5 sierpnia startuje WarszeMuzik, którego ideą jest poszukiwanie historii w muzyce i przestrzeni miasta. Ratusz określił go jako "jeden z najbardziej oryginalnych festiwali na kulturalnej mapie Warszawy". Po raz siódmy przyciągnie słuchaczy do nietypowych lokalizacji.
Przez cały sierpień, w sobotnie i niedzielne popołudnia, na warszawskiej Woli i przy pomniku Umschlagplatz rozbrzmiewać będzie muzyka patrona festiwalu - Mieczysława Wajnberga i innych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia. "Nie zabraknie też dzieł wielkich kompozytorów: Ludwiga van Beethovena, Maurice’a Ravela czy Felixa Mendelssohna" - przekazał ratusz w komunikacie.
WarszeMuzik to festiwal wędrowny, który prezentuje muzykę polskich kompozytorów w kamienicach-ostańcach na terenie byłego getta warszawskiego. W tym roku artyści zawędrują m.in. na dziedzińce kamienic przy ulicy Chłodnej 20, Złotej 62 czy Ogrodowej 10/26. Koncerty rozpoczynać się będą o 18.
W programie festiwalu znalazły się również spacery historyczne i wycieczka rowerowa. Festiwal potrwa od 5 do 27 sierpnia, a finałowy koncert festiwalu odbędzie się w Teatrze Studio im. S. I. Witkiewicza.
Projekt współfinansuje Warszawa, a wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest darmowy.
Historia w muzyce
Ideą festiwalu jest poszukiwanie historii w muzyce i odnajdywanie jej w przestrzeni miasta. "WarszeMuzik odkrywa przed uczestnikami przeszłość miejsc i budynków oraz wpływa na ich świadomość historyczną. Koncerty WarszeMuzik są małymi świętami kamienic, pozwalają nawiązywać i umacniać więzi społeczności lokalnych" - uzupełnił ratusz.
Przeczytaj także: Pałac w Wilanowie zaprasza na "letnie harce", "poranne trele" i wiele innych wakacyjnych atrakcji
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa