Pociąg skierowany na zły tor na stacji Warszawa Gdańska. Kolejarze wdrażają "koła bezpieczeństwa"

Aktualizacja:
Autor:
katke/ec/b
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl
Tłok na schodach ruchomych - sytuacja na stacji Warszawa Gdańska po przebudowie
Tłok na schodach ruchomych - sytuacja na stacji Warszawa Gdańska po przebudowie Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plTłok na schodach ruchomych

Po tym, jak we wtorek kolejny pociąg w Warszawie został skierowany na niewłaściwy tor, PKP PLK wdrażają dodatkowe procedury - "koła bezpieczeństwa". Dyżurni ruchu będą dodatkowo i indywidualnie przeszkoleni, zwiększono też liczbę kontroli na stacjach.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w trybie natychmiastowym wdrażają dodatkowe procedury - "koła bezpieczeństwa" - będącymi wsparciem dla dyżurnych ruchu na stacjach Warszawa Gdańska i Warszawa Zachodnia. Wsparcie będzie polegało na dodatkowym indywidualnym szkoleniu dla dyżurnych ruchu. Niezależnie od szkoleń, zwiększono liczbę kontroli na stacjach Warszawa Gdańska i Warszawa Zachodnia oraz nadzór bezpośredniego zwierzchnika lub instruktora w godzinach największego natężenia ruchu pociągów - zapowiedział w środę rano rzecznik spółki Karol Jakubowski.

Zaznaczył, że indywidualne szkolenie i wsparcie "ma zapewnić dyżurnym należytą koncentrację przy wykonywanych obowiązkach".

"Mylne skierowanie pociągu" na stacji Warszawa Gdańska

Decyzja zapadła po kolejnym incydencie na torach, tym razem na stacji Warszawa Gdańska. We wtorek wieczorem poinformował nas o niej czytelnik. "Zgodnie z informacją od kierownika pociągu osobowego stojącego na stacji Warszawa Powązki, pociąg pospieszny wjechał na zły tor i zablokował ruch na trasie Warszawa Gdańska - Warszawa Zachodnia, możliwe, że nawet na godzinę, dokładnie nie wiadomo" - napisał do redakcji Kontaktu 24.

O szczegóły pytaliśmy Karola Jakubowskiego z biura prasowego PKP PLK. - O godzinie 20.05 na stacji Warszawa Gdańska doszło do mylnego skierowania pociągu relacji Warszawa - Wrocław. Nie było zagrożenia dla pasażerów, bowiem urządzenia wskazywały możliwość wjazdu pociągu na tor. Po 40 minutach pociąg wyruszył w dalszą podróż po wcześniejszym wycofaniu i przygotowaniu dla niego właściwego toru - przekazał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jakubowski.

Zaznaczył, że ruch pociągów został już przywrócony zgodnie z rozkładem, a komisja wyjaśni okoliczności tego zdarzenia. - Mogą występować tak zwane opóźnienia wtórne, które zostały wywołane przez to zdarzenie. Teraz służby dyżurne PLK prowadzą pociągi tak, aby opóźnienia minimalizować - zapewnił rzecznik.

Samorządowcy żądają konsekwencji osobowych
Samorządowcy żądają konsekwencji osobowychTVN24

Kolejny incydent na torach

To nie pierwsza taka sytuacja w ostatnim czasie. W piątek w okolicach stacji Warszawa Zachodnia pociąg pasażerski został skierowany na niewłaściwy tor. 

Do podobnej sytuacji doszło na warszawskich torach jeszcze w poniedziałek, 12 marca około godziny 7.45. Wtedy na niewłaściwy tor wjechał pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej z Piaseczna do Warszawy Głównej.

Chaos w ruchu pociągów na Warszawskim Węźle Kolejowym zaczął się wraz z korektą rozkładu jazdy, która weszła w życie 12 marca. Zmiany nałożyły się na trwające prace budowlane na stacji Warszawa Zachodnia. Pociągi wszystkich przewoźników były opóźnione, a część odwołana. Zarządca infrastruktury musiał doraźnie zmniejszyć liczbę połączeń, by zapanować nad sytuacją.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke/ec/b

Źródło: Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP PLK

Pozostałe wiadomości