Co z centrum Falenicy? Kulturoteka gotowa, bazar rozgrzebany, tunel pod znakiem zapytania

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tak prezentuje się Kulturoteka
Tak prezentuje się KulturotekaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Zmiany w Falenicy

Kulturoteka skończona, ale opóźniona. Bazar opóźniony i wciąż w budowie. Tunel pod torami wciąż pod znakiem zapytania. Nowe centrum lokalne, które urząd miasta zaplanował w Falenicy, wykuwa się w bólach.

W ubiegłym tygodniu Rafał Trzaskowski zainaugurował cykl z spotkań z mieszkańcami w dzielnicach. Mają odbywać się co miesiąc, prezydentowi stolicy towarzyszyć będą zastępcy i burmistrzowie. Na pierwszy ogień poszedł Wawer, największa, a zarazem jedna z najbardziej zaniedbanych dzielnic Warszawy. Widok szambiarki to tutaj codzienność, żeby poczuć smog w nie potrzeba fachowego miernika, w niektóre rejony trudno dotrzeć komunikacją. Trzaskowski podkreślał, że ma świadomość tych problemów i będzie pracował nad poprawą sytuacji.

Kulturoteka czeka na otwarcie

Dowodem zmian na lepsze ma być między innymi centrum lokalne, które miasto postanowiło zorganizować w Falenicy. Krótką konferencję podsumowującą spotkanie z mieszkańcami zorganizował przy Kulturotece, która powstała tuż przy stacji PKP. Takiej instytucji zdecydowanie brakowało w okolicy, najlepszym dowodem sukces Stacji Falenica, czyli jednego z niewielu na świecie kin na dworcu kolejowym. Rafał Trzaskowski chwalił się nowym budynkiem, nie wspomniał, że realizacja opóźniła się o ponad rok.

- Termin zakończenia inwestycji wydłużył się z powodu braku możliwości dokonania przez wykonawcę przyłączy wodno-kanalizacyjnych i gazowych - uzyskania pozwoleń z tym związanych. Wydłużenie czasu uzyskiwania pozwoleń wynikało z planowanej w okolicy przez PKP PLK budowy tunelu pod torami (wciąż nie ruszyła, o czym dalej - red.), a także z okresu gwarancji na wyremontowaną ulicę Walcowniczą, co opóźniło możliwość realizacji inwestycji w tej ulicy - tłumaczy nam Konrad Rajca, rzecznik urzędu dzielnicy Wawer.

Jak zapewnia, budowa zakończyła się, trwają ostatnie odbiory, wszystko powinno zamknąć się do końca lutego. - Wtedy do nowego budynku przeniosą się falenickie filie Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej. - W budynku znajdzie się Miejsce Aktywności Lokalnej dla mieszkańców, a oprócz pomieszczeń bibliotecznych, kawiarenka, sala widowiskowa, sala multimedialna, pomieszczenia pracowni plastycznych, muzycznych i technicznych - opowiada Rajca. Usytuowana na parterze kawiarnia będzie miała także bezpośrednie wejście z zewnątrz. Dopytujemy, kto ją poprowadzi. – Ta kwestia nie jest jeszcze rozstrzygnięta, zależy od decyzji przyszłego zarządcy obiektu – odpowiada rzecznik.

Rajca dodaje, że dla wygody czytelników, zamontowane zostaną książkomaty - urządzenia podobne do paczkomatu, w których można odebrać i zostawić książkę.

Budynek przy Walcowniczej kosztował 5,8 miliona złotych. Kwota obejmuje projekt i realizację, ponieważ inwestycja powstała w ramach systemu "projektuj i buduj".

Bazar w budowie, a co z tunelem?

Opóźniona jest też realizacja targowiska. Miało być gotowe w ubiegłym roku, urzędnicy liczyli po cichu, że prace uda się skończyć nawet w 2018 roku. Ale nic z tego. Na początku 2020 roku inwestycja wciąż jest rozgrzebana. Oddane do użytku są estetyczne pawilony od Bystrzyckiej. Na gotowe wyglądają zadaszenia, pod którymi będzie odbywał się handel z samochodów (wzdłuż Trocinowej). Nie ruszyła natomiast budowa pawilonów od Filmowej i Walcowniczej. Patrząc na projekt targowiska, można ocenić, że do wykonania jest około 60 procent zaplanowanych robót. Ale Konrad Rajca zapewnia, że uda się je zakończyć jeszcze w tym roku. - Zakończenie prac na targowisku planowane jest na koniec września 2020 roku - deklaruje.

Problemy z budową są skutkiem błędów w projekcie, o których pisaliśmy szerzej w 2018 roku. Ale już po ich wykryciu dyrektor dzielnicowego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami mówił, że termin realizacji inwestycji nie może przekroczyć 21 grudnia 2019 roku.

O obliczu tej części Wawra przesądzi inwestycja kolejarzy. W związku z modernizacją linii Warszawa-Lublin spółka PKP PLK planuje położenie dwóch dodatkowych torów dla ruchu dalekobieżnego na linii otwockiej. Ale w listopadzie "Gazeta Stołeczna" napisała, że te plany zostały na razie odłożone. Elementem tej inwestycji jest także tunel drogowy w Falenicy. Jego budowa będzie wiązała się ze zmianami na okolicznych ulicach, powstanie m.in. kilka rond.

Projekt opisaliśmy jeszcze w 2017 roku. Próbowaliśmy ustalić, czy jest on aktualny i jaki jest nowy harmonogram prac. Rzecznik prasowy PKP PLK nie odpowiedział na nasze pytania i prośby o kontakt.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP