Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Teatr Żydowski zamienia się w gruz

TVN Warszawa

Rozbiórka Teatru ŻydowskiegoTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Rozpoczęła się rozbiórka budynku, który do niedawna mieścił siedzibę Teatru Żydowskiego. Krok po kroku znika pod naporem ciężkiego sprzętu. W tym miejscu ma stanąć za to wieżowiec.

Rozbiórce przy placu Grzybowskim przyglądał się reporter tvnwarszawa.pl.

- Cały budynek, w którym znajdował się teatr jest burzony. Z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że ekipa pracuje tu od wczesnych godzin porannych – relacjonuje Tomasz Zieliński.

Już w piątek po południu widać było dużą wyrwę w budynku. Dawna siedziba Żydowskiego powoli zmienia się w gruz. Na miejscu pracują dwie koparki.

Konflikt z deweloperem

Teatr Żydowski wyprowadził się stamtąd w grudniu ubiegłego roku. Scena w budynku przy placu Grzybowskim mieściła się przez długie lata. Wynajmowała lokal od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które w październiku 2015 roku sprzedało budynek firmie Ghelamco.

W połowie ubiegłego roku doszło do konfliktu między deweloperem a aktorami. Przy budynku pojawił się nawet płot z alarmistycznym hasłem "Strefa Zagrożenia". Tymczasem właściciel budynku i działający tam teatr przerzucali się pismami nadzoru budowlanego. Ostatecznie aktorzy mogli wejść tylko po swoje rzeczy, a w proteście odgrywali spektakle na placu Grzybowskim.

W styczniu podawaliśmy, że Teatr Żydowski przeniósł się do tymczasowej siedziby przy ulicy Senatorskiej. Teatr gra też w Klubie Dowództwa Garnizonu przy al. Niepodległości.

Już w 2012 roku pisaliśmy, o planach dewelopera co do tego miejsca – na uwolnionej działce chce postawić 80-metrowy biurowiec z nowoczesną scenę teatralną dla Żydowskiego w podziemiach.

ran/mś