Ratusz zapowiedział, że w budowanej placówce powstanie punkt szczepień przeciw koronawirusowi. Ma być czynny od 25 stycznia. Urząd miasta utrzymuje, że placówka przyjmie pierwszych pacjentów w połowie przyszłego miesiąca.
- Aby zapewnić mieszkańcom jak najszerszy dostęp do punktów szczepień, wystąpiliśmy o możliwość zorganizowania takiej placówki w Szpitalu Południowym. Właśnie otrzymaliśmy zgodę na uruchomienie punktu, w którym już od 25 stycznia warszawscy seniorzy będą mogli się szczepić przeciw COVID-19 – przekazała cytowana w komunikacie prasowym wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
"3,9 tysiąca zarejestrowanych"
Jak informuje ratusz, w budynku szpitala przy ulicy Witolda Pileckiego 99 zostanie wydzielona strefa do rejestracji pacjentów na szczepienia, poczekalnia i szatnia. Mają odbywać się w specjalnie przygotowanym punkcie, zlokalizowanym w budynku A, od strony ulicy Pileckiego. Wejście dla pacjentów ma być czytelnie oznaczone.
Kaznowska przekazała, że szczepienia będą realizowane w przychodni przyszpitalnej zgodnie z przyjętymi procedurami i przepisami. - Obecnie na szczepienia w punkcie, który zostanie uruchomiony w Szpitalu Południowym, zrejestrowało się ponad 3,9 tysiąca osób. Liczymy, że rząd zwiększy limity dostaw szczepionek do punktów szczepień – obecny limit 30 dawek szczepionek na tydzień dla każdego punktu szczepień jest daleki od oczekiwań, jak powinien być realizowany Narodowy Program Szczepień – twierdzi wiceprezydent stolicy i wylicza, że przy takim nadziale dawek, szczepienie zarejestrowanych tylko w Szpitalu Południowym osób trwałoby sześć lat.
Ratusz przypomina, że w Warszawie zostanie uruchomionych blisko 260 punktów szczepień, z czego 43 będą działały w miejskich placówkach.
Aktualnie w ramach Narodowego Programu Szczepień trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia na szczepienia będą mogły się zarejestrować osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia tej grupy mają się rozpocząć już 25 stycznia. Zapisy na szczepienia prowadzone są m.in. za pośrednictwem uruchomionej przez rząd strony internetowej pod adresem: gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja lub pod numerem bezpłatnej infolinii 989 czynnej całą dobę.
Kiedy przyjęcie pacjentów?
Jak wynika z zapowiedzi urzędu miasta, docelowo Szpital Południowy jako tymczasowa lecznica dla pacjentów chorych na COVID-19 ma być gotowa w połowie lutego. Ratusz przypomina, że część wyposażenia do pomieszczeń szpitala została już zakupiona.. Zakupiona została również część sprzętu medycznego – do placówki trafiły dwa tomografy, a szpital czeka także na sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19. Prowadzona jest też rekrutacja pracowników. W celu zapewnienia opieki pacjentom i funkcjonowania placówki potrzeba 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, blisko 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych.
Zgodnie z pierwotnym harmonogramem zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca 2021 r., a przyjęcie pacjentów – z początkiem września 2021 r., czyli po uzyskaniu prawa do użytkowania i zakończeniu wyposażania szpitala. Prace budowlane przyspieszono w związku z epidemią we współpracy miasta z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. Placówka jako szpital tymczasowy będzie miała 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych.
Dlatego też wojewoda zwrócił się również do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące zakresu zaawansowania prac budowlanych, zakupu wyposażenia i sprzętu, w tym realizowanych zamówień publicznych oraz o wykazanie liczby personelu zaangażowanego do przyspieszenia realizacji inwestycji.
Jak poinformowała w środę Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego, decyzja dotycząca terminu nie była zmieniana. - Pozostajemy na stanowisku, że Szpital Południowy powinien zostać otwarty jak najszybciej. W porozumieniu z nami powstanie tu punkt szczepień. To jedna z funkcji, jakie powinien pełnić szpital tymczasowy. Dobrze, że udało się ją zrealizować – powiedziała tvnwarszawa.pl Filipowicz.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa