Warszawa prosi rząd o zwolnienie z "janosikowego"

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o czynszach
Rafał Trzaskowski o czynszachTVN24
wideo 2/3
Konferencja Rafała Trzaskowskiego

Przez wadliwy system naliczania Warszawa, mimo że jej dochody drastycznie spadają, musi zapłacić większe "janosikowe" niż w poprzednich latach. Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, zwrócił się do rządu o zwolnienie z opłaty do końca 2021 roku.

W piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów Tadeusza Kościńskiego Trzaskowski zwrócił się o zwolnienie stolicy z wpłaty do budżetu "janosikowego" od kwietnia 2020 do końca 2021 roku. To reakcja na budżetowe załamanie w Warszawie w związku z epidemią COVID-19. - Będziemy musieli płacić więcej, mimo że spadają nam dochody. Bez wsparcia rządu dużym miastom grozi niewypłacalność, a to będzie skutkowało brakiem pieniędzy na realizację bieżących zadań i usług na rzecz mieszkańców oraz wstrzymaniem realizacji planów inwestycyjnych - mówi Trzaskowski.

Janosikowe, czyli subwencja pomocowa dla mniejszych i biedniejszych gmin, jest naliczane na podstawie dochodów podatkowych stolicy sprzed dwóch lat, w stosunku do bieżącego roku budżetowego. Obecna sytuacja związana z zapaścią budżetową - którą wywołała epidemia - pokazuje, że taki system naliczania budzi poważne wątpliwości. Tylko w tym roku Warszawa musi wpłacić do budżetu państwa aż 1,2 miliarda złotych. W 2021 roku kwota "janosikowego" wzrośnie do kwoty 1,328 miliarda złotych. Trybunał Konstytucyjny już w 2013 roku zwracał uwagę na wady tego systemu. Krytycznie oceniono właśnie brak mechanizmu korygującego poziom wpłat w sytuacji załamania koniunktury gospodarczej. Zmiany jednak nie zostały wprowadzone.

Mniejsze dochody

Jeszcze przed wybuchem epidemii władze Warszawy były zmuszone odłożyć kilka ważnych inwestycji, ze względu na wyższe wydatki na edukację, wyższe koszty gospodarki odpadami, zmiany dotyczące udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) rozliczających się w stolicy i właśnie powiększające się z roku na rok "janosikowe".

Jak zaznaczają urzędnicy z ratusza, w obecnej perspektywie budżet poważnie obciąży ograniczona ściągalność opłat i podatków lokalnych. Już teraz przedsiębiorcy, którzy w wyniku obostrzeń zostali zmuszeni do ograniczenia działalności bądź jej zawieszenia, mogą ubiegać się o odroczenie lub - tak jak w przypadku dzielnicy Śródmieście - obniżenie czynszu za lokal wynajmowany od samorządu.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości