W centrum Warszawy zostanie otwarte pierwsze w kraju muzeum poświęcone społeczności LGBTQIAP+. Oprócz przestrzeni wystawienniczej placówka będzie mieć bibliotekę, archiwum, a także miejsce na wydarzenia kulturalne. Otwarcie zaplanowano na przyszły rok.
Informacja o muzeum pojawiła się w poniedziałek w mediach społecznościowych stowarzyszenia Lambda. "Z ogromną radością informujemy, iż w Warszawie powstaje Queer Muzeum - muzeum społeczności osób nieheteronormatywnych! Siedziba Muzeum mieścić się będzie w samym centrum miasta - przy ulicy Marszałkowskiej. Klucze od lokalu już odebraliśmy, niebawem rozpoczniemy remont i adaptację pomieszczeń" - poinformowało na Facebooku stowarzyszenie.
Na dole wystawy, na górze archiwum i biblioteka
Jak mówi tvnwarszawa.pl Miłosz Przepiórkowski z Lambdy, muzeum powstanie w dwupoziomowym lokalu o powierzchni 120 metrów kwadratowych przy Marszałkowskiej. - Na dole z jednej strony będzie wystawa stała, multimedialna, interaktywna, opowiadająca o ruchu LGBTQIAP+. Po drugiej stronie znajdzie się przestrzeń pod wystawy czasowe, nie mniej niż trzy rocznie - zapowiada Przepiórkowski. - Będą to różne wystawy, poświęcone między innymi sztuce nowoczesnej w ujęciu queerowym - dodaje.
Na pierwszym piętrze wynajętego przez Lambdę lokalu powstanie archiwum, biblioteka, miejsce spotkań oraz przestrzeń pod wydarzenia kulturalne. - Będą to pokazy filmowe, wydarzenia literackie i artystyczne - wymienia Przepiórkowski. - Warto podkreślić, że muzeum będzie też placówką o charakterze badawczym i naukowym. Jeżeli ktoś prowadzi badania, pisze książkę na temat społeczności osób nieheteronormatywnych, będzie mieć wgląd do naszego archiwum - wyjaśnia nasz rozmówca.
Queer Muzeum na Marszałkowskiej. Kiedy otwarcie?
Lokal przy Marszałkowskiej stowarzyszenie Lambda wynajęło od miasta w trybie pozakonkursowym. - Przy Marszałkowskiej jest coraz więcej pustostanów. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do rewitalizacji okolicy - mówi Przepiórkowski.
Jakie cele przyświecają utworzeniu muzeum? - Chcemy pokazać, jak powstawał ruch na rzecz społeczności LGBTQIAP+. Mamy cele kulturalne i edukacyjne. Pragniemy obalać mity i niesprawiedliwe stereotypy na temat osób homoseksualnych, biseksualnych czy transpłciowych - odpowiada nasz rozmówca. Oficjalne otwarcie odbędzie się podczas przyszłorocznej Parady Równości (dokładna data nie jest jeszcze znana). - Część wystawy będzie można odwiedzić już wiosną - dodaje Miłosz Przepiórkowski.
Stowarzyszenie Lambda działa na rzecz osób nieheteronormatywnych od 1997 roku. Prowadzi grupy wsparcia, poradnictwo psychologiczne i prawne oraz telefon zaufania. Organizuje również warsztaty, spotkania i wydarzenia kulturalne.
Przeczytaj też: Hostel interwencyjny dla osób LGBT+ już działa. Pomoże osobom w kryzysie bezdomności
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock