"UNICEF może pomóc w opiece nad dziećmi, jednym z najbardziej wrażliwych wyzwań"

Ratusz podpisał umowę z UNICEF
Тримісячне немовля з України отримало допомогу в Польщі
Źródło: "Fakty" TVN

- Chcemy współpracować i upewniać się, że dzieci, które gościmy, otrzymują należytą opiekę - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Warszawscy urzędnicy podpisali porozumienie z UNICEF. Wspólnym celem jest szybka reakcja na pilne potrzeby dzieci i rodzin uchodźców w Polsce. 

W sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i dyrektor generalna Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) na Europę i Azję Środkową Afshan Khan podpisali porozumienie o współpracy, a które dotyczy współpracy miasta z UNICEF o reagowaniu na pilne potrzeby dzieci i rodzin uchodźców w Polsce.

- To kolejny przykład współpracy Warszawy z organizacjami międzynarodowymi, które mają doświadczenie w reagowaniu na kryzysy humanitarne. Po raz kolejny przypominamy o zbudowaniu całościowego systemu koordynacji pomocy uchodźcom, UNICEF może pomóc w opiece nad dziećmi, jednym z najbardziej wrażliwych wyzwań, przed jakimi stoimy – powiedział Trzaskowski.

Zagospodarują biurowce

Przykładem takiej przyszłej współpracy warszawskiego ratusza i UNICEF może być zagospodarowanie niektórych biurowców jako miejsca do organizacji innych, pozaszkolnych form kształcenia i opieki nad dziećmi, szczególnie we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Ponadto byłyby to przestrzenie, gdzie otrzymaliby wsparcie nauczyciele i uczniowie pobierający naukę w systemie ukraińskim.

Jak zapewniał Trzaskowski, "miasto Warszawa i UNICEF chcą współpracować i upewniać się, że dzieci, które gościmy, mają dostęp do wszystkich niezbędnych usług publicznych, że otrzymują należytą opiekę".

Model współpracy ustanowiony w Warszawie - w ocenie UNICEF - mógłby stanowić model organizacji działań dla innych sytuacji kryzysowych w przyszłości.

- Ukraińskie dzieci potrzebują pomocy w kontynuacji nauki, adaptacji do życia w Polsce i pomocy psychologicznej po ich złych, wojennych doświadczeniach. Nasza wspólna praca ma również przynieść korzyści polskim dzieciom, wyobrażam sobie, że długofalowo przyczyni się do zawierania przyjaźni i zacieśniania więzi miedzy polskimi i ukraińskimi dziećmi - powiedziała Afshan Khan. - Dzieci, które korzystają z tutejszej gościny, pilnie potrzebują naszej pomocy i mają do tego prawo. A my wszyscy mamy obowiązek je chronić i sprawić, żeby ich przyszłość była lepsza, w naszym wspólnym interesie – dodała.

Siedem procent uczniów w warszawskich szkołach to uchodźcy

Jak podaje stołeczny ratusz, obecnie w miejskich obiektach na terenie Warszawy zakwaterowanych jest ok. 2 tysiące osób, w tym blisko 700 dzieci.

W 84 warszawskich szkołach (69 podstawowych i 15 liceach) działa ponad 140 oddziałów przygotowawczych, a liczba uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w szkołach i przedszkolach wynosi blisko 15 tysięcy - ok. 3400 w przedszkolach, 9800 w podstawówkach, 1150 w ponadpodstawowych i 30 w policealnych.

Siedem procent uczniów w szkołach podstawowych to dzieci z Ukrainy, które przyjechały po 24 lutego, czyli kiedy to rozpoczęła się agresja rosyjska na ich kraj.

Czytaj także: