Zamieszanie wokół tablicy z mostu Śląsko-Dąbrowskiego relacjonowaliśmy w piątek na tvnwarszawa.pl. Władze miasta oznajmiły o poranku, że tablica upamiętniająca śmierć żołnierzy Armii Krajowej: Zbigniewa Gęsickiego, ps. Juno oraz Kazimierza Sotta, ps. Sokół, poległych uczestników akcji Kutschera, została skradziona. Zaapelowały też w mediach społecznościowych o pomoc w odnalezieniu sprawcy.
W trakcie poszukiwań szybko okazało się, że tablica trafiła do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na Sadybie. Dostarczył ją tam jeden z członków zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka" i "Parasol". Mężczyzna przyznał w rozmowie z naszą redakcją, że nie poinformował o swoim zamiarze urzędników. Wiedzy o jego planach nie mieli też przedstawiciele Muzeum Wojska Polskiego (placówka na Sadybie jest jego oddziałem).
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
W sobotę tablica powróciła na balustradę mostu
"Pracownicy muzeum niezwłocznie po zidentyfikowaniu tablicy skontaktowali się z policją. Byli całkowicie zaskoczeni 'znaleziskiem', jednak zbliżająca się rocznica zamachu na 'kata Warszawy' oraz zły stan zachowania tablicy sprawiły, że podjęta została decyzja o jej renowacji" - podkreślił w poniedziałkowym komunikacie dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski.
W muzeum oczyszczono tablicę z korozji i pozostałości starej farby oraz zabezpieczono ją bezbarwnym podkładem epoksydowym i pomalowano lakierem ceramicznym. "Dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej tablica już w sobotę 15 stycznia w godzinach przedpołudniowych powróciła na swoje miejsce" - przekazał Żurkowski.
W tym krótkim wydarzeniu wziął udział podpułkownik Zbigniew Rylski, ps. Brzoza, powstaniec warszawski, żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, który podziękował za podjęcie inicjatywy.
"Mimo całego zamieszania przedsięwzięcie wpisało się bardzo pozytywnie w przygotowania do obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej oraz 78. rocznicę zamachu na Franza Kutscherę" - ocenił dyrektor Muzeum WP.
Akcja Kutschera
Tablica na moście Śląsko-Dąbrowskim to hołd dla żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz": Zbigniewa Gęsickiego "Juno" oraz Kazimierza Sotta "Sokoła", którzy stracili życie 1 lutego 1944 roku po zamachu na "kata Warszawy" Franza Kutscherę. Gęsicki i Sott otoczeni przez Niemców na moście Kierbedzia, skoczyli do Wisły i zginęli w jej nurtach.
Autorka/Autor: kk/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Wojska Polskiego