Jak zaznaczył ZDM, remont nie będzie się wiązał z utrudnieniami w ruchu.
Wiadukt mostu Poniatowskiego przejdzie generalny remont na niemal całym odcinku, czyli od przystanku kolejowego Warszawa Powiśle do ulicy Wioślarskiej. Prace obejmą całą konstrukcję wiaduktu, opierającą się na 87 filarach i przyczółkach posadowionych na palach. "Będą polegały na odnowie elementów betonowych i kamiennych, a także murów oporowych, ponadto na odtworzeniu zabezpieczenia antykorozyjnego stalowych elementów obiektu" - przekazał ZDM.
Pierwsza tak duża odnowa
Zmieni się też przejście podziemne pod Alejami Jerozolimskimi po wschodniej stronie mostu, które m.in. łączy dwa przystanki tramwajowe. Jak przypomniał ZDM, przejście powstało w latach 1986-1989 i od momentu oddania do użytku przechodziło tylko drobne prace konserwatorskie. Teraz zostanie poddane pierwszej tak dużej odnowie.
Remont będzie się odbywał zgodnie z zaleceniami wydanymi przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. "Wiadukt zostanie nie tylko odnowiony, ale też odpowiednio zabezpieczony, aby służył mieszkańcom przez kolejnych kilkadziesiąt lat" - przekazał ZDM.
Remont nie obejmie jezdni ani chodników. "Nie będzie się więc wiązał ze zmianami w organizacji ruchu na samej przeprawie – dotyczy bowiem konstrukcji, na której opiera się wiadukt" - podkreślił ZDM.
Prace powinny zacząć się latem
Formalnie przetarg zostanie ogłoszony po publikacji w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. Powinno to nastąpić do połowy przyszłego tygodnia. Na oferty ZDM będzie czekać do 29 kwietnia. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, pierwsze prace powinny zacząć się już latem. Wybrany wykonawca będzie miał czas na wywiązanie się z powierzonego zadania do końca 2024 r.
Remont wiaduktu będzie kolejnym działaniem na tym obiekcie. Na przełomie 2019 i 2020 r. odnowiony został ceglany wiadukt, mieszczący się po północnej stronie węzła Al. Jerozolimskich z Wisłostradą. Zakres prac dotyczył m.in wykucia starych spoin i elementów kamiennych, które zastąpione zostały nowymi, odkopane i naprawione zostały skrzydła obiektu, a także zniszczone fragmenty balustrad. W 2021 r. zamontowano iluminację wiaduktu.
W 2021 r. na moście Poniatowskiego pojawiło się sześć fotoradarów. Urządzenia stanęły w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych. Po trzy po obu stronach przeprawy. Zaczęły działać latem, a 29 września ZDM przeprowadził takie same jak 3 lata wcześniej pomiary, aby sprawdzić, jak wpłynęły na kierowców. Jak poinformował ZDM, spośród 41 754 kierowców, którzy w trakcie doby pomiarowej przejechali przez most (20 744 w stronę centrum, 21 010 w kierunku Pragi), prędkość przekroczyło niecałe 11 tys., czyli ok. 27 proc. We wrześniu 2018 r. spośród 47 526 samochodów, które przejechały przez przeprawę w ciągu doby, tylko 7 545 poruszało się zgodnie z przepisami. Reszta – aż 39 981 kierowców, czyli 84 proc. wszystkich – jechała szybciej niż dozwolone 50 km/h.
Autorka/Autor: kz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ZDM