"Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka"

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Koronawirus w Polsce. Jak kościoły szykują się na Wielkanoc w reżimie sanitarnym?
Koronawirus w Polsce. Jak kościoły szykują się na Wielkanoc w reżimie sanitarnym?TVN24
wideo 2/4
TVN24Koronawirus w Polsce. Jak kościoły szykują się na Wielkanoc w reżimie sanitarnym?

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przed Wielkanocą zwrócił się do proboszczów i rektorów o przestrzeganie obostrzeń. W związku ze zmniejszeniem limitu wiernych w kościołach proponuje odprawianie większej liczby nabożeństw. - Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania - zaapelował.

Mimo wprowadzenia dodatkowych restrykcji, rząd nie zdecydował się na razie, by zamknąć świątynie dla wiernych w Wielkanoc. Od soboty zmieni się wyłącznie limit osób dopuszczonych do udziału w zgromadzeniach religijnych. Do tej pory była to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, teraz to już jedna osoba na 20 metrów. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zachowywanie półtora metra odległości od innych osób.

Metropolita warszawski przypomniał, że zbliżające się święta Wielkanocy są najważniejszymi dla Kościoła i chrześcijanina dniami w roku kościelnym. "Niestety, wszystko wskazuje na to, że będziemy te dni obchodzić w reżimie pandemicznych obostrzeń, w trosce o zdrowie i życie ludzi" - czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie Archidiecezji Warszawskiej.

"Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania. Księża proboszczowie i rektorzy niech zadbają o zachowanie tych zaleceń sanitarnych. Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia" - apelował kardynał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Pomocą może być duchowa łączność przez media"

Metropolita zaapelował do duchownych, by umożliwili jak największej liczbie wiernych uczestnictwo we Mszy Wieczerzy Pańskiej, w liturgii Męki Pańskiej, Wigilii Paschalnej i Mszach Niedzieli Zmartwychwstania. "To są najważniejsze punkty Triduum Sacrum. Uzasadnione jest zwiększenie liczby nabożeństw" - wskazał.

Przypomniał, że wciąż obowiązuje udzielona z racji pandemii dyspensa od obowiązku uczestnictwa w liturgii w uroczystości, niedzielę i święta nakazane. "Dla wiernych niemogących realnie uczestniczyć w liturgii w kościołach, pomocą może być duchowa łączność przez media. W pozostałych obrzędach Wielkiego Tygodnia uczestniczmy na miarę możliwości konkretnych parafii w zgodzie z zasadami pandemicznymi, jakie obowiązują na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy" - napisał Nycz.

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości