Plac Pięciu Rogów w końcu otwarty. Trzaskowski: w kwestii zieleni zmieniliśmy to, co mogliśmy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zieleni na placu Pięciu Rogów
Rafał Trzaskowski o zieleni na placu Pięciu RogówTVN24
wideo 2/2
Rafał Trzaskowski o zieleni na placu Pięciu RogówTVN24

We wtorek władze Warszawy otworzyły przebudowany plac Pięciu Rogów w centrum. Przestrzeń, gdzie zbiegają się ulice Bracka, Krucza, Zgody, Szpitalna i Chmielna, została oddana pieszym. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odpowiedział na zarzuty związane z niewielką ilością zieleni w tym miejscu. Stwierdził, że na więcej nie pozwolił konserwator zabytków, ale zapowiedział też korekty w tym zakresie.

- To miejsce oddajemy warszawiankom i warszawiakom. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie zmieścilibyśmy się wszyscy na tym wąskim chodniku. Bardzo się cieszę, że to miejsce tak wygląda, że jest estetyczne i że wprowadziliśmy tu tyle zieleni, ile mogliśmy - mówił podczas otwarcia przebudowanego placu Pięciu Rogów prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski o zieleni: zmieniliśmy to, co mogliśmy

Prezydent stolicy podkreślił, że otwarcie placu to początek zmian w centrum miasta. - Mamy nadzieję, że ulica Chmielna zmieni się do końca przyszłego roku. Prace będą trwały również nad ulicą Zgody. Otwieramy też przetarg na zmiany w ulicy Kruczej - zaznaczył Trzaskowski. - Łączymy te przestrzenie, bo przecież plac centralny przez przejścia przy rondzie Dmowskiego będzie skomunikowany z placem Pięciu Rogów i ze wszystkimi tymi ulicami, które wymieniłem - dodał.

Zaznaczył, że plac Pięciu Rogów historycznie zawsze był miejsce spotkań warszawiaków. - Za czasów króla Poniatowskiego działał tutaj drewniany amfiteatr. Sto lat temu wszyscy przychodzili do domu towarowego braci Jabłkowskich - wyliczał Trzaskowski. - Chcieliśmy, aby w tym miejscu można było spędzać czas z przyjaciółmi, z rodziną odpocząć na ławce, czy w cieniu tych drzew, które tu posadziliśmy - dodał.

Trzaskowski podkreślił, że ratusz chciał, aby zieleni było na placu więcej. - Trwała dyskusja z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Rzeczywiście historycznie zieleni tutaj nie było. Zmieniliśmy to, co mogliśmy. Ponadto, tego typu miejsca nie są łatwe do remontu - dodał. W trakcie spotkania z dziennikarzami zapowiedział również, że zaplanowano w tym zakresie korekty. - Musimy być realistyczni. Biorąc pod uwagę, co jest pod nami, czyli plątaninę kabli, to, jakie podejście do zieleni ma konserwator, cieszę się, że tę zieleń tutaj mamy - podkreślił.

Dołożą zieleń w ramach ogródków gastronomicznych

Jak wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, wygląd zieleni na przebudowanym placu Pięciu Rogów to efekt kompromisu. – Chodziło o to, aby pogodzić trzy różne interesy. Pierwszy to zabezpieczenie miasta przed wyspą ciepła. Tutaj historycznie nie było zieleni i wprowadziliśmy ją w drodze wyjątku. Było to negocjowane z konserwatorem przez wiele miesięcy. Druga kwestia to ciągi piesze. Najważniejszy jest ciąg ulicy Chmielnej. Ale pamiętajmy, że zmiany jakie pojawią się w związku z powstającym Nowym Centrum Warszawy, uruchomią ciąg Bracka - Zgody, a także kanał komunikacji w kierunku placu Trzech Krzyży. Kolejny ciąg uruchomią zmiany na Kruczej – wyjaśnił Olszewski. Stwierdził, że przecinające się tu potoki pieszych spowodowałby niszczenie tej zieleni.

- Jest jeszcze trzeci interes, który chcieliśmy pogodzić, a mianowicie aktywizację gospodarczą – powiedział Olszewski. – Inwestując w te zmiany, musimy dać przestrzeń na ogródki gastronomiczne. Rozpoczynamy właśnie rozmowy z właścicielami wszystkich nieruchomości przylegających, aby dać im możliwość uruchomienia tych ogródków. A te wymagają powierzchni twardej – wskazał wiceprezydent.

Dodał jednak, że zieleni w okolicy będzie więcej niż teraz. – Kończąc aranżację zielenią wysoką, będziemy wchodzili powoli w aranżację zielenią niską, czyli tą, którą możemy dokładać w ramach zagospodarowania ogródków gastronomicznych. Będzie współgrała z projektem. Jest tu jeszcze pole do obserwacji i eksperymentowania – zaznaczył Olszewski.

Plac opóźniony i droższy niż zakładano

Zapowiadana od lat przebudowa placu Pięciu Rogów rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku. Prace miały zakończyć się we wrześniu. Ale w rezultacie złapały aż 10 miesięcy opóźnienia.

- Wejście na teren, który jest częścią historycznego założenia miasta, oznacza, że w trakcie prac możemy napotkać na problemy, których nie mogliśmy przewidzieć na etapie projektowania. Mieliśmy bardzo duże opóźnienia związane z koniecznością wejścia archeologów na teren - wyjaśnił Michał Olszewski. - Lojalnie zgłaszaliśmy każdy incydent związany ze znalezieniem artefaktów z przeszłości. Sprawy związane z konserwacją zabytków w 80 procentach wpłynęły na to opóźnienie - dodał. Pozostałe 20 procent to kwestie związane z przesunięciem terminów sadzenia zieleni, która, jak ocenił Olszewski, "jest w tym miejscu bardzo wrażliwa". - Zasadziliśmy tu prawie dziesięciometrowe klony polne. To są chyba najwyższe drzewa, które kiedykolwiek posadziliśmy w mieście. Zakładamy, że w przyszłości te drzewa mocno zabezpieczą plac cieniem - dodał.

Oprócz terminu, nie udało się również utrzymać zakładanego budżetu. Do przebudowy placu miasto dołożyło ponad cztery miliony złotych. Koszt wzrósł z planowanych 14,8 mln do 19.

- Kluczową część tego budżetu zabrała zieleń. Jej sadzenie niesie za sobą bardzo wiele konsekwencji dla tego, co się mieści pod ziemią. Poza tym w części budżetu, który jest ponad planowaną kwotę, znalazły się prace, których nie mogliśmy przewidzieć - powiedział Olszewski. Jak wyjaśnił, chodzi o dodatkowe prace archeologiczne oraz przebudowę sieci, których nie było na mapach.

"Będą dodatkowe dyżury straży miejskiej"

Wjazd na plac prywatnymi samochodami został ograniczony. Jest możliwy tylko dla aut ze specjalnymi identyfikatorami NC. Przypilnować mają tego kamery, których zadaniem będzie skanowanie tablic rejestracyjnych wjeżdżających na plac samochodów. Po porównaniu z rejestracjami posiadaczy identyfikatorów, zdjęcia aut, które nie są uprawnione do wjazdu, zostaną przesłane do policji.

Strefa działania identyfikatora obejmuje ulice: Szpitalną (na odcinku Przeskok – Chmielna, posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 5 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 6 włącznie), Chmielną (na odcinku Bracka – Nowy Świat, posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 15 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 20 włącznie) i Bracką (na odcinku Chmielna – Krucza; posesje o numerach 22 i 25). Na placu dopuszczony jest również ruch autobusów.

Jak informowaliśmy we wtorek rano, jeszcze przed oficjalnym otwarciem placu, potwierdziły się obawy, że nowe miejsce szybko zagospodarują kierowcy. Pierwsze nielegalnie zaparkowane auta pojawiły się już w poniedziałek. Rafał Trzaskowski podkreślił, że miasto będzie pilnować, aby kierowcy tu nie parkowali. - Będą dodatkowe dyżury straży miejskiej, jest też monitoring. Kiedy cała ta przestrzeń się zmieni, wtedy będziemy się zastanawiali nad jeszcze innymi daleko idącymi rozwiązaniami - dodał.

Jak uzupełnił w rozmowie z nami wiceprezydent Olszewski, w kwestii egzekucji przepisów "miasto zrobiło wszystko, co do niego należało". Chodzi o oznakowanie, a także system kamer. W zakresie upilnowania niesubordynowanych kierowców urzędnicy muszą liczyć na skuteczność służb. - Kierowcy, którzy nie uszanują zakazu wjazdu, będą rejestrowani za pomocą kamer. Będziemy zgłaszali to do służb, bo sami jako miasto, takiej egzekucji nie prowadzimy. Pięciokrotny wjazd i złamanie tego przepisu to jest odebranie prawa jazdy. Złamanie zakazu wjazdu jest jednym z wykroczeń wyżej karanych. Mam nadzieję, że dla niektórych będzie to kubeł zimnej wody - powiedział Olszewski.

Plac Pięciu Rogów otwarty po zmianachUM Warszawa

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

W środę zostały otwarte dwa warszawskie baseny na świeżym powietrzu: Inflancka i Park Wodny Moczydło.

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Źródło:
PAP

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prokuratury Regionalnej Łodzi poinformował, że śledztwo dotyczące miedzy innymi Michała Domaradzkiego, który był szefem Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zostało umorzone. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 roku. Chodziło o ujawnienie informacji niejawnych.

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Źródło:
PAP

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

Tomasz Tosza, obecnie jeszcze zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, będzie pracować w warszawskim ratuszu. Śląskie miasto już kilka lat okrzyknięto najbezpieczniejszym w Polsce, a on uważany jest za autora tego sukcesu.

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 60-latkę podejrzaną o handel podrobionym towarem ze znakami znanych marek. W magazynie, który prowadziła, znaleźli towar o wartości 600 tysięcy złotych.

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

40-latek, mając niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, najpierw uderzył swoim autem w dzika, a następnie dachował. Pomogli mu dwaj mieszkańcy gminy Kozienice. Nie pozwolili mu też jednak uciec.

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl