Wyniki wyborów. Sprawdź, kto dostał się do Rady Warszawy

Źródło:
PAP
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowani
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowaniTVN24
wideo 2/20
Wybory samorządowe 2024

Głosy oddane na kandydatów do Rady Warszawy policzone. Koalicja Obywatelska uzyskała 37 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 15, a Lewica osiem.

Według danych opublikowanych w poniedziałek na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), w niedzielnych wyborach na kandydatów Koalicji Obywatelskiej głos oddało 360 655 osób. Stanowi to 47,02 proc. oddanych głosów i przełożyło się na 37 mandatów w liczącej 60 miejsc Radzie Warszawy.

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 170 392 głosy, czyli 22,22 proc. Z tej listy wybrano 15 radnych.

Z kolei Lewicę poparło 102 099 wyborców, tzn. 13,30 proc. Komitet ten będzie miał osiem mandatów.

Trzecia Droga bez reprezentanta w Radzie Warszawy

Żadnego radnego w Radzie Warszawy nie będą miały komitety: Trzecia Droga PSL- Polska 2050, który otrzymał 60 715 głosów (7,92 proc.); Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z 41 275 głosami (5,38 proc.); KW Bezpartyjni, który otrzymał 21 550 głosów (2,81 proc.); Ruch Naprawy Polski z 5112 głosami (0,67 proc.); Wspólnie dla Warszawy - 4867 głosów (0,63 proc.); komitet Agaty Tobolczyk - 392 głosy (0,05 proc.).

Frekwencja w wyborach do Rady Warszawy wyniosła 58,86 proc. Najwyższa była na Wilanowie - 65,37 proc., a najniższa na Pradze-Północ - 52,20 proc.

W Radzie Warszawy od lat PO (teraz KO) ma większość. Wybory do Rady Warszawy w 2014 roku wygrała PO zdobywając 33 mandaty, PiS uzyskało 24 mandaty, a SLD wprowadziło dwójkę radnych. Warszawska Wspólnota Samorządowa zdobyła jeden mandat.

Cztery lata później, w wyborach w 2018 roku, KO zdobyła 40 mandatów, PiS - 19, jeden mandat przypadł zaś koalicji SLD Lewica Razem. W trakcie kadencji doszło do roszad i Monika Jaruzelska, która była jedyną radną reprezentującą Lewicę, zrezygnowała z reprezentowania partii i została radną niezrzeszoną. Radny PiS Sebastian Kędzierski został wyrzucony z partii za głosowanie inaczej niż reszta klubu. Z kolei z klubu KO, za wstrzymanie się od głosowania nad przyjęciem budżetu na rok 2022, zostali wyrzuceni radni: Marek Szolc i Agata Diduszko-Zyglewska, którzy uzupełnili grono radnych niezrzeszonych. Piątą nieszerzoną jest Maria Jęda, która zastąpiła Olgę Semeniuk z PiS, gdy ta została posłanką. 

Skład nowej Rady Warszawy:

W okręgu wyborczym nr 1, obejmującym Śródmieście i Ochotę mandaty trafiły do trzech przedstawicielek Koalicji Obywatelskiej: do Agnieszki Gierzyńskiej-Kierwińskiej (radnej Śródmieścia) oraz Joanny Staniszkis i Anny Nehrebecka-Byczewskiej (obie były już radnymi miejskimi).

Z PiS w tym okręgu mandat otrzymają: Filip Frąckowiak (dotychczasowy radny miejski) oraz Grażyna Wereszczyńska, która zadebiutuje w Radzie Warszawy.

Z Lewicy na ponowną kadencję została wybrana Agata Diduszko-Zyglewska.

W okręgu wyborczym nr 2, obejmującym Pragę Południe, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: Marcin Kluś z południowpraskiej rady dzielnicy, Dorota Lutomirska, Justyna Zając i Paweł Lech (miejscy radni).

Poparcie wyborców otrzymali też: jedynka Prawa i Sprawiedliwości - Damian Kowalczyk (dzielnicowy radny) i Martyna Jałoszyńska z Lewicy.

W okręgu wyborczym nr 3, obejmującym Mokotów, zwyciężyli: Marta Jabłońska, Jarosław Szostakowski, Małgorzata Zakrzewska, Joanna Wiśniewska-Najgebauer z Koalicji Obywatelskiej. Z list Prawa i Sprawiedliwości dostali się Jacek Cieślikowski oraz dziennikarka Michalina Szymborska. Lewica w tym okręgu otrzymała jeden mandat. Zdobyła go Melania Łuczak (aktywistka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, dzielnicowa radna).

W okręgu wyborczym nr 4, obejmującym Wolę, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: dotychczasowa radna Renata Niewitecka, Mariusz Budziszewski oraz dzielnicowy radny Krystian Wilk.

PiS reprezentować będzie Maciej Binkowski, a Lewicę Zofia Smełka-Leszczyńska.

W okręgu wyborczym nr 5 obejmującym Bielany i Żoliborz Koalicję Obywatelska będą reprezentować: Piotr Wertenstein-Żuławski (przewodniczący rady dzielnicy Żoliborz), dotychczasowe radne Agnieszka Wyrwał i Renata Królak oraz debiutująca Agata Korc.

Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do Rady Warszawy trafi ponownie Dariusz Figura, a z Lewicy Marta Szczepańska.

W okręgu wyborczym nr 6 obejmującym Białołękę, do Rady Warszawy z Koalicji Obywatelskiej dostały się: obecna radna Magdaleny Roguska, byłe radne Agnieszka Borowska i Anna Auksel-Sekutowicz oraz debiutantka Elżbieta Łaniewska.

PiS reprezentować będzie były burmistrz Pragi Północ - Wojciech Zabłocki.

W okręgu wyborczym nr 7 obejmującym Rembertów, Wesołą i Wawer Koalicję Obywatelską w Radzie Warszawy będą reprezentować: Sławomir Potapowicz i Ewa Janczar i debiutująca - Sandra Spinkiewicz.

PiS otrzymało w tym okręgu dwa mandaty. Dostaną je: radny Piotr Szyszko oraz Barbara Socha, która pełniła funkcję pełnomocniczki rządu Mateusza Morawieckiego. 

W okręgu wyborczym nr 8 z list Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli: przewodnicząca rady miasta - Ewa Malinowska-Grupińska, która otrzymała 27 823 głosów, Sylwia Krajewska, dzielnicowa radna z Ursynowa, Michał Matejka, również związany z Ursynowem oraz Agnieszka Miękwicz i Iwona Pawłowska.

Z PiS dostali się startujący na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński, oraz Chrystian Młynarek, były radny Włoch, a z Lewicy Karolina Zioło-Pużuk.

W okręgu wyborczym nr 9 obejmującym Bemowo i Ursus z list Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy zobaczymy: Jarosława Jóźwiaka (byłego wiceprezydenta Warszawy), dzielnicową radną Patrycję Czerską oraz Joannę Krzemień i Magdalenę Gogol. Z PiS wygrał radny Tomasz Herbich, a z Lewicy Kamila Gołębiowska.

W okręgu wyborczym nr 10 obejmującym Targówek i Pragę Północ z Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli radni Iwona Wujastyk, Tomasz Sybilski oraz Beata Michalec. W tym okręgu mandat uzyskał też aktywista ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel, a z PiS radni Alicja Żebrowska oraz Piotr Mazurek.

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP

Pozostałe wiadomości

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potrącenie na przystanku Warszawa ZOO. Na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników.

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl