Ważny przetarg rozstrzygnięty. Jak tramwaj do Wilanowa zmieni Warszawę?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trasa od Rakowieckiej do Bonifacego w oku kamery (wideo z 2017 roku)
Trasa od Rakowieckiej do Bonifacego w oku kamery (wideo z 2017 roku)Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Tramwaj do Wilanowa. Jak pojedzie?

Tramwajarze właśnie rozstrzygnęli przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej nowej trasy tramwajowej do Wilanowa. My przyjrzeliśmy się, jak dokładnie pojedzie tramwaj i jak inwestycja wpłynie na wygląd stołecznych dróg.

Do przetargu na opracowanie dokumentacji na tramwaj do Wilanowa stanęło pięć spółek. Najniższą ofertę złożyło krakowskie przedsiębiorstwo PROGREG i to właśnie ten wykonawca został wybrany do przygotowania dokumentacji trasy tramwajowej do Wilanowa. Spółka będzie musiała także zdobyć wszystkie zgody i pozwolenia potrzebne do przeprowadzenia inwestycji. Za wykonanie projektu otrzyma ponad 9,2 miliona złotych.

Nowa trasa tramwajowa będzie miała około 20 kilometrów. Jej wykonanie podzielone jest na sześć odcinków, a właśnie rozstrzygnięty przetarg obejmuje dwa z nich o łącznej długości około 12 kilometrów - od Metra Pole Mokotowskie do Wilanowa.

Wykonawca będzie miał około 15 miesięcy na opracowanie projektów budowlanych. Realizację umowy zaplanowano na lata 2021-2023. Firmę odpowiedzialną za wykonanie prac budowlanych tramwajarze wybiorą w osobnym postępowaniu.

O tej głośnej inwestycji na tvnwarszawa.pl pisaliśmy już nie raz. Dotychczas skupialiśmy się raczej na przebiegu torowiska. Tym razem na tapetę wzięliśmy nie tylko trasę tramwaju i planowane przystanki, ale dokładnie przyjrzeliśmy się projektom, żeby odpowiedzieć na pytanie: jak inwestycja zmieni stołeczne drogi?

W uzyskaniu odpowiedzi pomógł rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz, choć - jak zastrzegł - rozwiązania, o których mowa niżej, są na razie tylko materiałem koncepcyjnym i mogą ulec zmianie.

Węższa Rakowiecka

Nowa linia tramwajowa rozpocznie się przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z Rakowiecką.

Obecne przystanki przy znajdującej się tam stacji metra zostaną rozbudowane tak, aby wspólnie utworzyć węzeł przesiadkowy, skąd składy ruszą w stronę Dolnego Mokotowa. - Koncepcja zakłada stworzenie pary przystanków tramwajowych w rejonie północnego wlotu skrzyżowania Niepodległości - Rakowiecka, czyli obok wejścia do metra "Pole Mokotowskie" i tuż obok Budynku "A" SGH. Ten węzeł ma umożliwiać przejazd we wszystkich kierunkach - mówi rzecznik Dutkiewicz.

Stamtąd tramwaj ruszy w stronę Puławskiej torem zbudowanym na północnej stronie Rakowieckiej. – Tak, jak wygląda to obecnie w rejonie Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli i okolicach pętli Kielecka - porównuje rzecznik. To oznacza zwężenie Rakowieckiej - dla kierowców pozostanie po jednym pasie w każdym kierunku jazdy. Przystanki powstaną przy Wiśniowej i na Goworka u zbiegu z Puławską.

Węzeł na Puławskiej

- Węzeł Rakowiecka - Puławska - Goworka, czyli tak zwany "Plac Puławski" zaplanowaliśmy tak, aby przejazd tramwajem był możliwie najszybszy i najbardziej płynny. Tory do skrętu zostaną oddzielone od torów dla kierunku na wprost - opisuje Dutkiewicz. Podkreśla, że dzięki takiemu rozwiązaniu przez ten skomplikowany węzeł będzie mogło przejechać więcej składów.

Przystanki zaplanowano na wylotach węzła, co pozwoli pasażerom zmierzającym w jednym kierunku korzystać z jednego, tego samego, peronu przystankowego niezależnie od linii, którą planują podróżować. - Wszystkie tramwaje odjeżdżające na przykład do centrum będą zawsze ruszać z tego samego miejsca - wskazuje Dutkiewicz.

I zaznacza, że w porównaniu do obecnego stanu przystanek tramwajowy "Rakowiecka" zostanie przesunięty nieco bliżej placu Unii Lubelskiej.

Jakie zmiany czekają kierowców w związku z rozbudową węzła przesiadkowego na Puławskiej? Zmniejszy się liczba pasów: do skrętu w lewo z Puławskiej w Goworka z trzech do dwóch, do skrętu w lewo z Puławskiej w kierunku Waryńskiego z dwóch i pół do półtora.

Wizualizacja ulicy SpacerowejTramwaje Warszawskie

Odnoga do Czerniakowskiej

Różnicę poziomów w kierunku Mokotowa tramwaj pokona ulicą Goworka i Spacerową. Pojedzie pasem dzielącym jezdnie, gdzie jest na tyle dużo miejsca, że kierowcy nie stracą żadnego pasa.

U zbiegu z Belwederską pasażerowie będą mieli do wyboru dwie opcje.

Pierwsza - jechać prosto ulicą Gagarina do Czerniakowskiej, gdzie trasa zakończy się przystankiem i torami odstawczymi. Środkowy przystanek powstanie przy Sieleckiej. Rozstrzygnięty właśnie przetarg nie obejmuje jednak akurat tego fragmentu trasy. - To inwestycja realizowana wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji - informuje Dutkiewicz. Będzie na nią osobny przetarg.

Sobieskiego

Główna nitka trasy będzie wiodła najpierw Belwederską, potem Sobieskiego - środkiem ulicy prosto do Wilanowa. Do okolic skrzyżowania z Idzikowskiego tramwajarze zaplanowali wspólny pas tramwajowo-autobusowy. - Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Warszawie na trasie W-Z od Dworca Wileńskiego do metra Ratusz-Arsenał - zwraca uwagę rzecznik.

Przystanki w rejonie Spacerowej z Belwederską mają być zlokalizowane na wylotach skrzyżowania.

- Nasza koncepcja zakłada, że ulice Belwederska i Sobieskiego mają mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i dodatkowe pasy w rejonie skrzyżowań – informuje Dutkiewicz. Poza odcinkiem, na którym będą kursować wspólnie tramwaje i autobusy, powstanie też zielone torowisko.

Przystanki zaplanowano na skrzyżowaniach: Spacerowa-Gagarina-Belwederska, Belwederska-Dolna-Chełmska, Sobieskiego-Kostrzewskiego, Sobieskiego-Limanowskiego, Sobieskiego-Bonifacego.

Na tym odcinku wykonawca musi uporać się też z trzema kładkami dla pieszych – trzeba będzie je rozebrać lub przebudować. Jak zwraca uwagę Maciej Dutkiewicz, z punktu widzenia pieszych wygodniejszym rozwiązaniem jest ich likwidacja i utworzenie naziemnych przejść z sygnalizacją świetlną, jednak wybór leży w gestii wybranego wykonawcy.

Planowana trasa tramwaju do Wilanowa - odcinek mokotowskiTVN24

"Wąs" na Bonifacego

Kolejna odnoga trasy na Wilanów powstanie na wysokości świętego Bonifacego. Tramwaje pojadą środkiem ulicy i zawrócą na pętli Stegny, gdzie dziś kończą bieg tylko autobusy.

Pozostałe składy do Wilanowa dotrą ostatnim odcinkiem Sobieskiego, a dalej aleją Rzeczypospolitej. Na wysokości Branickiego powstanie kolejny rozjazd. Wzdłuż tej ostatniej ulicy tramwaje dotrą do torów odstawczych z możliwością zawracania na Przyczółkowej. - Torowisko w Alei Rzeczypospolitej zaplanowano w istniejącej rezerwie terenu, którą podczas planowania ulicy pozostawiono specjalnie dla tramwaju. Koncepcja zakłada pozostawienie dwóch pasów ruchu w obu kierunkach również na Branickiego - zaznacza Dutkiewicz.

Przystanki zaplanowane w tym rejonie to: Sobieskiego - Nałęczowska, Sobieskiego - Wilanowska - Aleja Rzeczypospolitej, Aleja Rzeczypospolitej - Oś Królewska, Aleja Rzeczypospolitej - Klimczaka, Aleja Rzeczypospolitej - Branickiego.

Główna trasa zostanie pociągnięta jeszcze kawałek dalej - do powstającej właśnie Południowej Obwodnicy Warszawy. Przed nią powstaną kolejne tory odstawcze.

Planowana trasa tramwaju do Wilanowa - odcinek wilanowskiTVN24

Do centrum w 30 minut

Jak zapewnieją w Tramwajach Warszawskich, ulicą Spacerową pojedzie 35 kursów w jedną stronę w godzinie szczytu (średnio co 1 minutę 43 sekund), Gagarina - 7,5 kursu w jedną stronę w godzinie szczytu (tramwaj średnio co 8 minut), na Belwederskiej i Sobieskiego tramwaj pojedzie 27,5 razy w jedną stronę w godzinie szczytu (średnio co 2 minuty 11 sekund), a na św. Bonifacego będzie to 7,5 kursu w jedną stronę w godzinach szczytu (średnio co 8 minut).

Na odcinku wilanowskim zaplanowano 20 kursów w jedną stronę w godzinie szczytu (tramwaj średnio co 3 minuty).

Czas przejazdu? 9 minut z Wilanowa Zachodniego do św. Bonifacego i 28 minut z Wilanowa Zachodniego do centrum.

Za głośne?

Choć koncepcja trawaju do Wilanowa raczej wzbudza entuzjazm niż niechęć, to jak przy każdej dużej inwestycji, znalazła się grupa osób, którym ten pomysł się nie podoba. Mieszkańcy z ulicy Branickiego zbierają podpisy pod petycją "Nie dla tramwaju na Branickiego". Czego się obawiają? Przede wszystkim hałasu.

Tramwaje Warszawskie uspokajają, że trasa do Wilanowa będzie obsługiwana 50 tramwajami zakupionymi specjalnie w tym celu. "Będą to jednoprzestrzenne, niskopodłogowe wagony dwukierunkowe, nieco różniące się konstrukcją od taboru w tej chwili jeżdżącego po Warszawie – między innymi będą nieco dłuższe, a ich masa spoczywać będzie nie na trzech, a na czterech wózkach, przy czym w celu minimalizacji hałasu skrajne wózki będą skrętne" - przekonują.

Przyznają jednak, że fragmenty trasy będą mogły być obsługiwane tymi już posiadanymi przez nich tramwajami, jednak dotyczy to tylko odcinków łączących aktualną sieć (Grójecka - Metro Pole Mokotowskie - Puławska) oraz odcinka kończącego się na Stegnach.

Z Woli do Wilanowa

Tramwaj do Wilanowa składa się z sześciu części. A - od Kasprzaka do Dworca Zachodniego, B - od Dworca Zachodniego do Grójeckiej , C - Banacha - Rakowiecka/Boboli, D i E - omówione wyżej, F - pętla na Muranowie.

Tramwajarze rozpatrują też aktualnie oferty złożone w przetargu na wykonanie dokumentacji dla odcinka B. Poprzedni został już unieważniony, bo oferty były za drogie. Planowanie pozostałych odcinków jest w trakcie prac.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Marcela Pęciak

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie / TVN24

Pozostałe wiadomości

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na terenie zakładu piekarniczego w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dwie osoby trafiły do szpitala.

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

Źródło:
PAP

W Wypędach koło Pruszkowa zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl