
UM WarszawyRusza 10. edycja budżetu obywatelskiego

Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono ponad 100 milionów złotych. Swoje pomysły mogą zgłaszać do 25 stycznia, a Maraton Pisania Projektów da możliwość konsultacji z urzędnikami. Odbędzie się także warsztat dla nowych projektodawców.

W czwartek wystartowała 10. edycja budżetu obywatelskiego w stolicy. Jak poinformował ratusz, od 1 grudnia można zgłaszać pomysły za pośrednictwem nowej cyfrowej platformy. Podobnie jak w poprzednich latach, projekt można zgłosić też na formularzu papierowym lub przez internet, na stronie budżetu obywatelskiego.

Warszawa przeznaczyła na realizację projektów mieszkańców ponad 100 milionów złotych. Zgłaszanie projektów potrwa do 25 stycznia. 15 grudnia odbędzie się warsztat dla nowych projektodawców, a 21 stycznia Maraton Pisania Projektów, w trakcie którego będzie można skonsultować swoje pomysły z urzędnikami.

Każdy zgłoszony projekt zostanie zweryfikowany przez pracowników urzędu pod kątem możliwości jego realizacji. Te, które pozytywnie przejdą weryfikację, w czerwcu zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. W ten sposób warszawiacy wybiorą, co powstanie w stolicy w 2024 roku.

- Chcę zachęcić mieszkańców do zgłoszenia swoich pomysłów. Oprócz projektów dzielnicowych, dotyczących najbliższej okolicy, można zgłaszać także projekty, które swoim zasięgiem obejmują całą Warszawę - przekazała miejska koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska podczas konferencji prasowej.

"21 tysięcy pomysłów w ciągu dziewięciu lat"

- Przez te dziewięć lat mieszkańcy zgłosili blisko 21 tysięcy pomysłów na rozwój Warszawy. Co roku ponad 900 osób poświęca swój czas, rozmawia z sąsiadami o potrzebach, zbiera podpisy, żeby zgłosić projekty, które zmienią ich okolicę i zmienią miasto. Zaś blisko 100 tysięcy warszawiaków i warszawianek wybiera te najbardziej potrzebne. Bardzo cieszą nas te liczby i mam nadzieję, że w tym roku aktywność mieszkańców i mieszkanek będzie podobna, a nawet większa - mówiła Zdrodowska.

W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 1943 propozycje. W głosowaniu do realizacji wybrano 326 projektów.

- Dzięki mieszkańcom mamy, np. Klubokawiarnię Międzypokoleniową. Od niedawna, przy metrze Ratusz Arsenał działa Skwer Sportów Miejskich, który cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Od kilku lat, każdej wiosny na trawnikach w okolicy Muzeum POLIN rozkwitają żonkile, aby upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie - zachęcała przedstawicielka ratusza.

Przeczytaj także: Budżet Obywatelski Mazowsza. Najwięcej pomysłów drogowych i edukacyjnych

Ruszył pierwszy Budżet Obywatelski Mazowsza
Ruszył pierwszy Budżet Obywatelski MazowszaBudżet Obywatelski Mazowsza / Facebook

Autor:mg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości