Przygotuj się na:

UROCZYSTOŚCI, PRZEMARSZE - ZMIANY W KOMUNIKACJI

Ze względu na planowane w piątek zgromadzenia publiczne, a także uroczystości związane z 82. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Niektóre linie autobusowe zostaną skierowane na objazdy. Jak informuje ZTM, utrudnienia wystąpią również w niedzielę.

Najnowsze

Pikieta przed ministerstwem. "Centrów zdrowia psychicznego powinno być ponad 300, są 33"

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pikieta przed resortem zdrowiaTVN24
wideo 2/3
TVN24Pikieta przed resortem zdrowia

Lepszego finansowania oraz nowocześniejszej opieki dla pacjentów z problemami psychicznymi domagają się uczestnicy pikiety, która odbyła się przed Ministerstwem Zdrowia. Z budżetu przeznaczonego na opiekę zdrowotną na psychiatrię trafia zaledwie cztery procent środków.

Jak mówiła przed godziną 11 reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska, uczestnicy pikiety przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia domagają się przyspieszenia pilotażowego programu centrów zdrowia psychicznego, a także żądają lepszego finansowania psychiatrii, bardziej nowoczesnego, dostosowanego do zwiększającej się liczby pacjentów .

Przekazała również garść danych dotyczących finansowania psychiatrii. - Na poziomie europejskim z nakładów na opiekę zdrowotną przeznacza się około siedem procent na psychiatrię. W naszym kraju znacznie mniej, niespełna cztery procent budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia - podała Telmińska.

"Powinno być ponad 300, na razie mamy 33"

- Zależy nam na tym, aby w każdym powiecie było centrum zdrowia psychicznego. Centrów powinno być ponad 300, na razie mamy 33 - wyliczała Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra oraz przewodnicząca komitetu organizacyjnego Kongresu Zdrowia Psychicznego. - Pandemia pokazała, że zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Dostępność opieki psychiatrycznej i psychologicznej dla wszystkich jest dosyć oczywista, liczymy, że dla ministerstwa także - dodała Krzyżanowska-Zbucka.

Z kolei Jerzy Kłoskowski z fundacji eFkropka stwierdził, że w większych miastach, takich jak Warszawa, nie ma większego problemu z uzyskaniem pomocy psychiatrycznej. - Ale wyobraźmy sobie małą miejscowość albo wioskę na przykład na Podlasiu, gdzie trzeba dojechać sto kilometrów do najbliższego miejsca, gdzie można uzyskać pomoc. Pekaesy już nie działają, kolei nie ma, jak ktoś nie ma samochodu, to nie dojedzie – mówił Kłoskowski.

Postulaty pikietujących zostały zebrane podczas III Kongresu Zdrowia Psychicznego w tzw. Deklaracji Warszawskiej. Jej twórcy żądają m.in. zwiększenia nakładów na psychiatrię o około miliard złotych, rozszerzenia zasięgu programu Centrów Zdrowia Psychicznego oraz wdrożenia działań przeciwdziałających stygmatyzacji indywidualnej i strukturalnej osób dotkniętych kryzysem psychicznym.

Petycja została złożona na ręce ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Delegacja otrzymała zapewnienie ze strony resortu o priorytecie dla problemów związanych z opieką psychiatryczną.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24