"Szkolna ulica" w Ursusie zostaje na dobre. Samochody nie będą miały dostępu przed wejście do podstawówki przy ulicy Drzymały. Czasowe ograniczenie ruchu kołowego będzie obowiązywało w porannym szczycie komunikacyjnym. Uczniowie mogą dzięki takiemu rozwiązaniu bezpiecznie docierać na zajęcia.
O programie "szkolna ulica" informowaliśmy już wcześniej na tvnwarszawa.pl. Szkoła Podstawowa numer 381 w Ursusie została nim objęta na początku września. Polega on na tworzeniu enklaw bezpieczeństwa dla uczniów zmierzających na zajęcia. Na ulicy sąsiadującej z wejściem do placówki wprowadzany jest czasowy zakaz ruchu, by ograniczyć liczbę aut podjeżdżających pod szkolne bramy. Dzięki temu ostatni odcinek w drodze do szkoły pokonywany jest w bezpieczniejszych warunkach, bez huku i spalin samochodowych.
Przed podstawówką na Drzymały czasowe ograniczenie ruchu kołowego obowiązuje w godzinach 7.30-8.30. Dotyczy odcinka od szkoły aż do skrzyżowania z ulicą Kompanii AK "Kordian". Pilotaż miał trwać do końca października. Drogowcy zapowiadali, że w tym czasie zbiorą opinie rodziców i opiekunów, co do dalszego stosowania tego rozwiązania.
Większość rodziców była za ograniczeniem ruchu
"Z przeprowadzonej wśród nich ankiety wynika, że aż 82 procent ankietowanych osób jest za zachowaniem 'szkolnej ulicy' na stałe! Jedynie niecałe 6 procent było przeciwnych, a reszta nie miała zdania w tym temacie. Uzupełnieniem badania ankietowego były wywiady, z których także jednoznacznie wynika, że rodzice i opiekunowie są za pozostawieniem 'szkolnej ulicy' na stałe, dostrzegając w niej pozytywną zmianę" - informuje Zarząd Dróg Miejskich.
Drogowcy wykonali też dodatkowo pomiary jakości powietrza. Następnie zestawili je z pomiarami ruchu przed i po wprowadzeniu zmian. Okazało się, że stężenie dwutlenku azotu w godzinie szczytu porannego utrzymywało się na niższych, a niekiedy nawet znacznie niższych poziomach, wahając się od 24 do ponad 45 procent w stosunku do okresu sprzed wprowadzenia zakazu ruchu na ulicy Drzymały.
"To bardzo dobra informacja - dzięki temu uczniowie są mniej narażeni na wdychanie tego toksycznego gazu. Dwutlenek azotu podrażnia między innymi układ oddechowy i może wpłynąć na rozwój groźnych chorób płuc i układu sercowo-naczyniowego" - podano w komunikacie.
Poprawili widoczność na skrzyżowaniu w pobliżu szkoły
ZDM tłumaczył wcześniej, że pod SP nr 381 często zawracali rodzice odwożący dzieci na zajęcia. Ulica jest dość wąska i taki manewr był jedynym sposobem na wyjechanie. Drogowcy zauważyli, że najczęściej do zawracania dochodziło tuż pod szkolną furtką, co narażało dzieci idące chodnikiem.
W ramach wdrażania szkolnej ulicy poprawiona została widoczność na skrzyżowaniu ulic Drzymały i Kompanii AK "Kordian". Wcześniejsze pomiary wykazały, że widoczność wynosiła zaledwie 10 metrów, podczas gdy powinna wynosić 65 metrów. Widok pieszego i kierowcy zasłaniały auta parkujące wzdłuż ulic. Na poprawę bezpieczeństwa miała wpłynąć likwidacja kilku miejsc parkingowych zlokalizowanych tuż przy przejściu dla pieszych. Dodatkowo na dwóch zatokach do parkowania oraz w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ustawiono słupki zabezpieczające przed wjazdem samochodów.
Władze szkoły wyznaczyły także osobę do kierowania ruchem na przejściu przez to skrzyżowanie.
"Szkolna ulica" obowiązuje jeszcze w dwóch innych lokalizacjach - przy Szkole Podstawowej numer 323 na Ursynowie oraz przed Szkołą Podstawową numer 375 na Pradze Południe.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM