Pogotowie warszawskie: mamy o 30 procent więcej wezwań niż wiosną

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Karetki oczekują przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym
Karetki oczekują przed Szpitalnym Oddziałem RatunkowymArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Karetki oczekują przed Szpitalnym Oddziałem RatunkowymArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

- W porównaniu do wiosennej fali pandemii COVID-19 liczba interwencji warszawskiego pogotowia ratunkowego wzrosła o około 30 procent - poinformował Piotr Owczarski z wojewódzkiej stacji Meditrans.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o kolejkach karetek oczekujących przed szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Nasz reporter zarejestrował długi sznur ambulansów przy Szpitalu Czerniakowskim na Stępińskiej. Pisaliśmy również, że jedna z karetek utknęła z pacjentką pod Szpitalem Wolskim na prawie dziewięć godzin.

Piotr Owczarski z Meditransu wskazał, że te problemy narastają - zespoły ratowników medycznych muszą czekać na przekazanie pacjenta po kilka godzin. A to - jak stwierdził - wynika z braku miejsc na oddziałach, na które pacjent powinien trafić już po udzieleniu mu pomocy na SOR. - Dochodzi do sytuacji, że ambulanse są wyłączone z pracy nawet na sześć-osiem godzin - powiedział.

Jak podkreślił Owczarski, taka karetka jest wyjęta z systemu gotowości na kolejne wezwanie. - Na zgłoszenia dotyczące na przykład nagłych wypadków może zareagować wtedy mniej zespołów - stwierdził.

Wyjaśnił, że w związku z pandemią karetki Meditrans zostały podzielone na dwie grupy: tzw. covidowe oraz niecovidowe. - Covidowe służą do transportu chorych na COVID-19 i są odpowiedzialne za odbiór ze szpitala i przewiezienie pacjentów do lecznicy specjalistycznej, która zajmie się leczeniem COVID-19 - wyjaśnił. - Aby zminimalizować zagrożenie, obsługuje je kierowca – ratownik - dodał.

Dezynfekcja karetki

Zaznacza, że po transporcie takiego pacjenta karetka musi przejść dezynfekcję w stacji technicznej pogotowia na Woronicza albo innej dużej stacji na terenie miasta. Jak twierdzi Owczarski, problemu z kolejkami nie ma. Nasz rozmówca przekonuje, że warszawskie pogotowie dysponuje w sumie 20 urządzeniami służącymi do ozonowania i fumigacji karetek. - Sporadycznie zdarzają się sytuacje, gdy do bazy zjeżdżają na przykład trzy samochody jednocześnie i wtedy rzeczywiście, gdy jeden jest dezynfekowany, pozostałe muszą trochę poczekać. Ale to nie paraliżuje pracy pogotowia - powiedział Owczarski.

Proces dezynfekcji jednej karetki trwa około 30 minut. - Do obsługi urządzenia rozpylającego mgiełkę z preparatem dezynfekującym przeszkoleni są wszyscy pracownicy. Urządzenie wkłada się do wnętrza pojazdu i ustawia czas jego działania. W ten sposób karetka zostaje przygotowana do tego, aby dalej pełnić dyżur - powiedział. Jak stwierdził, ze względu na krótki czas trwania dezynfekcji, istnieje małe prawdopodobieństwo, że taki korek się utworzy. Dodał, że pogotowie jak dotąd nie zamierza kupować dodatkowych urządzeń do dezynfekcji.

Wsparcie od samorządu województwa

Jak przekonuje Owczarski, warszawskie pogotowie, przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, od wiosny przygotowywało się do jesiennej fali zakażeń.  W marcu samorząd uruchomił środki warte 150 mln złotych, które zostały przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej oraz sprzęt do diagnostyki i leczenia. Meditrans w Warszawie otrzymał także wsparcie w wysokości 30 milionów złotych. Z pieniędzy tych z kolei zakupiono dodatkowe wyposażenie, a także wypłacane jest obecnie dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników. - Niedawno samorząd uruchomił dla nas także dodatkowe 100 milionów złotych - dodał.

W ostatnim czasie zakupiono również karetki z zasobów własnych Meditransu i wkrótce do Warszawy ma trafić 10 nowych ambulansów. - Operacja kosztowała nasz budżet ponad trzy miliony złotych – powiedział.

Stację wspierają także darczyńcy, od których otrzymała środki ochrony osobistej. - Dzisiaj są one kluczowe dla naszej pracy, bo są zużywane w rekordowych ilościach - zaznaczył.

Warszawskie pogotowie dysponuje obecnie 74 zespołami ratownictwa medycznego, w tym 12 zespołami specjalistycznymi i 62 podstawowymi.

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl