Koronawirus paraliżuje SOR-y. Karetki czekają po kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Koronawirus paraliżuje SOR-y
Koronawirus paraliżuje SOR-yFakty TVN
wideo 2/4
Koronawirus paraliżuje SOR-yFakty TVN

Pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem oraz załoga pogotowia utknęli na kilka godzin w karetce przed SOR-em Szpitala Wolskiego. Powód? Brak miejsc w izolatkach. Dyrektor pogotowia podkreśla, że przekazywanie pacjentów we wszystkich warszawskich szpitalach jest utrudnione. Ratusz liczy na rozwiązania systemowe ze strony wojewody, ale ten twierdzi, że tłok na SOR-ach "to nie jest coś nowego".

Warszawskie szpitalne oddziały ratunkowe pękają w szwach, a sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. We wtorek informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o długiej kolejce karetek czekających na wjazd do Szpitala Czerniakowskiego przy Stępińskiej. Następnego dnia dotarły do nas informacje, że na innych SOR-ach też są problemy. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, z przepełnieniem zmagają się szpitale Bródnowski i Bielański, a także Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ulicy Lindleya.

Węgrzynowicz przytoczył też historię pacjentki, która we wtorek utknęła w karetce na wiele godzin przed Szpitalem Wolskim. - Kobieta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, która dodatkowo wymagała konsultacji neurologicznej, oczekiwała w karetce przed SOR-em na Kasprzaka. Lekarz dyżurny z SOR miał kilkukrotnie odmówić przyjęcia pacjentki, tłumacząc się brakiem miejsca w izolatce przeznaczonej dla osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19. Z moich informacji wynika, że pogotowie podjęło pacjentkę około godziny 12, a na oddział, po naciskach ratowników, została przyjęta po blisko 9 godzinach oczekiwania  – relacjonuje.

Na wiele godzin w karetce oprócz pacjentki utknęła także cała załoga. - Zgodnie z procedurą byli ubrani w kombinezony, gogle, maski, przyłbice i rękawiczki. Nie mieli możliwości wyjścia do toalety czy zjedzenia czegoś – opowiada Węgrzynowicz.

"Sytuacja jest bardzo trudna"

Informacje o bardzo długim oczekiwaniu zespołu potwierdził nam Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans".

- Placówka przy Kasprzaka to szpital wieloprofilowy. Przyjeżdżają tu nie tylko karetki pogotowia ratunkowego, ale też transporty pacjentów z innych jednostek, celem przekazania na dalsze leczenie. Personel SOR-u Szpitala Wolskiego to bardzo doświadczeni medycy, którzy wykonują gigantyczną pracę. Ale sytuacja w tej chwili jest naprawdę trudna. Wydłużony czas przekazania pacjenta dotyczy już wszystkich warszawskich szpitali – ocenia Bielski.

Po przekazaniu pacjenta, u którego potwierdzono lub podejrzewa się zakażenie koronawirusem, karetka wraz z personelem kieruje się do bazy technicznej pogotowia na Woronicza, gdzie przechodzi dezynfekcję. To kolejna cenna godzina, kiedy zespół jest wyłączony z pracy. – W takich sytuacjach karetka przestaje służyć mieszkańcom Warszawy. A na jedną taką karetkę przypada około 10 interwencji na dobę – podkreśla Bielski.

"Wszystkie miejsca były zajęte"

Swoją wersję zdarzeń w oświadczeniu przedstawił również Szpital Wolski. Różni się ona od naszych ustaleń w kwestii czasu oczekiwania na przyjęcie pacjentki. Adam Buczkowski, rzecznik prasowy placówki poinformował, że spośród 16 karetek, które we wtorek przyjechały na SOR, dwie czekały "nieco dłużej, od godziny 16.15 i od godziny 17".

"Pacjenci z tych karetek, w stanie stabilnym z podejrzeniem COVID, zostali przyjęci odpowiednio o godz. 21.07 oraz godz. 21.27, z chwilą zwolnienia przez innych pacjentów miejsc w izolatorium lub wyznaczonych stanowisk izolacyjnych w SOR" – przekazał Buczkowski. Zgodnie z jego wersją pacjenci czekali na przyjęcie niemal pięć oraz cztery i pół godziny.

Rzecznik szpitala potwierdził, że we wtorek wszystkie miejsca w izolatorium były zajęte. Ponadto w ramach SOR izolowano już kilku pacjentów z podejrzeniem COVID-19. "Wspomniana pacjentka - jeśli udało nam się ten przypadek poprawnie zidentyfikować - uzyskała negatywny wynik badania w kierunku COVID, po czym po badaniu i kwalifikacji lekarskiej została przyjęta do jednego z oddziałów Szpitala Wolskiego".

Buczkowski zapewnił, że pacjentom w stanie zagrożenia życia udzielana jest natychmiastowa pomoc niezależnie od podejrzenia COVID-19. Jednocześnie przyznał, że w przypadku pacjentów stabilnych "ze względu na ograniczanie ryzyka transmisji zakażenia pomiędzy pacjentami z podejrzeniem COVID i brak wystarczającej liczby miejsc w izolatorium dla pacjentów, niekiedy czas oczekiwania może być wydłużony".

"Liczymy na rozwiązania systemowe"

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia osobom chorym na COVID-19 mają pomagać szpitale zakwalifikowane do trzystopniowego systemu. W pierwszym, gdzie trafiają najlżej chorzy, znajdują się placówki miejskie. Takich szpitali jest 10: Bielański, Czerniakowski, Grochowski, na Solcu, Praski, Wolski, a także lecznice przy Madalińskiego, Kopernika, Inflanckiej i Żelaznej. Z danych przekazanych przez ratusz wynika, że miejsc odosobnienia dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia w szpitalach pierwszego stopnia jest w sumie 133.

- Obecnie mamy więcej pacjentów w szpitalach miejskich, ale to nie wynika tylko i wyłącznie z rozwijającej się epidemii, ale też z faktu, że trafiają tam osoby mające różne schorzenia czy osoby z wypadków. Warto podkreślić, że sytuacja jest zupełnie inna niż wiosną, bo wtedy zakażeń było znacznie mniej, a wszystkie zabiegi planowane były odwoływane. Teraz są przeprowadzane normalnie – tłumaczy Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

W poniedziałek stołeczni radni mówili, że problem pojawił się w szpitalach drugiego stopnia, czyli takich, gdzie mają trafiać osoby z poważniejszymi objawami COVID-19, również ci, którzy są kierowani z placówek "pierwszego stopnia". Informowali, że w Warszawie zajętych jest już około 90 procent łóżek. – Sytuacja jest niepokojąca. Dlatego liczymy na rozwiązania systemowe ze strony wojewody – podkreśliła Gałecka.

"To nie jest coś nowego"

Podczas porannej konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, dopytywany przez dziennikarzy o przepełnione SOR-y, stwierdził, że taka sytuacja "to nie jest coś nowego".

- Nie wydaje mi się, żeby w związku z epidemią była tutaj jakaś istotna zmiana. Przypominam, że przytłaczająca większość szpitali na Mazowszu jest przygotowana do tego, aby na izbach przyjęć prowadzić wstępną segregację chorych pod kątem ich zakaźności. Są do tego dedykowane odpowiednie rozwiązania infrastrukturalne, takie jak kontenery i namioty rozstawiane przed izbami przyjęć – stwierdził Radziwiłł. – Być może poczucie komfortu osoby, która trafi do takiego szpitala może być nieco mniejsze, ale warunki w których funkcjonujemy są specjalne – dodał.

Radziwiłł poinformował, że według danych z wtorku z godziny 16, na Mazowszu jest 1019 łóżek przygotowanych dla leczenia pacjentów z COVID-19, z czego 471 tych łóżek jest zajętych przez pacjentów zakażonych. Zaznaczył jednocześnie, że na chwilę obecną liczba respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych COVID-19 wynosi 76, z czego 46 jest zajętych.

- Praktycznie codziennie podejmuję decyzje o tym, że kolejne szpitale muszą wydzielić większą liczbę łóżek, większą liczbę respiratorów, które są dedykowane leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem – stwierdził wojewoda.

Wyliczył, że w ostatnim czasie podjął decyzje o zwiększeniu liczby łóżek oraz łóżek respiratorowych w stosunku m.in. do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego, Szpitala MSWiA oraz Szpitala Wolskiego.

Jednocześnie Radziwiłł przyznał, że "istnieje potrzeba, żeby była bieżąca informacja, gdzie są wolne miejsca". – W tym zakresie potrzebna jest większa koordynacja. Ostateczna decyzja, gdzie i w jaki sposób ta koordynacja będzie się odbywać, jeszcze nie zapadła – powiedział Radziwiłł.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski ma ogłosić listę tzw. szpitali koordynacyjnych, których ma być 16 - po jednym na każde województwo.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości

Dzień Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły uroczystości składania wieńców przed pomnikami Ojców Niepodległości. W Belwederze, prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe, następnie udał się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. O godzinie 12 rozpoczęły się główne uroczystości na placu Piłsudskiego.

Święto Niepodległości. Trwają uroczystości na placu Piłsudskiego

Święto Niepodległości. Trwają uroczystości na placu Piłsudskiego

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Odśpiewali hymn i ruszyli. Wystartował 34. Bieg Niepodległości. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu.

Na trasę ruszyli o godzinie 11.11. Bieg Niepodległości i utrudnienia w stolicy

Na trasę ruszyli o godzinie 11.11. Bieg Niepodległości i utrudnienia w stolicy

Źródło:
PAP

Imprezy historyczne, sportowe, marsz, a co za tym idzie zakazy parkowania i objazdy. Co warto wiedzieć o obchodach Narodowego Święta Niepodległości w stolicy.

11 listopada w stolicy. Co warto wiedzieć

11 listopada w stolicy. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd ustalił, że dzień wcześniej piła. Rano wsiadła za kierownicę, jechała na rozmowę o pracę. Nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. 47-latek zginął na miejscu, miał dwójkę dzieci. Prowadząca bmw 27-latka była jeszcze pijana. Zapadł wyrok w jej sprawie, dobrowolnie poddała się karze.

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku na Targówku. Pijany kierowca wjechał z dużą prędkością z drogi podporządkowanej na skrzyżowanie. Uderzył w przejeżdżające auto, później uszkodził jeszcze dwa. Groźnie wyglądającą kolizję nagrał jeden z kierowców. Sam sprawca został zatrzymany. Nie miał prawa jazdy, a w aucie, które prowadził, policjanci znaleźli kokainę.

Pijany kierowca i wypadek w oku kamery. Cztery samochody rozbite, brak prawa jazdy, kokaina

Pijany kierowca i wypadek w oku kamery. Cztery samochody rozbite, brak prawa jazdy, kokaina

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Duda uroczyście wręczył odznaczenia państwowe w Belwederze. Order Orła Białego otrzymali prof. Ryszard Legutko oraz prof. Henryk Skarżyński. W trakcie uroczystości wręczono również inne odznaczenia.

Odznaczeni przez prezydenta Orłem Białym

Odznaczeni przez prezydenta Orłem Białym

Źródło:
PAP

Obrońcy Kajetana P. złożyli do Sądu Najwyższego kasację od wyroku dla swojego klienta. Jednym z argumentów jest fakt, że w sprawie orzekali tak zwani neosędziowie, którzy zostali powołani po rekomendacji upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, zmienionej za czasów rządów PiS-u.

Sprawa Kajetana P. znów trafi na wokandę? Obrońcy chcą kasacji wyroku

Sprawa Kajetana P. znów trafi na wokandę? Obrońcy chcą kasacji wyroku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogień w domu, w którym kiedyś kręcono reality show "Big Brother". Policja wyjaśnia szczegóły i uspokaja: nikt nie ucierpiał.

Znów paliło się w domu "Wielkiego Brata"

Znów paliło się w domu "Wielkiego Brata"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja łamie prawo - oświadczył Jarosław Kaczyński w niedzielę podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie. - My nie możemy walczyć z policją, nie możemy jako posłowie atakować policji, zresztą byłoby to bezskuteczne - ocenił prezes PiS. Powtórzył tezę o rzekomym zamachu pod Smoleńskiem, a okrzyki kontrmanifestantów nazwał "prezentem dla Putina".

Okrzyki "kłamca" na miesięcznicy smoleńskiej. Kaczyński: policja łamie prawo

Okrzyki "kłamca" na miesięcznicy smoleńskiej. Kaczyński: policja łamie prawo

Źródło:
TVN24, PAP

Tragiczny wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Zginął 46-letni kierowca taksówki. Na miejscu pracują służby, trasa jest zablokowana.

Uderzył w filar wiaduktu Trasy Łazienkowskiej, kierowca taksówki zginął na miejscu

Uderzył w filar wiaduktu Trasy Łazienkowskiej, kierowca taksówki zginął na miejscu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Alarm dla policji i duża akcja służb w centrum Warszawy. Przez ponad trzy godziny na pomniku smoleńskim był mężczyzna z przedmiotem przypominającym broń. Mężczyzna został obezwładniony przez policję. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl, to ten sam mężczyzna, który w podobnej sytuacji postawił na nogi służby w październiku ubiegłego roku. Zatrzymany, jak podała w niedzielę policja, trafił do szpitala.

Wszedł na pomnik smoleński. W ubiegłym roku zrobił to samo. Trafił do szpitala

Wszedł na pomnik smoleński. W ubiegłym roku zrobił to samo. Trafił do szpitala

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Termin realizacji inwestycji pozostaje bez zmian. Projekt nowej umowy na prace projektowe jest w finalnej fazie opracowania - podtrzymuje rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Co w najbliższym czasie będzie się działo w związku z odbudową Pałacu Saskiego? Zaplanowano między innymi kontynuację badań archeologicznych oraz zawarcie umowy z pracownią architektoniczną.

Co z odbudową Pałacu Saskiego? Rzecznik spółki o planach i terminach

Co z odbudową Pałacu Saskiego? Rzecznik spółki o planach i terminach

Źródło:
PAP

Przed Ministerstwem Sprawiedliwości zorganizowano protest w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego śmierci Jolanty Brzeskiej. Manifestujący nie zgadzają się z decyzją śledczych, mają też swoje żądania.

"Sprawiedliwość dla Brzeskiej". Protest przed ministerstwem

"Sprawiedliwość dla Brzeskiej". Protest przed ministerstwem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Będziemy przyglądać się wszystkiemu, co się w Warszawie dzieje. Policja dba o bezpieczeństwo. My będziemy bardzo wyczuleni, aby ten dzień odbywał się w podniosłej, uroczystej atmosferze - zapewnił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Braki kadrowe w policji i pytanie o zabezpieczenie marszu. Trzaskowski: mamy pewne rozwiązania

Braki kadrowe w policji i pytanie o zabezpieczenie marszu. Trzaskowski: mamy pewne rozwiązania

Źródło:
PAP

Prawomocny wyrok dla właścicielki przytuliska dla psów w powiecie ostrołęckim. Chodzi o znęcanie się nad ponad 40 psami. Sąd wymierzył kobiecie karę więzienia w zawieszeniu i zakazał posiadania zwierząt. Zwierzęta były zaniedbane, nie miały należytej opieki, stałego wyżywienia i dostępu do wody.

Miała się opiekować zwierzętami, została skazana za znęcanie. Prezeska fundacji z wyrokiem

Miała się opiekować zwierzętami, została skazana za znęcanie. Prezeska fundacji z wyrokiem

Źródło:
PAP

W poniedziałek w stolicy odbędą się obchody upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. - Będą utrudnienia w ruchu - przypomina Komenda Stołeczna Policji. Funkcjonariusze apelują o zapoznanie się z nimi, zwracanie uwagi na znaki drogowe oraz stosowanie się do komunikatów.

Marsz, bieg, festiwal i ogromne utrudnienia. 11 listopada na warszawskich ulicach

Marsz, bieg, festiwal i ogromne utrudnienia. 11 listopada na warszawskich ulicach

Źródło:
PAP

Oddział dzienny EZRA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie pomoc otrzymują dzieci w kryzysie psychicznym, ma zostać zamknięty z końcem listopada. To decyzja władz placówki, z którą nie zgadzają się rodzice. - To jedyne miejsce, w którym nasze dzieci otrzymały właściwą pomoc. Teraz będą musiały zacząć wszystko od nowa - mówią.

Chcą zamknąć placówkę dla dzieci w kryzysie psychicznym. "Przerwanie terapii grozi nawrotem"

Chcą zamknąć placówkę dla dzieci w kryzysie psychicznym. "Przerwanie terapii grozi nawrotem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkaset złotych mandatu, dziewięć punktów karnych oraz wizyta na sali sądowej. 31-latka nie tylko przekroczyła dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym, ale również dopuszczalną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. To nie wszystko.

Przekroczyła prędkość, była pijana

Przekroczyła prędkość, była pijana

Źródło:
tvnwarszawa.pl