Wyniki wyborów. Sprawdź, kto dostał się do Rady Warszawy

panipsos2
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowani
Źródło: TVN24

Głosy oddane na kandydatów do Rady Warszawy policzone. Koalicja Obywatelska uzyskała 37 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 15, a Lewica osiem.

Według danych opublikowanych w poniedziałek na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), w niedzielnych wyborach na kandydatów Koalicji Obywatelskiej głos oddało 360 655 osób. Stanowi to 47,02 proc. oddanych głosów i przełożyło się na 37 mandatów w liczącej 60 miejsc Radzie Warszawy.

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 170 392 głosy, czyli 22,22 proc. Z tej listy wybrano 15 radnych.

Z kolei Lewicę poparło 102 099 wyborców, tzn. 13,30 proc. Komitet ten będzie miał osiem mandatów.

Trzecia Droga bez reprezentanta w Radzie Warszawy

Żadnego radnego w Radzie Warszawy nie będą miały komitety: Trzecia Droga PSL- Polska 2050, który otrzymał 60 715 głosów (7,92 proc.); Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z 41 275 głosami (5,38 proc.); KW Bezpartyjni, który otrzymał 21 550 głosów (2,81 proc.); Ruch Naprawy Polski z 5112 głosami (0,67 proc.); Wspólnie dla Warszawy - 4867 głosów (0,63 proc.); komitet Agaty Tobolczyk - 392 głosy (0,05 proc.).

Frekwencja w wyborach do Rady Warszawy wyniosła 58,86 proc. Najwyższa była na Wilanowie - 65,37 proc., a najniższa na Pradze-Północ - 52,20 proc.

W Radzie Warszawy od lat PO (teraz KO) ma większość. Wybory do Rady Warszawy w 2014 roku wygrała PO zdobywając 33 mandaty, PiS uzyskało 24 mandaty, a SLD wprowadziło dwójkę radnych. Warszawska Wspólnota Samorządowa zdobyła jeden mandat.

Cztery lata później, w wyborach w 2018 roku, KO zdobyła 40 mandatów, PiS - 19, jeden mandat przypadł zaś koalicji SLD Lewica Razem. W trakcie kadencji doszło do roszad i Monika Jaruzelska, która była jedyną radną reprezentującą Lewicę, zrezygnowała z reprezentowania partii i została radną niezrzeszoną. Radny PiS Sebastian Kędzierski został wyrzucony z partii za głosowanie inaczej niż reszta klubu. Z kolei z klubu KO, za wstrzymanie się od głosowania nad przyjęciem budżetu na rok 2022, zostali wyrzuceni radni: Marek Szolc i Agata Diduszko-Zyglewska, którzy uzupełnili grono radnych niezrzeszonych. Piątą nieszerzoną jest Maria Jęda, która zastąpiła Olgę Semeniuk z PiS, gdy ta została posłanką. 

Skład nowej Rady Warszawy:

W okręgu wyborczym nr 1, obejmującym Śródmieście i Ochotę mandaty trafiły do trzech przedstawicielek Koalicji Obywatelskiej: do Agnieszki Gierzyńskiej-Kierwińskiej (radnej Śródmieścia) oraz Joanny Staniszkis i Anny Nehrebecka-Byczewskiej (obie były już radnymi miejskimi).

Z PiS w tym okręgu mandat otrzymają: Filip Frąckowiak (dotychczasowy radny miejski) oraz Grażyna Wereszczyńska, która zadebiutuje w Radzie Warszawy.

Z Lewicy na ponowną kadencję została wybrana Agata Diduszko-Zyglewska.

W okręgu wyborczym nr 2, obejmującym Pragę Południe, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: Marcin Kluś z południowpraskiej rady dzielnicy, Dorota Lutomirska, Justyna Zając i Paweł Lech (miejscy radni).

Poparcie wyborców otrzymali też: jedynka Prawa i Sprawiedliwości - Damian Kowalczyk (dzielnicowy radny) i Martyna Jałoszyńska z Lewicy.

W okręgu wyborczym nr 3, obejmującym Mokotów, zwyciężyli: Marta Jabłońska, Jarosław Szostakowski, Małgorzata Zakrzewska, Joanna Wiśniewska-Najgebauer z Koalicji Obywatelskiej. Z list Prawa i Sprawiedliwości dostali się Jacek Cieślikowski oraz dziennikarka Michalina Szymborska. Lewica w tym okręgu otrzymała jeden mandat. Zdobyła go Melania Łuczak (aktywistka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, dzielnicowa radna).

W okręgu wyborczym nr 4, obejmującym Wolę, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: dotychczasowa radna Renata Niewitecka, Mariusz Budziszewski oraz dzielnicowy radny Krystian Wilk.

PiS reprezentować będzie Maciej Binkowski, a Lewicę Zofia Smełka-Leszczyńska.

W okręgu wyborczym nr 5 obejmującym Bielany i Żoliborz Koalicję Obywatelska będą reprezentować: Piotr Wertenstein-Żuławski (przewodniczący rady dzielnicy Żoliborz), dotychczasowe radne Agnieszka Wyrwał i Renata Królak oraz debiutująca Agata Korc.

Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do Rady Warszawy trafi ponownie Dariusz Figura, a z Lewicy Marta Szczepańska.

W okręgu wyborczym nr 6 obejmującym Białołękę, do Rady Warszawy z Koalicji Obywatelskiej dostały się: obecna radna Magdaleny Roguska, byłe radne Agnieszka Borowska i Anna Auksel-Sekutowicz oraz debiutantka Elżbieta Łaniewska.

PiS reprezentować będzie były burmistrz Pragi Północ - Wojciech Zabłocki.

W okręgu wyborczym nr 7 obejmującym Rembertów, Wesołą i Wawer Koalicję Obywatelską w Radzie Warszawy będą reprezentować: Sławomir Potapowicz i Ewa Janczar i debiutująca - Sandra Spinkiewicz.

PiS otrzymało w tym okręgu dwa mandaty. Dostaną je: radny Piotr Szyszko oraz Barbara Socha, która pełniła funkcję pełnomocniczki rządu Mateusza Morawieckiego. 

W okręgu wyborczym nr 8 z list Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli: przewodnicząca rady miasta - Ewa Malinowska-Grupińska, która otrzymała 27 823 głosów, Sylwia Krajewska, dzielnicowa radna z Ursynowa, Michał Matejka, również związany z Ursynowem oraz Agnieszka Miękwicz i Iwona Pawłowska.

Z PiS dostali się startujący na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński, oraz Chrystian Młynarek, były radny Włoch, a z Lewicy Karolina Zioło-Pużuk.

W okręgu wyborczym nr 9 obejmującym Bemowo i Ursus z list Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy zobaczymy: Jarosława Jóźwiaka (byłego wiceprezydenta Warszawy), dzielnicową radną Patrycję Czerską oraz Joannę Krzemień i Magdalenę Gogol. Z PiS wygrał radny Tomasz Herbich, a z Lewicy Kamila Gołębiowska.

W okręgu wyborczym nr 10 obejmującym Targówek i Pragę Północ z Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli radni Iwona Wujastyk, Tomasz Sybilski oraz Beata Michalec. W tym okręgu mandat uzyskał też aktywista ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel, a z PiS radni Alicja Żebrowska oraz Piotr Mazurek.

Czytaj także: