Radni PiS domagają się odwołania prezesa Tramwajów Warszawskich. Przez korki na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Komunikacja miejska również stoi w korku"
"Komunikacja miejska również stoi w korku" TVN24
wideo 2/2
"Komunikacja miejska również stoi w korku" TVN24

- My radni PiS apelujemy do prezydenta Trzaskowskiego i domagamy się, by w trybie pilnym odwołał prezesa Tramwajów Warszawskich pana Wojciecha Bartelskiego - mówili podczas piątkowej konferencji prasowej samorządowcy. Poszło o budowę tramwaju do Wilanowa i towarzyszące temu utrudnienia. Stołeczny ratusz apelu komentować nie chce, a tramwajarze opisują, co aktualnie dzieje się na placu budowy.

Budowa tramwaju na Wilanów rozpoczęła pod koniec sierpnia i spowodowała duże utrudnienia na Dolnym Mokotowie. Na ulicach Goworka, Spacerowej i Jana III Sobieskiego – od ulicy Puławskiej do Beethovena wprowadzona została czasowa organizacja ruchu. Tramwaje nie jeżdżą ulicą Puławską, pomiędzy Madalińskiego a placem Zbawiciela. Składy zostały wycofane z Marszałkowskiej i Puławskiej na odcinku od pl. Zbawiciela do Madalińskiego. Autobusy jadące z Mokotowa w kierunku Śródmieścia zostały skierowane na trasy objazdowe. Utrudnienia w tym rejonie potrwają półtora roku.

Mieszkańcy okolic skarżą się na korki, a radni opozycji wytykają brak widocznych postępów na placu budowy. Teraz poszli o krok dalej, chcą odwołania prezesa Tramwajów Warszawskich. W piątek zorganizowali konferencję w tej sprawie.

"Kiedy miasto, czyli inwestor, zamierza się obudzić? "

- Jako samorządowcy i mieszkańcy niezmiernie cieszymy się z każdej inwestycji prowadzonej w Warszawie. Ale nie sztuką jest zamknąć ulice, zerwać tory, wygrodzić, zrobić objazd, trzeba to jeszcze robić z głową i szacunkiem dla wszystkich mieszkańców - powiedział wiceprzewodniczący miejskiej komisji Infrastruktury i Inwestycji radny Maciej Binkowski.

Podkreślił, że mijają miesiące, a na tej budowie nic się nie dzieje. - Przyłącza wodociągowe i ciepłownicze leżą na placu budowy. Zadajemy pytanie, kiedy miasto, czyli inwestor, zamierza się obudzić? Czy w środku sezonu grzewczego mieszkańcy Mokotowa zostaną bez ciepłej wody? Czy robotnicy będą rozkuwali skutą lodem ziemię? Tak inwestycje nie powinny wyglądać - podkreślił.

Przypomniał, że na ostatniej sesji rady miasta był osobny punkt poświęcony problemom komunikacyjnym związanym z remontami. - Pan prezydent się oczywiście nie pojawił. Nie pojawił się nikt z wiceprezydentów. Został wysłany dyrektor w dodatku z chorobą gardła, który puszczał nam slajdy o zaletach budowy tramwaju na Wilanów - opowiedział. - My te korzyści znamy, ale domagamy się właściwego nadzoru inwestorskiego i właściwego planowania tych realizacji - dodał.

Binkowski podkreślił, że to Tramwaje Warszawskie odpowiadają za realizację inwestycji tramwaj na Wilanów. - To Tramwaje Warszawskie nie są w stanie od lat rozpocząć niezwykle ważnej w punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców przebudowy ulicy Obozowej. Tramwaj na Modlińskiej - powinniśmy tym tramwajem już od jakiegoś czasu jeździć, a mówi się cały czas o wstępnych pracach koncepcyjnych. Zajezdnia na Annopolu - rozpoczęta z wielką pompą inwestycja jest też wiele lat opóźniona - wymienił.

- Domagamy się od prezydenta Trzaskowskiego rzetelnej informacji, jak wygląda współpraca z Budimexem. Czemu budowa tramwaju na Wilanów stoi - podkreślił. - Dlatego biorąc pod uwagę, jak te działania wyglądają, jak spółka miejska sobie z tym nie radzi, my radni PiS apelujemy do prezydenta Trzaskowskiego i domagamy się, by w trybie pilnym odwołał prezesa Tramwajów Warszawskich pana Wojciecha Bartelskiego - zaznaczył.

Budowa tramwaju do Wilanowa powoduje utrudnienia w ruchu, sierpień 2022 (wideo bez dźwięku)
Budowa tramwaju do Wilanowa powoduje utrudnienia w ruchu (wideo bez dźwięku)Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

"Moda na ścieżki rowerowe i zwężanie ulic"

Głos zabrał też inny radny PiS Patryk Górski, który przypomniał, że gdy rozpoczął się remont wiaduktów Trasy Łazienkowskiej, kierowcy zostali skierowani objazdem na ulicę Gagarina, gdzie praktycznie trzy miesiące później ruszył kolejny remont. Zaznaczył, że na ulicy jest w tej chwili po jednym pasie w każdą stronę. - Autobusy, czyli komunikacja miejska, również stoi w korku i nie ma wyznaczonych zatoczek, w których te autobusy mogłyby mieć przystanki. To powoduje korki, w których stoją zarówno kierowcy jak i pasażerowie komunikacji miejskiej - powiedział. - Wiem, że teraz w Warszawie jest moda na ścieżki rowerowe, na zwężanie ulic i likwidację miejsc parkingowych, gdzie w całej Warszawie są problemy, jeżeli chodzi o parkowanie. Nie są budowane parkingi podziemne, czy naziemne - podkreślił.

Przewodniczący klubu PiS na Mokotowie Witold Wasilewski podkreślił, że inwestycja tramwaj na Wilanów jest źle realizowana. - Równocześnie zwężono wiele odcinków ulic, na których nie są prowadzone praktycznie żadne prace - powiedział jako przykład podając ulicę Jana III Sobieskiego.

Zwrócił uwagę, że wiele ulic, zgodnie z koncepcją ratusza, ma pozostać zwężona po zakończeniu inwestycji. - Nie wiemy do kiedy, ale zgodnie z wizją Tramwajów Warszawskich już na zawsze - dodał.

Podkreślił, że nawet ulice, na których jest rezerwa terenowa np. Sobieskiego, Gagarina, Spacerowa zostaną zwężone. - Wprawdzie pojawi się tam tramwaj, ale znikną pasy jezdni dla ruchu kołowego. W związku z tym ta inwestycja, która mogłaby przynieść Warszawie wartość dodaną będzie w gruncie rzeczy przelewaniem z pustego w próżne. Zyskujemy ruch szynowy, ale ograniczony będzie ruch kołowy - zaznaczył. - Zwężanie ulic gdzie jest rezerwa terenowa nie sposób inaczej wytłumaczyć niż względami ideologicznymi, nie racjonalnymi i pragmatycznymi - dodał.

Ratusz jest zadowolony z wykonawcy

Rzeczniczka ratusza Monika Beuth apelu o odwołanie prezesa Tramwajów Warszawskich komentować nie chce. Twierdzi, że to sprawa "polityczna", radnych PiS zaprasza do merytorycznej dyskusji.

- Fakt jest taki, że mamy w Warszawie kilka inwestycji, które niewątpliwie wiążą się z utrudnieniami. Skupiamy się aktualnie na tym, aby je zminimalizować – zaznaczyła.

O komentarz w sprawie postępu prac na budowie tramwaju do Wilanowa zapytaliśmy Macieja Dutkiewicza, rzecznika prasowego Tramwajów Warszawskich.

- Z bardzo dużą uwagą obserwujemy i monitorujemy działania wykonawcy. Wspieramy go w działaniach zmierzających do otwierania kolejnych frontów robót. Zwiększyliśmy intensywność narad koordynacyjnych, z kierownictwem inwestycyjnym Budimeksu spotykamy się kilka razy w tygodniu. Wszystko po to, aby jakakolwiek sprawa, która może wstrzymywać roboty nie czekała na rozwiązanie – zapewnia Maciej Dutkiewicz z Tramwajów Warszawskich.

Jak dodaje, wykonawca ma pełną świadomość, jakie terminy, także te pośrednie, są zawarte w umowie. - Wiemy też, w jaki sposób tempo prowadzenia prac przez wykonawcę wpływa na ocenę inwestycji. Dziś mogę przyznać, że jesteśmy zadowoleni z tempa robót przy Puławskiej, gdzie ekipy budowlane pracują w kilku miejscach – twierdzi.

Utrudnienia związane z budową tramwaju do Wilanowa
Utrudnienia związane z budową tramwaju do Wilanowa Tomasz Zielińska, tvnwarszawa.pl

Co się dzieje na budowie?

Gdzie dokładnie są teraz prowadzone prace? - Przed dawnym kinem Moskwa wykonawca zajmuje się przebudową instalacji podziemnych, głównie kanalizacji i dalszymi głębokimi wykopami. Widać też już zamontowane nowe elementy sieci kanalizacyjnej, takie jak studzienki i wpusty. Szybkie zamknięcie przebudowy instalacji podziemnych, sprawi że wykonawca będzie mógł przystąpić do budowy nowych jezdni i czterotorowego węzła. Przy Dworkowej, to są roboty towarzyszące, już widać nowo zamontowane szyny, na których znajdzie się rozchodnik. Widzimy też, że trwają przygotowania do kolejnych prac na Dolnym Mokotowie. Dostajemy też informacje, że w najbliższym czasie powinna zacząć się budowa podstacji - na Sobieskiego i przy Belwederskiej, a w ślad za nimi kolejne roboty – odpowiada rzecznik.

Autorka/Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP