"Szkolna ulica" w Ursusie zostaje na dobre. Samochody nie będą miały dostępu przed wejście do podstawówki przy ulicy Drzymały. Czasowe ograniczenie ruchu kołowego będzie obowiązywało w porannym szczycie komunikacyjnym. Uczniowie mogą dzięki takiemu rozwiązaniu bezpiecznie docierać na zajęcia.
O programie "szkolna ulica" informowaliśmy już wcześniej na tvnwarszawa.pl. Szkoła Podstawowa numer 381 w Ursusie została nim objęta na początku września. Polega on na tworzeniu enklaw bezpieczeństwa dla uczniów zmierzających na zajęcia. Na ulicy sąsiadującej z wejściem do placówki wprowadzany jest czasowy zakaz ruchu, by ograniczyć liczbę aut podjeżdżających pod szkolne bramy. Dzięki temu ostatni odcinek w drodze do szkoły pokonywany jest w bezpieczniejszych warunkach, bez huku i spalin samochodowych.
Przed podstawówką na Drzymały czasowe ograniczenie ruchu kołowego obowiązuje w godzinach 7.30-8.30. Dotyczy odcinka od szkoły aż do skrzyżowania z ulicą Kompanii AK "Kordian". Pilotaż miał trwać do końca października. Drogowcy zapowiadali, że w tym czasie zbiorą opinie rodziców i opiekunów, co do dalszego stosowania tego rozwiązania.
OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>
Większość rodziców była za ograniczeniem ruchu
"Z przeprowadzonej wśród nich ankiety wynika, że aż 82 procent ankietowanych osób jest za zachowaniem 'szkolnej ulicy' na stałe! Jedynie niecałe 6 procent było przeciwnych, a reszta nie miała zdania w tym temacie. Uzupełnieniem badania ankietowego były wywiady, z których także jednoznacznie wynika, że rodzice i opiekunowie są za pozostawieniem 'szkolnej ulicy' na stałe, dostrzegając w niej pozytywną zmianę" - informuje Zarząd Dróg Miejskich.
Drogowcy wykonali też dodatkowo pomiary jakości powietrza. Następnie zestawili je z pomiarami ruchu przed i po wprowadzeniu zmian. Okazało się, że stężenie dwutlenku azotu w godzinie szczytu porannego utrzymywało się na niższych, a niekiedy nawet znacznie niższych poziomach, wahając się od 24 do ponad 45 procent w stosunku do okresu sprzed wprowadzenia zakazu ruchu na ulicy Drzymały.
"To bardzo dobra informacja - dzięki temu uczniowie są mniej narażeni na wdychanie tego toksycznego gazu. Dwutlenek azotu podrażnia między innymi układ oddechowy i może wpłynąć na rozwój groźnych chorób płuc i układu sercowo-naczyniowego" - podano w komunikacie.
Poprawili widoczność na skrzyżowaniu w pobliżu szkoły
ZDM tłumaczył wcześniej, że pod SP nr 381 często zawracali rodzice odwożący dzieci na zajęcia. Ulica jest dość wąska i taki manewr był jedynym sposobem na wyjechanie. Drogowcy zauważyli, że najczęściej do zawracania dochodziło tuż pod szkolną furtką, co narażało dzieci idące chodnikiem.
W ramach wdrażania szkolnej ulicy poprawiona została widoczność na skrzyżowaniu ulic Drzymały i Kompanii AK "Kordian". Wcześniejsze pomiary wykazały, że widoczność wynosiła zaledwie 10 metrów, podczas gdy powinna wynosić 65 metrów. Widok pieszego i kierowcy zasłaniały auta parkujące wzdłuż ulic. Na poprawę bezpieczeństwa miała wpłynąć likwidacja kilku miejsc parkingowych zlokalizowanych tuż przy przejściu dla pieszych. Dodatkowo na dwóch zatokach do parkowania oraz w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ustawiono słupki zabezpieczające przed wjazdem samochodów.
Władze szkoły wyznaczyły także osobę do kierowania ruchem na przejściu przez to skrzyżowanie.
"Szkolna ulica" obowiązuje jeszcze w dwóch innych lokalizacjach - przy Szkole Podstawowej numer 323 na Ursynowie oraz przed Szkołą Podstawową numer 375 na Pradze Południe.
Informowaliśmy też o otwarciu przebudowanego fragmentu ulicy Kondratowicza:
Autorka/Autor: kk
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM