Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent Duda: w środę skierujemy do parlamentu projekt ustawy

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Odbudowa Pałacu Saskiego w ramach Polskiego Ładu
Odbudowa Pałacu Saskiego w ramach Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/4
TVN24Odbudowa Pałacu Saskiego w ramach Polskiego Ładu

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę skieruje do Sejmu projekt ustawy dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego. Celem aktu prawnego ma być formalne rozpoczęcie prac przy odtworzeniu historycznej budowli. W piątek prezydent spotkał się w tej sprawie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w piątek, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się spotkanie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Uczestniczyli w nim również szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz sekretarz stanu Wojciech Kolarski. W komunikacie podkreślono, że prezydent poinformował marszałka Senatu, że 7 lipca "zamierza uroczyście przekazać do parlamentu projekt ustawy dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego". "Dzięki tej inicjatywie najważniejszy warszawski plac odzyska dawną świetność, a stolica prestiżową i atrakcyjną przestrzeń dla celów kulturalnych oraz edukacyjnych" - czytamy.

Jak dodano, podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Duda opowiedział się za restytucją Pałacu Saskiego, "jako trwałego symbolu obchodów stulecia odzyskania niepodległości". "Odbudowa Pałacu Saskiego będzie realizacją obietnic składanych przez władze, oczekiwanych przez warszawiaków od zakończenia II wojny światowej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Projekt opracował zespół z Kancelarii Prezydenta RP

"12 grudnia 2018 roku Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej podsumował dotychczasowe prace nad odbudową Pałacu Saskiego. Ustalono wówczas, że zostanie przygotowany projekt ustawy o szczególnych zasadach realizacji inwestycji obejmującej odbudowę Pałacu Saskiego" - czytamy w komunikacie KPRP.

W maju tego roku odbyła się konwencja programowa, na której zaprezentowany został Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres po pandemii, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział wówczas między innymi odbudowanie Pałacu Saskiego, a także zbudowanie nowego gmachu dla Opery Królewskiej w Warszawie.

Wraca temat odbudowy Pałacu SaskiegoTVN24

Na początku czerwca szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała, że prezydent powołał zespół do opracowania projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego. Zapowiedziała wtedy, że zespół ma przygotować projekt ustawy formalnie rozpoczynający odbudowę pałacu Saskiego, do końca czerwca.

Plany odbudowy powracały przez kilkadziesiąt lat

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 roku, ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Po wojnie zapadła decyzja o tym, że nie zostanie odbudowany. Temat powrócił po kilkudziesięciu latach. Ówczesny wojewoda warszawski chciał w latach 90. zacząć od postawienia na placu Piłsudskiego makiety. Realne prace zaczęły się natomiast, gdy w stolicy rządził Lech Kaczyński. Ale kolejna władza już ich nie dokończyła. Temat powrócił w kampanii przed wyborami na prezydenta Warszawy, a później, na stulecie niepodległości, Andrzej Duda oficjalnie zadeklarował kolejne podejście do odbudowy, która miała zakończyć się w roku 2023. Tyle że według najnowszego programu PiS, dopiero wtedy ma się ona zacząć.

Pałac Saski w 1937 rokuKoncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości