Szersza strefa płatnego parkowania. Ostatnia szansa na zabranie głosu 

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plStrefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

W sobotę odbędą się ostatnie z serii konsultacji społecznych w sprawie rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w dwóch dzielnicach: na Woli i Pradze Północ.

Jak poinformował Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich, do 10 listopada włącznie, można zgłaszać uwagi dotyczące rozszerzenia stref płatnego parkowania na Woli i Pradze Północ.

Wcześniej odbędą się spotkania podsumowujące. Na Woli odbędą się dwa: 7 listopada od godziny 18 w Szkole Podstawowej nr 132 przy ulicy Grabowskiej 1 oraz 9 listopada od godziny 11 w Szkole Podstawowej nr 63 przy Płockiej 30.

Natomiast na Pradze Północ w sobotę 9 listopada odbędzie się spacer, który rozpocznie się o godzinie 11 przy Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 59 na ulicy Radzymińskiej 50, a zakończy się spotkaniem w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 354 przy ul. Otwockiej 3.

ZDM przygotuje projekt

Po zakończeniu konsultacji i zebraniu wszystkich uwag, w ciągu dwóch miesięcy, ZDM przygotuje projekt uchwały, który przedstawi Radzie Warszawy, aby stołeczni radni podjęli decyzję o tym, czy i w jakim zakresie zostanie rozszerzona strefa płatnego parkowania.

- Przygotowaliśmy analizę dotyczącą obszarów, które wstępnie zostały wytypowane do objęcia strefą, to część Woli i część Pragi Północ. Została ona przedstawiona mieszkańcom na konsultacjach społecznych - zaznaczył Pieńkos. Jak wskazał, zainteresowanie mieszkańców było duże, a większość z nich była za poszerzeniem SPPN.

Jak dodał, ZDM przewiduje, że jeśli uchwała zostanie przegłosowana przez radnych, to w drugiej połowie przyszłego roku (wrzesień-październik) będzie mogła wejść w życie. Wyjaśnił, że ZDM potrzebuje czasu na oznakowanie ulic i rozstawienie parkomatów, a także na wydanie dla mieszkańców poszczególnych dzielnic identyfikatorów do parkowania.

Autorski program Woli

Rzecznik dzielnicy Wola Mariusz Gruza powiedział w środę, że dzielnica chce w związku z tym rozszerzyć plany dotyczące stref płatnego parkowania o autorski program parkowania na podwórkach. Na kilku podwórkach Wola wprowadziła już specjalne identyfikatory, które umożliwiają wjazd tylko pojazdom do tego uprawnionym.

- Wjazd na podwórka objęte programem jest możliwe tylko dla osób posiadających specjalny identyfikator, wydawany bezpłatnie przez wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Przy wjazdach na podwórka, na drogach publicznych ustawiane jest odpowiednie oznakowanie, a wcześniej przygotowywane są stosowne projekty organizacji ruchu - zaznaczył burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski.

- W związku z tym zwróciłem się do ZDM z prośbą o uwzględnienie stosownych zapisów w projektach organizacji ruchu, które będą przygotowywane przed poszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Dzięki temu za pomocą jednego dokumentu będzie można nie tylko zmienić oznakowanie dotyczące strefy płatnego parkowania, ale również wolskiego projektu parkowania na podwórkach – dodał burmistrz Woli.

Problemy na Pradze

- Z naszej strony widzimy konieczność rozszerzenia strefy płatnego parkowania na Pradze Północ - powiedział rzecznik dzielnicy Marcin Hadaj.

Jak dodał, istotne w tej sprawie były konsultacje w dzielnicy, ponieważ mogli w nich uczestniczyć mieszkańcy, z których większość pozytywnie oceniła plany ZDM. - Frekwencja na spotkaniach konsultacyjnych było bardzo duża, bo jest możliwość wyeliminowania problemów komunikacyjnych - dodał.

Pod koniec października władze Warszawy poinformowały, że chcą, aby za parkowanie w centrum stolicy obowiązywały wyższe ceny. Nowe stawki miałyby zacząć obowiązywać od lata 2020 roku. Jak przekazał prezydent pierwsza godzina postoju w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego miałaby kosztować 3,9 zł (zamiast 3 zł), druga 4,6 zł (zamiast 3,6 zł), trzecia 5,5 zł (zamiast 4,2 zł), natomiast czwarta i każda kolejna 3,9 zł(zamiast 3 zł). Miałaby również zostać stworzona Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP). Według pomysłu stołecznego magistratu wyjściowe stawki, które miałby obowiązywać w ŚSPP to 4,9 za pierwszą godzinę i 7 zł za trzecią godzinę. Dodatkowo parkowanie w ŚSPP byłoby płatne także w weekendy

Źródło: PAP

kz/b