Najnowsze

Wody Polskie: rurociąg jest niewydolny, nadmiar ścieków trafia do Wisły. Wodociągowcy odpowiadają

Najnowsze

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wisła na wysokości mostu Północnego na nagraniu Reportera 24
Soyerek, Kontakt24Wisła na wysokości mostu Północnego na nagraniu Reportera 24

Prezes Wód Polskich zarzuca stołecznym wodociągowcom, że nowy, podziemny rurociąg jest niewydolny i ścieki kolejny raz popłynęły do Wisły. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać zrzut do rzeki w okolicy mostu Północnego. - W okresie deszczu Warszawa, podobnie jak inne miasta, dokonuje zrzutów burzowych - odpowiada rzecznik stołecznych wodociągowców.

Reporter 24 poinformował, że z kanału zrzutowego ścieki znowu płyną bezpośrednio do Wisły. Przesłał nam również nagranie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Sytuacja nie umknęła uwadze prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, który regularnie recenzuje działania stołecznych wodociągowców na Twitterze. We wtorek powtórzył, że jego zdaniem nowa rura pod dnem rzeki ma zbyt niską przepustowość. "Zgodnie z naszymi ostrzeżeniami podziemny rurociąg jest niewydolny i nadmiar ścieków właśnie jest kolejny raz zrzucany do Wisły. Przypominam, że MPWiK nie ma na ten zrzut pozwolenia i są to działania bezprawne!" - napisał Daca na Twitterze.

Zdaniem Dacy ciecz, która wpada do Wisły to "mieszanina ścieków bytowych, przemysłowych i poszpitalnych z wodami opadowymi". "To tzw ścieki komunalne. Mieszają się w kanalizacji ogólnospławnej, jaką mamy w Warszawie" - dodał prezes Wód Polskich.

Daca zwrócił uwagę, że nowa rura jest niewydolna, mimo że deszcze nie są zbyt intensywne. "Oznacza to, że spełnia się czarny scenariusz. A ostrzegałem! Za to MPWiK próbował mnie zastraszyć" - stwierdził Daca. I załączył kilka zdjęć oraz film wykonane - jak podał - 22 grudnia o godzinie 15.

MPWiK: to zrzuty burzowe

Na wpisy Dacy zareagował rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka. "Informacja @DacaPrzemyslaw znowu zawiera nieprawdę. Prawdą jest, że w okresie deszczy Warszawa podobnie jak inne miasta dokonuje zrzutów burzowych. Zbudowany przez nas przewiert jest wydolny dla pogody suchej, co dzieje się bez przerwy od 14 grudnia br." - napisał Smółka.

Poinformował też, że wodociągowcy szykują się do kolejnych etapów inwestycji, które mają zwiększą pojemność przesyłu. "Po realizacji alternatywnego układu przesyłowego oraz po odbudowie tunelu będziemy mieć przesył na poziomie około 16 m3/s" - zapowiedział.

Zdemontowali most pontonowy

W ubiegłą środę wojsko zdemontowało most pontonowy na Wiśle, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.

W niedzielę wieczorem Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przełączyło przepływ ścieków z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym do nowego, wydrążonego pod Wisłą rurociągu alternatywnego układu przesyłowego.

Obecnie MPWiK przystępuje do kolejnej fazy inwestycji, czyli ułożenia kolejnego rurociągu pod dnem Wisły. Całość ma być zakończona w 2022 roku.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło 29 sierpnia.

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości