Pogotowie warszawskie: mamy o 30 procent więcej wezwań niż wiosną

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Karetki oczekują przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym
Karetki oczekują przed Szpitalnym Oddziałem RatunkowymArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Karetki oczekują przed Szpitalnym Oddziałem RatunkowymArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

- W porównaniu do wiosennej fali pandemii COVID-19 liczba interwencji warszawskiego pogotowia ratunkowego wzrosła o około 30 procent - poinformował Piotr Owczarski z wojewódzkiej stacji Meditrans.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o kolejkach karetek oczekujących przed szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Nasz reporter zarejestrował długi sznur ambulansów przy Szpitalu Czerniakowskim na Stępińskiej. Pisaliśmy również, że jedna z karetek utknęła z pacjentką pod Szpitalem Wolskim na prawie dziewięć godzin.

Piotr Owczarski z Meditransu wskazał, że te problemy narastają - zespoły ratowników medycznych muszą czekać na przekazanie pacjenta po kilka godzin. A to - jak stwierdził - wynika z braku miejsc na oddziałach, na które pacjent powinien trafić już po udzieleniu mu pomocy na SOR. - Dochodzi do sytuacji, że ambulanse są wyłączone z pracy nawet na sześć-osiem godzin - powiedział.

Jak podkreślił Owczarski, taka karetka jest wyjęta z systemu gotowości na kolejne wezwanie. - Na zgłoszenia dotyczące na przykład nagłych wypadków może zareagować wtedy mniej zespołów - stwierdził.

Wyjaśnił, że w związku z pandemią karetki Meditrans zostały podzielone na dwie grupy: tzw. covidowe oraz niecovidowe. - Covidowe służą do transportu chorych na COVID-19 i są odpowiedzialne za odbiór ze szpitala i przewiezienie pacjentów do lecznicy specjalistycznej, która zajmie się leczeniem COVID-19 - wyjaśnił. - Aby zminimalizować zagrożenie, obsługuje je kierowca – ratownik - dodał.

Dezynfekcja karetki

Zaznacza, że po transporcie takiego pacjenta karetka musi przejść dezynfekcję w stacji technicznej pogotowia na Woronicza albo innej dużej stacji na terenie miasta. Jak twierdzi Owczarski, problemu z kolejkami nie ma. Nasz rozmówca przekonuje, że warszawskie pogotowie dysponuje w sumie 20 urządzeniami służącymi do ozonowania i fumigacji karetek. - Sporadycznie zdarzają się sytuacje, gdy do bazy zjeżdżają na przykład trzy samochody jednocześnie i wtedy rzeczywiście, gdy jeden jest dezynfekowany, pozostałe muszą trochę poczekać. Ale to nie paraliżuje pracy pogotowia - powiedział Owczarski.

Proces dezynfekcji jednej karetki trwa około 30 minut. - Do obsługi urządzenia rozpylającego mgiełkę z preparatem dezynfekującym przeszkoleni są wszyscy pracownicy. Urządzenie wkłada się do wnętrza pojazdu i ustawia czas jego działania. W ten sposób karetka zostaje przygotowana do tego, aby dalej pełnić dyżur - powiedział. Jak stwierdził, ze względu na krótki czas trwania dezynfekcji, istnieje małe prawdopodobieństwo, że taki korek się utworzy. Dodał, że pogotowie jak dotąd nie zamierza kupować dodatkowych urządzeń do dezynfekcji.

Wsparcie od samorządu województwa

Jak przekonuje Owczarski, warszawskie pogotowie, przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, od wiosny przygotowywało się do jesiennej fali zakażeń.  W marcu samorząd uruchomił środki warte 150 mln złotych, które zostały przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej oraz sprzęt do diagnostyki i leczenia. Meditrans w Warszawie otrzymał także wsparcie w wysokości 30 milionów złotych. Z pieniędzy tych z kolei zakupiono dodatkowe wyposażenie, a także wypłacane jest obecnie dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników. - Niedawno samorząd uruchomił dla nas także dodatkowe 100 milionów złotych - dodał.

W ostatnim czasie zakupiono również karetki z zasobów własnych Meditransu i wkrótce do Warszawy ma trafić 10 nowych ambulansów. - Operacja kosztowała nasz budżet ponad trzy miliony złotych – powiedział.

Stację wspierają także darczyńcy, od których otrzymała środki ochrony osobistej. - Dzisiaj są one kluczowe dla naszej pracy, bo są zużywane w rekordowych ilościach - zaznaczył.

Warszawskie pogotowie dysponuje obecnie 74 zespołami ratownictwa medycznego, w tym 12 zespołami specjalistycznymi i 62 podstawowymi.

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24