Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Świąteczna iluminacja na Trakcie Królewskim (wideo z 2021 roku)
Świąteczna iluminacja na Trakcie Królewskim (wideo z 2021 roku)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Świąteczna iluminacja na Trakcie Królewskim (wideo z 2021 roku)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Na początku grudnia Trakt Królewski rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku będzie nawiązywała do lat 50. i 60. XX wieku. Pojawią się między innymi rozświetlona syrena oraz motorower ryś. Ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy w weekendy i święta zmienią się w deptak. Inaczej pojedzie komunikacja miejska.

Udekorowany światłami Trakt Królewski nieodmiennie kojarzy się ze świętami. W tym roku na Trakcie Królewskim oraz ulicy Świętokrzyskiej pojawią się świetlne atrakcje przywołujące czasy m.in. Stefana Wiecheckiego "Wiecha".

"Będą bombki, choinkowe lampki i łańcuchy z kolorowego papieru, ale też saturatory, sklepowa waga czy telefon z tarczą. Obejrzeć będzie można rozświetloną syrenę, czyli legendę polskich szos oraz kultowy motorower ryś" - zapewnia ratusz w komunikacie. Jak dodaje, dla najmłodszych będzie to sposób na poznanie klimatu dzieciństwa swoich dziadków.

ZOBACZ: W sezonie 2023/2024 miejskie ozdoby świąteczne nawiążą do lat 50. i 60. XX wieku.

27-metrowa choinka na placu Zamkowym

Na placu Zamkowym, jak co roku, stanęła choinka: 27-metrowe drzewko z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Choinkę rozświetli ponad 40 tysięcy światełek. Trwają ostatnie prace przy montażu iluminacji.

Tak, jak w ubiegłych latach, rozbłyśnie nie tylko Trakt Królewski. Świąteczne dekoracje ozdobią całą Starówkę. Zdjęcie przy świecących dekoracjach będzie można sobie zrobić między innymi na ulicach: Freta, Kościelnej, Nowomiejskiej, Piwnej, Podwale, Świętojańskiej, Rynku Nowego Miasta oraz Rynku Starego Miasta, gdzie wokół pomnika Syrenki powstanie lodowisko. Nad głowami łyżwiarzy zawisną świetlne łańcuchy.

Na Starym Mieście spacerowicze zobaczą znane z poprzednich lat bramy, dekoracje latarniowe, a także fotoramki i karuzelę. Świątecznych światełek przybędzie także w Multimedialnym Parku Fontann.

Jak informuje ratusz, iluminację na Nowym Świecie oraz dekoracje wolnostojące ustawione w Pasażu Wiecha sfinansowali przedsiębiorcy.

Przeczytaj także: Jarmark Bożonarodzeniowy czeka na gości >>>

Trakt Królewski zmieni się w deptak

Trakt Królewski to miejsce chętnie odwiedzane podczas zimowych spacerów. By mieszkańcy oraz goście mogli w pełni korzystać z uroków spacerów w tym miejscu, ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście będą weekendowo zmieniać się w deptak, z dopuszczonym ruchem rowerowym.

Od nocy z piątku na sobotę, z 1 na 2 grudnia, ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy będą zamykane dla samochodów. Trakt pieszo-rowerowy będzie funkcjonował w soboty, niedziele oraz w okresie świąteczno-noworocznym. Spacerowicze skorzystają zatem z deptaku: 2-3 grudnia, 9-10 grudnia, 16-17 grudnia, a następnie od 23 grudnia do 1 stycznia. Po raz ostatni Trakt zostanie wyłączony z ruchu w weekend święta Trzech Króli, czyli w sobotę i niedzielę, 6 i 7 stycznia.

Przejezdna pozostanie ulica Świętokrzyska przez skrzyżowanie z Nowym Światem. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa, Królewska i Bednarska będą zakończone ślepo.

Autobusy pojadą inaczej

W czasie, gdy Trakt Królewski będzie zmieniał się w deptak, autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 zmienią trasy.

Linia 106 w kierunku pętli Ostroroga będzie jeździła ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, przez plac Małachowskiego i Królewską, zaś w stronę Mariensztatu przez plac Małachowskiego i ulice: Kredytową, Jasną i Świętokrzyską. Autobusy 111 pojadą w obu kierunkach: Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską. Podobnie linie 128 i 175 – w obie strony będą jeździły ulicami Marszałkowską i Królewską.

Autobusy linii: 116, 180, 503 w stronę Chomiczówki i Konwiktorskiej pojadą ulicami: Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską. W drodze powrotnej do Wilanowa i na Natolin objadą plac Piłsudskiego ulicą Wierzbową. Linie 222 i 518 zamienią się ze sobą pętlami. Autobusy linii 222, jadące ze Spartańskiej, skończą kursy na placu Trzech Krzyży, natomiast 518 z ulicy Miodowej skręcą w Senatorską i przez plac Bankowy dojadą do pętli przy ulicy Bielańskiej.

Linia 178 w stronę Konwiktorskiej pojedzie ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, przez plac Małachowskiego, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską, a w przeciwnym kierunku: przez Senatorską, Wierzbową, plac Piłsudskiego, Królewską do Marszałkowskiej. Autobusy linii 128 i 175 w obie strony będą jeździły ulicami Marszałkowską i Królewską.

Trasę zmieni również nocna linia N44. W stronę Zajezdni Żoliborz pojedzie przez ulice: Marszałkowską, Królewską, plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską a w drodze powrotnej przez Wierzbową.

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl