Wyniki wyborów. Sprawdź, kto dostał się do Rady Warszawy

Źródło:
PAP
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowani
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowaniTVN24
wideo 2/20
Wybory samorządowe 2024

Głosy oddane na kandydatów do Rady Warszawy policzone. Koalicja Obywatelska uzyskała 37 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 15, a Lewica osiem.

Według danych opublikowanych w poniedziałek na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), w niedzielnych wyborach na kandydatów Koalicji Obywatelskiej głos oddało 360 655 osób. Stanowi to 47,02 proc. oddanych głosów i przełożyło się na 37 mandatów w liczącej 60 miejsc Radzie Warszawy.

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 170 392 głosy, czyli 22,22 proc. Z tej listy wybrano 15 radnych.

Z kolei Lewicę poparło 102 099 wyborców, tzn. 13,30 proc. Komitet ten będzie miał osiem mandatów.

Trzecia Droga bez reprezentanta w Radzie Warszawy

Żadnego radnego w Radzie Warszawy nie będą miały komitety: Trzecia Droga PSL- Polska 2050, który otrzymał 60 715 głosów (7,92 proc.); Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z 41 275 głosami (5,38 proc.); KW Bezpartyjni, który otrzymał 21 550 głosów (2,81 proc.); Ruch Naprawy Polski z 5112 głosami (0,67 proc.); Wspólnie dla Warszawy - 4867 głosów (0,63 proc.); komitet Agaty Tobolczyk - 392 głosy (0,05 proc.).

Frekwencja w wyborach do Rady Warszawy wyniosła 58,86 proc. Najwyższa była na Wilanowie - 65,37 proc., a najniższa na Pradze-Północ - 52,20 proc.

W Radzie Warszawy od lat PO (teraz KO) ma większość. Wybory do Rady Warszawy w 2014 roku wygrała PO zdobywając 33 mandaty, PiS uzyskało 24 mandaty, a SLD wprowadziło dwójkę radnych. Warszawska Wspólnota Samorządowa zdobyła jeden mandat.

Cztery lata później, w wyborach w 2018 roku, KO zdobyła 40 mandatów, PiS - 19, jeden mandat przypadł zaś koalicji SLD Lewica Razem. W trakcie kadencji doszło do roszad i Monika Jaruzelska, która była jedyną radną reprezentującą Lewicę, zrezygnowała z reprezentowania partii i została radną niezrzeszoną. Radny PiS Sebastian Kędzierski został wyrzucony z partii za głosowanie inaczej niż reszta klubu. Z kolei z klubu KO, za wstrzymanie się od głosowania nad przyjęciem budżetu na rok 2022, zostali wyrzuceni radni: Marek Szolc i Agata Diduszko-Zyglewska, którzy uzupełnili grono radnych niezrzeszonych. Piątą nieszerzoną jest Maria Jęda, która zastąpiła Olgę Semeniuk z PiS, gdy ta została posłanką. 

Skład nowej Rady Warszawy:

W okręgu wyborczym nr 1, obejmującym Śródmieście i Ochotę mandaty trafiły do trzech przedstawicielek Koalicji Obywatelskiej: do Agnieszki Gierzyńskiej-Kierwińskiej (radnej Śródmieścia) oraz Joanny Staniszkis i Anny Nehrebecka-Byczewskiej (obie były już radnymi miejskimi).

Z PiS w tym okręgu mandat otrzymają: Filip Frąckowiak (dotychczasowy radny miejski) oraz Grażyna Wereszczyńska, która zadebiutuje w Radzie Warszawy.

Z Lewicy na ponowną kadencję została wybrana Agata Diduszko-Zyglewska.

W okręgu wyborczym nr 2, obejmującym Pragę Południe, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: Marcin Kluś z południowpraskiej rady dzielnicy, Dorota Lutomirska, Justyna Zając i Paweł Lech (miejscy radni).

Poparcie wyborców otrzymali też: jedynka Prawa i Sprawiedliwości - Damian Kowalczyk (dzielnicowy radny) i Martyna Jałoszyńska z Lewicy.

W okręgu wyborczym nr 3, obejmującym Mokotów, zwyciężyli: Marta Jabłońska, Jarosław Szostakowski, Małgorzata Zakrzewska, Joanna Wiśniewska-Najgebauer z Koalicji Obywatelskiej. Z list Prawa i Sprawiedliwości dostali się Jacek Cieślikowski oraz dziennikarka Michalina Szymborska. Lewica w tym okręgu otrzymała jeden mandat. Zdobyła go Melania Łuczak (aktywistka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, dzielnicowa radna).

W okręgu wyborczym nr 4, obejmującym Wolę, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: dotychczasowa radna Renata Niewitecka, Mariusz Budziszewski oraz dzielnicowy radny Krystian Wilk.

PiS reprezentować będzie Maciej Binkowski, a Lewicę Zofia Smełka-Leszczyńska.

W okręgu wyborczym nr 5 obejmującym Bielany i Żoliborz Koalicję Obywatelska będą reprezentować: Piotr Wertenstein-Żuławski (przewodniczący rady dzielnicy Żoliborz), dotychczasowe radne Agnieszka Wyrwał i Renata Królak oraz debiutująca Agata Korc.

Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do Rady Warszawy trafi ponownie Dariusz Figura, a z Lewicy Marta Szczepańska.

W okręgu wyborczym nr 6 obejmującym Białołękę, do Rady Warszawy z Koalicji Obywatelskiej dostały się: obecna radna Magdaleny Roguska, byłe radne Agnieszka Borowska i Anna Auksel-Sekutowicz oraz debiutantka Elżbieta Łaniewska.

PiS reprezentować będzie były burmistrz Pragi Północ - Wojciech Zabłocki.

W okręgu wyborczym nr 7 obejmującym Rembertów, Wesołą i Wawer Koalicję Obywatelską w Radzie Warszawy będą reprezentować: Sławomir Potapowicz i Ewa Janczar i debiutująca - Sandra Spinkiewicz.

PiS otrzymało w tym okręgu dwa mandaty. Dostaną je: radny Piotr Szyszko oraz Barbara Socha, która pełniła funkcję pełnomocniczki rządu Mateusza Morawieckiego. 

W okręgu wyborczym nr 8 z list Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli: przewodnicząca rady miasta - Ewa Malinowska-Grupińska, która otrzymała 27 823 głosów, Sylwia Krajewska, dzielnicowa radna z Ursynowa, Michał Matejka, również związany z Ursynowem oraz Agnieszka Miękwicz i Iwona Pawłowska.

Z PiS dostali się startujący na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński, oraz Chrystian Młynarek, były radny Włoch, a z Lewicy Karolina Zioło-Pużuk.

W okręgu wyborczym nr 9 obejmującym Bemowo i Ursus z list Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy zobaczymy: Jarosława Jóźwiaka (byłego wiceprezydenta Warszawy), dzielnicową radną Patrycję Czerską oraz Joannę Krzemień i Magdalenę Gogol. Z PiS wygrał radny Tomasz Herbich, a z Lewicy Kamila Gołębiowska.

W okręgu wyborczym nr 10 obejmującym Targówek i Pragę Północ z Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli radni Iwona Wujastyk, Tomasz Sybilski oraz Beata Michalec. W tym okręgu mandat uzyskał też aktywista ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel, a z PiS radni Alicja Żebrowska oraz Piotr Mazurek.

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl