Wyniki wyborów. Sprawdź, kto dostał się do Rady Warszawy

Źródło:
PAP
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowani
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowaniTVN24
wideo 2/20
Wybory samorządowe 2024

Głosy oddane na kandydatów do Rady Warszawy policzone. Koalicja Obywatelska uzyskała 37 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 15, a Lewica osiem.

Według danych opublikowanych w poniedziałek na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), w niedzielnych wyborach na kandydatów Koalicji Obywatelskiej głos oddało 360 655 osób. Stanowi to 47,02 proc. oddanych głosów i przełożyło się na 37 mandatów w liczącej 60 miejsc Radzie Warszawy.

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 170 392 głosy, czyli 22,22 proc. Z tej listy wybrano 15 radnych.

Z kolei Lewicę poparło 102 099 wyborców, tzn. 13,30 proc. Komitet ten będzie miał osiem mandatów.

Trzecia Droga bez reprezentanta w Radzie Warszawy

Żadnego radnego w Radzie Warszawy nie będą miały komitety: Trzecia Droga PSL- Polska 2050, który otrzymał 60 715 głosów (7,92 proc.); Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z 41 275 głosami (5,38 proc.); KW Bezpartyjni, który otrzymał 21 550 głosów (2,81 proc.); Ruch Naprawy Polski z 5112 głosami (0,67 proc.); Wspólnie dla Warszawy - 4867 głosów (0,63 proc.); komitet Agaty Tobolczyk - 392 głosy (0,05 proc.).

Frekwencja w wyborach do Rady Warszawy wyniosła 58,86 proc. Najwyższa była na Wilanowie - 65,37 proc., a najniższa na Pradze-Północ - 52,20 proc.

W Radzie Warszawy od lat PO (teraz KO) ma większość. Wybory do Rady Warszawy w 2014 roku wygrała PO zdobywając 33 mandaty, PiS uzyskało 24 mandaty, a SLD wprowadziło dwójkę radnych. Warszawska Wspólnota Samorządowa zdobyła jeden mandat.

Cztery lata później, w wyborach w 2018 roku, KO zdobyła 40 mandatów, PiS - 19, jeden mandat przypadł zaś koalicji SLD Lewica Razem. W trakcie kadencji doszło do roszad i Monika Jaruzelska, która była jedyną radną reprezentującą Lewicę, zrezygnowała z reprezentowania partii i została radną niezrzeszoną. Radny PiS Sebastian Kędzierski został wyrzucony z partii za głosowanie inaczej niż reszta klubu. Z kolei z klubu KO, za wstrzymanie się od głosowania nad przyjęciem budżetu na rok 2022, zostali wyrzuceni radni: Marek Szolc i Agata Diduszko-Zyglewska, którzy uzupełnili grono radnych niezrzeszonych. Piątą nieszerzoną jest Maria Jęda, która zastąpiła Olgę Semeniuk z PiS, gdy ta została posłanką. 

Skład nowej Rady Warszawy:

W okręgu wyborczym nr 1, obejmującym Śródmieście i Ochotę mandaty trafiły do trzech przedstawicielek Koalicji Obywatelskiej: do Agnieszki Gierzyńskiej-Kierwińskiej (radnej Śródmieścia) oraz Joanny Staniszkis i Anny Nehrebecka-Byczewskiej (obie były już radnymi miejskimi).

Z PiS w tym okręgu mandat otrzymają: Filip Frąckowiak (dotychczasowy radny miejski) oraz Grażyna Wereszczyńska, która zadebiutuje w Radzie Warszawy.

Z Lewicy na ponowną kadencję została wybrana Agata Diduszko-Zyglewska.

W okręgu wyborczym nr 2, obejmującym Pragę Południe, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: Marcin Kluś z południowpraskiej rady dzielnicy, Dorota Lutomirska, Justyna Zając i Paweł Lech (miejscy radni).

Poparcie wyborców otrzymali też: jedynka Prawa i Sprawiedliwości - Damian Kowalczyk (dzielnicowy radny) i Martyna Jałoszyńska z Lewicy.

W okręgu wyborczym nr 3, obejmującym Mokotów, zwyciężyli: Marta Jabłońska, Jarosław Szostakowski, Małgorzata Zakrzewska, Joanna Wiśniewska-Najgebauer z Koalicji Obywatelskiej. Z list Prawa i Sprawiedliwości dostali się Jacek Cieślikowski oraz dziennikarka Michalina Szymborska. Lewica w tym okręgu otrzymała jeden mandat. Zdobyła go Melania Łuczak (aktywistka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, dzielnicowa radna).

W okręgu wyborczym nr 4, obejmującym Wolę, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: dotychczasowa radna Renata Niewitecka, Mariusz Budziszewski oraz dzielnicowy radny Krystian Wilk.

PiS reprezentować będzie Maciej Binkowski, a Lewicę Zofia Smełka-Leszczyńska.

W okręgu wyborczym nr 5 obejmującym Bielany i Żoliborz Koalicję Obywatelska będą reprezentować: Piotr Wertenstein-Żuławski (przewodniczący rady dzielnicy Żoliborz), dotychczasowe radne Agnieszka Wyrwał i Renata Królak oraz debiutująca Agata Korc.

Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do Rady Warszawy trafi ponownie Dariusz Figura, a z Lewicy Marta Szczepańska.

W okręgu wyborczym nr 6 obejmującym Białołękę, do Rady Warszawy z Koalicji Obywatelskiej dostały się: obecna radna Magdaleny Roguska, byłe radne Agnieszka Borowska i Anna Auksel-Sekutowicz oraz debiutantka Elżbieta Łaniewska.

PiS reprezentować będzie były burmistrz Pragi Północ - Wojciech Zabłocki.

W okręgu wyborczym nr 7 obejmującym Rembertów, Wesołą i Wawer Koalicję Obywatelską w Radzie Warszawy będą reprezentować: Sławomir Potapowicz i Ewa Janczar i debiutująca - Sandra Spinkiewicz.

PiS otrzymało w tym okręgu dwa mandaty. Dostaną je: radny Piotr Szyszko oraz Barbara Socha, która pełniła funkcję pełnomocniczki rządu Mateusza Morawieckiego. 

W okręgu wyborczym nr 8 z list Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli: przewodnicząca rady miasta - Ewa Malinowska-Grupińska, która otrzymała 27 823 głosów, Sylwia Krajewska, dzielnicowa radna z Ursynowa, Michał Matejka, również związany z Ursynowem oraz Agnieszka Miękwicz i Iwona Pawłowska.

Z PiS dostali się startujący na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński, oraz Chrystian Młynarek, były radny Włoch, a z Lewicy Karolina Zioło-Pużuk.

W okręgu wyborczym nr 9 obejmującym Bemowo i Ursus z list Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy zobaczymy: Jarosława Jóźwiaka (byłego wiceprezydenta Warszawy), dzielnicową radną Patrycję Czerską oraz Joannę Krzemień i Magdalenę Gogol. Z PiS wygrał radny Tomasz Herbich, a z Lewicy Kamila Gołębiowska.

W okręgu wyborczym nr 10 obejmującym Targówek i Pragę Północ z Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli radni Iwona Wujastyk, Tomasz Sybilski oraz Beata Michalec. W tym okręgu mandat uzyskał też aktywista ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel, a z PiS radni Alicja Żebrowska oraz Piotr Mazurek.

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl