Kończą remont secesyjnej willi o wyjątkowej historii

Remont willi przy ulicy Modlińskiej 257
Remont willi przy ulicy Modlińskiej
Źródło: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Do przodu posuwa się remont willi przy ulicy Modlińskiej 257. Po remoncie zabytkowe budynki - willa oraz dwie oficyny - będą służyć mieszkańcom jako centrum lokalne.

W willi gotowe są już ścianki działowe, posadzki betonowe oraz tynki. Montowane są okna i instalacje: elektryczna, teletechniczna i sanitarna. Prace trwają również w łazienkach i przy budowie windy.

"Do ukończenia pozostały prace konserwatorsko-restauratorskie przy elementach dawnego wystroju - drewnianych stopniach schodów, balustradzie, drzwiach, polichromiach oraz ceramicznych posadzkach i piecach kaflowych" - przekazał w omunikacie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Jak dodano, wkrótce też malowane będą ściany i układane parkiety.

Wiosną przed oficyny powróci niski płotek na wzór historycznego. Odtworzone zostaną również dwie ozdobne bramy od strony ulicy Modlińskiej. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zapewnił, że Centrum Lokalne Modlińska 257 będzie gotowe w tym roku.

Ośrodek i magazyn broni

Willa została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego w duchu powściągliwej secesji. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. "Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnościom mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień" - podał SZRM.

W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów. Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych.

Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka. W 2009 roku zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków.

Willa przy Modlińskiej 257 na wizualizacji
Willa przy Modlińskiej 257 na wizualizacji
Źródło: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Czytaj także: